enteresan.com LogoEn Garip 7 Deri Hastalığı

A
En Garip 7 Deri Hastalığı

Arjiri: Mavi Deri Hastalığı / Yaşayan "Şirin Baba"

Gümüş yeme sonucu ortaya çıkan arjiri hastalığının en çarpıcı semptomu derinin mavi ya da mavimsi gri renge bürünmesidir. ABC kanalı muhabirleri 2008 yılında rahatsızlığını hafifletmek için kolodial gümüş kullandıktan sonra derisi mavileşen 40 yaşındaki Paul Karason ile röportaj yaptı. Karason'un 10 yıl önce kolodial gümüş ile gençleşmeyi ve daha sağlıklı olmayı vaat eden bir dergi reklamı ile karşılaşması hastalığın başlangıcı oldu. Satın aldığı kit, mikroskopla görünebilen gümüş partiküllerini suda bekleterek evde kolodial gümüş hazırlamasına imkan verdi. Bir süreliğinde artrit hastalığını geçirmek için oluşturduğu karışımı günde en az 285 gr olarak tüketti. "Omuzlarımda kireçlenme vardı, tişörtümü bile çıkarmakta zorlanıyordum. Bu yönteme başladıktan sonra hiç birşeyim kalmamıştı," açıklamasını yaptı, ancak bu iddiaların hiçbiri bilimsel temellere dayanmıyor ve Karason'un derisi birkaç ay içinde mavi renge büründü. "Geçeceğini ummuştum," diyen Karason'un derisi normale dönmedi, çünkü arjiri tedavisi olmayan ve geçmeyen bir hastalık.

En Garip 7 Deri Hastalığı


Human Pappiloma Virüsü (HPV) / Ağaç İnsan

Human Pappiloma Virüsü enfeksiyonuna sahip Dede Koswara 35 yaşında Endonezyalı bir balıkçı. "Ağaç Adam" lakaplı balıkçının tüm vücudu boğumlu büyük siğillerle kaplı. Siğilleri ilk kez gençken dizini kestikten sonra fark etmiş. Vücudunun her yanını kaplayan boynuzumsu oluşumlar nedeniyle zamanla işten atılan, karısı tarafından terk edilen ve komşular tarafından dışlanan Dede çalışamaz hale gelmiş. 2 çocuklu Dede Koswara'nın durumu halka duyurulunca hükümetten ve insanlardan para yardımı toplandı. 2008 yılında 6 kilo siğil ameliyatla alındı.

En Garip 7 Deri Hastalığı


Hipertrikoz: Kurt Adam Sendromu

Hipertrikoz, kıl çıkmayan bölgelerde aşırı miktarda kıl çıkması durumudur. Tüm vücudu sardığı gibi yalnızca birkaç bölgede de oluşabilen hastalık doğuştan yahut zamanla ortaya çıkabilir. Ancak doğuştan hipertrikoza çok nadir rastlanır. Hatta o kadar enderdir ki, ortaçağdan bu yana yalnızca 50 vaka görülmüştür. 2008 yılında yüz ve vücudunda kıllar çıkan 11 yaşındaki Hintli çocuk Pruthviraj Patil hastalığı dolayısıyla haberlere çıktı. Yabancıların zalimliği nedeniyle Patil Hindistan'daki köyünden zorunda kalmadıkça ayrılmıyor. Pruthviraj Patil'in ailesi homeopati, geleneksel Hint Ayurveda tedavileri ve lazer yöntemlerini denediyse de hiçbirinden bir sonuç alamadı. Lazerle bile alınan kıllar yeniden çıktı. Patil doktorlara başvurup kalıcı bir çare arıyor.

En Garip 7 Deri Hastalığı


Blaschko Çizgileri: Tüm Vücutta Beliren Garip Çizgiler

Sebebi açıklanamayan, çok ender rastlanan Blaschko Çizgileri hastalığı ilk kez 1901 yılında Alman dermatolog Alfred Blaschko tarafından keşfedildi. Ne tam anlamıyla bir hastalık, ne de bir hastalığın semptonu olan Blaschko Çizgileri insan DNA'sında görünmüyor. Bu çizgilerin oluşmasının sebebinin mozayikizm olduğu düşünülüyor. Çizgiler sinir, kas ve lenf sistemine bağlı olarak gerçekleşmiyor. Hastalığın en göze çarpan yanı ise her hastada hemen hemen aynı şekillerde belirmesi; omurga üzerinde "V" şekli, göğüs, karın ve çevre bölgelerde "S" şekli.

En Garip 7 Deri Hastalığı


Vitiligo: Deri Üzreinde Beyaz Lekelerin Belirmesi

Vitiligo, derideki pigmentleri oluşturan melanosit hücrelerinin hasar görmesi nedeniyle oluşur. Bu şekilde deride beyaz lekeler belirir ve bu lekeler mukozada ve retina da dahil olmak üzere vücudun her yerinde baş gösterebilir. Semptomlar arasında deride, mukozada ve gözlerde beyaz lekelerin belirmesi, bu lekelerin üzerinde beyaz ya da gri kılların çıkması vardır. Vitiligoya esas olarak neyin yol açtığı tam olarak bilinmemektedir. Bu da otoimmun, genetik ya da çevresel faktörlerin karışımı olduğunun bir kanıtıdır. Vitiligo, dünya nüfusunun %1ila %2'sinde görülmektedir.

En Garip 7 Deri Hastalığı


Tungiyaz: Kum Güvelerinin Deri Altına Girerek Yumurtlaması

Tungiyaz, Afrika, Karayipler, Hindistan, Orta ve Güney Amerika'nın tropikal bölgelerinde bulunan kum güvelerinin yol açtığı bir deri enfestasyonudur. Kum güveleri deri altına girerek yumurtalarını bırakırlar. Nijerya, Trinidad ve Tobago'da yaygın görülen hastalık 1980'li yıllarda çocuk nüfusunun %40'ını etkisi altına almıştı.

En Garip 7 Deri Hastalığı


Dermatographia: Aşırı Derecede Hassas Deri

Dermatographia derinin aşırı derecede hassas olma durumudur. Küçük yaralanmalar, hatta ışık bile cildin kızarmasına ve şişmesine neden olabilir. Bağışıklık sistemi aşırı duyarlı olduğunda çok fazla histamin salgılanır ve bu, kılcal damarların genişlemesine neden olur. Cilt yumuşakça kaşındığında bile yaklaşık 30 dakika boyunca kendini gösteren izler oluşur. 2008 yılında dermatographia hastası sanatçı Ariana Page Russell rahatsızlığını yaratıcı yönüyle birleştirdi ve ortaya çok hoş görüntüler çıktı.

En Garip 7 Deri Hastalığı

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları