enteresan.com LogoEn Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Gezip görülecek yerler listeniz için alternatif olabilecek yerler...
En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Potala Sarayı: Tibet'in En Büyük Anıtsal Yapısı

Lhasa Vadisi'nin 130 m üzerindeki Marpo Ri Tepesi'nde bulunan Potala Sarayı 170 m yükseklikle Tibet'in en büyük anıtsal yapısı. İmparator Songtsen Gampo 637 yılında bu sarayı bir tepenin üzerine inşa etmek istemiş ve yapı 7. yüzyıldan bu yana hala ayakta. Sarayın yapımına 1645 yılında başlanmış. 7000'den fazla işçi ve 1500 zanaatkar ve sanatçının inşa ettiği yapı, 1959'daki Çin istilasına karşı çıkan Tibet ayaklanması sırasında biraz zarar görse de tüm şapeller ve eserler çok iyi bir şekilde korunmuş.

En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Mont St Michel: Küçük Bir Ada Üzerindeki Ortaçağa Ait Kale

Fransa'daki Mont St Michel, kayalıklarla kaplı bir gel-git adası. Ülkenin kuzey kıyısına yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta olan Avranches yakınlarındaki Couesnon Irmağı'nın ağzında bulunuyor. Mont St Michel, Fransa'daki diğer savunma binalarının ve saltanat saraylarının aksine bir manastır olarak yapılmış. Kale günümüzde her yıl 4 milyondan fazla turist akınına uğramakta.

En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Predjamski Kalesi: Mağara İle Bütünleşmiş

Dünyadaki hiçbir kalenin eşi benzeri yoktur, fakat bu küçük, hatta kimine göre mütevazı kale, mağara ile bütünleşmiş olan dünya üzerindeki tek kale. Slovenya'da bulunan kalenin asıl adı "Predjamski Grad", "Mağara Önündeki Kale" anlamına geliyor. 12. yüzyılda inşa edilmeye başlandığı sanılan yapının önce sol kısmı bitirilmiş. Orta kısım Rönesans Dönemi'nde yapılmış ve sağ kısım 1570'te tamamlanmış. Daha sonraları bazı değişiklikler ve eklemeler yapılan kale 16. yüzyıl görünümünü koruyor ve 1990'dan bu yana yenileniyor.

En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Neuschwanstein Kalesi: Peri Masallarındaki Kale

"Deli Kral Ludwig" olarak tanınan Bavyeralı II. Louis için yapılmış en ünlü üç saraydan biri olan Neuschwanstein, Almanya'daki Bavyera Alp'leri üzerindeki bir kraliyet sarayı.Yapımına 1869 yılında başlanan saray, 1886 yılında, Louis'in ölümüyle tamamlanamadı. 19. yüzyıl romantizminin sembolü olan ortaçağ kalesi taklidi Neuschwanstein, kulelerden oluşuyor ve Pullat Nehri'ni içeren mükemmel bir manzaraya sahip.

En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Matsumoto Kalesi: Japonya'nın En Büyüleyici Kalesi

"Matsumotojo" diye bilinen Matsumoto Kalesi orijinal Japon kalelerinin en güzel olanlarından biri. Düzlük alanlara yapılan kale anlamına gelen "hirajiro" örneklerinden olan Matsumoto Kalesi'nin kuleleri 1592 - 1614 yılları arasında yapılmış.

En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Hunyad Kalesi: Drakula'nın Esir Alındığı Kale

Romanya, Hunedoara'da bulunan Hunyad Kalesi, Transilvanya Prensliği'nin bir parçasıydı ve Drakula olarak bilinen Wallachia'lı III: Vlad'ın 1462 yılında esir alınıp 7 yıl boyunca burada esir tutulduğuna inanılıyor. Erdel beyi Hunyadi zamanından kalma kale Gotik tarzına sahip olsa da, Barok ve Rönesans mimari özelliklerini de barındırıyor.

En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Malbork Kalesi: Dünyanın En Büyük Tuğla Örülü Gotik Kalesi

Malbork Kalesi Almanlar tarafından Prusya'da yapılmış. Ortaçağ kalelerinin klasik örneklerinden olan yapı dünyanın en büyük tuğla örülü gotik kalesi. Malbork Kalesi UNESCO tarafından Aralık 1997'de Dünya Miras Listesi'ne eklendi.

En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Palacio da Pena: Avrupa Romantizmini Yansıtan En Eski Saray

Avrupa romantizmini yansıtan en eski saray Palacio da Pena, Portekiz'de Sintra kasabasının yukarısındaki bir tepenin üzerinde yer alıyor, Lizbon'dan dahi görülebiliyor. 15, yüzyılda bir saray olarak inşa edilen yapı daha sonra manastır olarak kiliseye bağışlandı. 1755'te meydana gelen bir deprem sonucunda büyük hasar gören kale 1853 yılında Prens Fernando tarafından yeniden inşa edildi.

En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Löwenburg Kalesi: 18. Yüzyılın Disneyland'ı

"Aslan Kalesi" anlamına gelen Löwenburg Kalesi 1743 - 1821 yılları arası Prens Wilhelm IX tarafından yaptırıldı. İngiliz kalıntıları üzerinde çalışmak için özel olarak İngiltere'ye giden Heinrich Christoph Jussow prenslik bahçesinde yer alacak kraliyet binasının çizimlerini yapmış. Günümüzde araştırmacılar Löwenburg Kalesi kalıntılarının, çağının en önemli örneklerinden ve Almanya'daki ilk Neo-Gotik binalardan biri olduğunu söylüyor.

En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Prag Kalesi: Dünyanın En Büyük Eski Kalesi

Dünyanın en büyük kalelerinden olan, Guinness Rekorlar Kitabı'na göre ise en büyük eski kale ünvanına sahip Prag Kalesi 570 m yüksekliğe ve yaklaşık 130 m genişliğe sahip. Çek saray mücevherlerini barındıran yapı aynı zamanda Çek kralları, kutsal Roma imparatorları ve Çekoslavakya, Çek Cumhuriyeti başkanlarının işlerini yürüttükleri yer.

En Büyüleyici 10 Kale ve Saray

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Kalp Çizginize Göre Karakter Analizi

Elimizde kalp çizgisi bulunur. Kalp çizgisi, serçe parmağı altından başlar ve orta parmağa doğru ilerler. Bu çizgi karakteriniz hakkınızda çok şey anlatır. Avucunuzdaki bu çizgi 4 farklı şekilde konumlanıyor. Peki, sizinki nerede? Galeri resimlerine tıklayarak resimlerin altında analizi okuyabilirsiniz.