enteresan.com LogoEn Sıradışı 10 Oyun Parkı

1. Nishi-Rokugo (Lastik Parkı) (Tokyo, Japonya)
1. Nishi-Rokugo (Lastik Parkı) (Tokyo, Japonya)Japonca'da Nishi-Rokugo, "Lastik Parkı" anlamına gelmektedir. Yediden yetmişe herkesin gelip eğlenebileceği, Kawasaki bitkileri ile çevrili parkta lastiklerden yapılmış dev dinazor, canavar heykelleri var. Ayrıca köprüler, salıncaklar, kaydırakların da hepsi lastikten.


2. Meyve ve Koku Oyun Parkı (Liljeholmen, İsveç)
2. Meyve ve Koku Oyun Parkı (Liljeholmen, İsveç)Stockholm'üm güneyinde yer alan bu küçük parkta muz kaydırak, kiraz salıncak, çilek fırıldak, portakal tahterevalli ve karpuz jimnastik aleti var. Burası müthiş bir park, çünkü çocuklara meyvenin faydalarını anlatıyor. Karolinska Üniversitesi hastanesinde yapılan çalıştırmaya göre Stockholm'de 7 yaşındaki obez çocukların sayısı gittikçe artıyor. Son 15 yılda yüzde 8.5'ten yüzde 21'e çıkan obezite oranı düşünüldüğünde meyve yiyerek egzersiz yapmaktan daha iyi ne olabilir?3. Clemyjontri Park (Fairfax County, Virginia)
3. Clemyjontri Park (Fairfax County, Virginia)Clemyjontri Park, dünyada engelli çocukların yanyana oyunlar oynayabilecekleri tek yer. Tüm park tekerlekli sandalyelerin geçişine elverişli rampalarla, kaymayan bir materyalden yapılmış özel tasarımlı yüzeylerle çevrili. Parkın adı, önemli bir bağışçı olan Adele Lebowitz'in 4 çocuğundan gelmektedir (Carolyn (CL), Emily (EMY), John (Jon), ve Petrina (Tri)).

4. Pruessen Park (Berlin, Almanya)
4. Pruessen Park (Berlin, Almanya)Bu, dünya üzerinde yalnızca yaşlılar için yaratılmış tek oyun parkı. Aslında 16 yaşının altında olan kimse içeri kabul edilmiyor. "Yetişkinler İçin Oyun Parkı" olarak nitelendirilen Pruessen Park'ın asıl amacı yaşlıların dışarı çıkarak biraz spor ve egzersiz yapmalarını sağlamak. Aletler özellikle 1.5m'den uzun insanlar için tasarlanmış.


5. Zabeel Technology Park (Dubai)
5. Zabeel Technology Park (Dubai)Dubai'de yer alan Zabeel Teknoloji Parkı belki de dünyanın tek teknoloji konulu parkıdır. Parkta fütüristik teknoloji ve alternatif enerji sergileri, ileri teknoloji interaktif gösteriler ve güneş sistemi üzerine yerleştirilmiş bir labirent bulunmaktadır.

6. Takino Hillside Park (Sapporo-shi, Hokkaido, Japonya)
6. Takino Hillside Park (Sapporo-shi, Hokkaido, Japonya)Japonya'da yer alan Takino Hillside Park'ın içerisindeki oyun parkı, fikir ve ilhamını doğadan alıyor. Çeşitli ışıklandırmalar ve seslendirmeler çocuklar için eşi benzeri olmayan bir duyusal deneyim yaratıyor.


7. St. Kilda Adventure Playground (Adelaide, Avustralya)
7. St. Kilda Adventure Playground (Adelaide, Avustralya)St. Kilda Adventure Playground, Avustralya'nın en popüler oyun parklarından biridir. 4 hektarlık alana yayılmış olan park, Güney Avustralya'nın kıyısında yer almaktadır. 1982 yılında açılmış olan parkın içerisinde ahşap bir kale, küçük bir labirent ve "Yellow Submarine" adlı bir denizaltı bulunmaktadır. Parkın en gözde yeri ise karaya vurmuş korsan gemisi. Bu gemi yunuslar ve diğer sualtı canlıları için de vaçgeçilmez aözellikte.

8. Teardrop Park (New York City, NY)
8. Teardrop Park (New York City, NY)Battery Park City'deki binalar arasında yer alan Teardrop Park'ın, New York'ta eşi benzeri yok. Yapımı 17 milyon dolar tutmuş olan parkta çıkıntılı kaya uzantıları, jeolojik oluşumlar, gizli bir patika, mavi renkli buzdan bir duvar, kocaman, tehlikeli görünen bir kaydırak, kum havuzları, su oyunları alanı, kayalık oturma yerlerinden oluşan bir kitap okuma alanı ve kayalardan atlama yerleri bulunuyor. En güzel tarafı ise Teardrop Park'ı bulmanın kolay olmaması. Bu özelliği, parkı iyice gizemli kılıyor.


9. Yerba Gardens (San Francisco, Kaliforniya)
9. Yerba Gardens (San Francisco, Kaliforniya)San francisco'daki Yerba Gardens'ın çatısı güvenli olmayan bir yer gibi görünebilir, ancak dünyanın en ayrıntılı oyun parklarına ev sahipliği yapmaktadır. Buz pateni alanı, bowling merkezi ve 12,000m2'lik açık oyun alanında 103 yıllık elle oyulmuş bir atlı karınca yer alıyor. Zeum atlı karınca 1906 yılında yapılmış, ancak planlandığının aksine, deprem sorunu nedeniyle San Francisco'ya yerleştirilememiş. En sonunda Seattle'daki Luna Park'a koyulmuş ve 1911 yılındaki yangından sağlam çıkan tek şey olmuş. San Francisco atlı karıncayı 1998'de bir koleksiyoncudan almış ve orijinal durumuna getirmiş. Atlı karınca şu anda Yerba Gardens'ta baş yapıt olarak yerini almış durumda.


10. Playground - (Boadilla del Monte, İspanya)
10. Playground - (Boadilla del Monte, İspanya)İspanyol mimarlar Eduardo Navadijos ve Csaba Tarsoly bu modern oyun parkını, çocuklara hayallerini açık hava ve serin bir mekanda gerçekleştirme imkanı sunuyor. Boadilla del Monte, Madrid'ten 30 dakikalık seyahat mesafesinde.