enteresan.com LogoEn Tuhaf 10 Fobi

Görüp duyabileceğiniz en tuhaf fobiler...
En Tuhaf 10 FobiPapa Fobisi
Papafobi Papa'ya da papalığa karşı duyulan korkudur. Semptomları arasında nefes alım bozukluğu, düzensiz kalp atışı, terleme, mide bulantısı ve müthiş bir korku hissi vardır.

En Tuhaf 10 Fobi


Arachibutyrophobia: Fıstık Ezmesinin Damağa Yapışma Korkusu
Arachibutyrophobia'sı olan insanlar için fıstık ezmeli sandviç yemek epey ürkütücü bir şeydir, çünkü bu insanlar fıstık ezmesinin damaklarına yapışacaklarından korkarlar.

En Tuhaf 10 Fobi


Trichophobia: Açık Saç Korkusu
Çorbanızdan saç çıktığında bunu sorun haline getirmiyorsanız, fakat açık saç gördüğünüz anda birden olumsuz yönde değişiyorsanız Trichophobia'nız var demektir. Yunanca'da "Thrix" kelimesi "saç", "phobia" ise korku anlamına gelir. Açık saç gördüğü anda güçlü bir tiksinti duygusuna kapılmak ya da dehşete düşmek bu fobiye sahip olanaların özelliklerindendir.

En Tuhaf 10 Fobi


Nomophobia: Cep Telefonunun İşlevsiz Olma Korkusu
Cep telefonunuz servis dışı olunca ne hissediyorsunuz? Tüm bir gün boyunca ep telefonunuzu kapalı tutabilir misiniz? Kontör ya da batarya yetmezliği, yahut servis dışında kalma nedeniyle oluşan "telefonsuzluk" hissi her kültürde Nomophobia'ya yol açmaktadır.

En Tuhaf 10 Fobi


Ephebiphobia: Gençlerden Korkma
"Gençlerden korkma" günümüzde artık genç kişilerin "yanlış, abartılı ve fazla duygusal" olarak nitelendirilmesine yol açıyor. Sosyolog Ray Oldenburg bu fobinin jenerasyon farkı nedeniyle oluştuğunu belirtiyor. Gençlerden korkma ve onları reddetme, çoğu zaman onlara karşı aşırı hoşgörülü olma şeklinde gizli belirtiler halinde ortaya çıkıyor.

En Tuhaf 10 Fobi


Scopophobia: Kendisine Bakılmasından Korkma
İzlenilmekten ya da bakılmaktan çok korkan kişiler halka açık alanlardan ve kalabalık yerlerden kaçınma eğilimindedirler. Araba kullanmak kadar basit olan bir iş bile onlar için çok zordur.

En Tuhaf 10 Fobi


Spectrophobia: Ayna Korkusu
Aynaya bakmaktan korkan ya da yansımasını gördüğünde ürken kişiler bu fobiye sahiptir. Psikanalizci sandor ferenczi bu korkunun iki temell sebebi olduğunu söylüyor: kendini tanımaktan korkma ve kendini göstermekten kaçma.

En Tuhaf 10 Fobi
fotoğraf


Phagophobia: Yutma Korkusu
Hafif vakalarda Phagophobia'ya sahip kişi yalnızca yumuşak şeyler yer ve sıvı tüketir. Bu korku fiziksel bir rahatsızlık olmamasına rağmen çeşitli yutma şikayetleri ile baş gösterir. Bu fobi yemek yeme fobisine, bunun sonucu olarak da dengesiz beslenme ve kilo kaybına neden olabilir.

En Tuhaf 10 Fobi


Vomitophobia: Kusma Korkusu
Vomitophobia kusmaktan, kusan insanların yanında bulunmaktan ve/veya kusmuk görmekten korkmaktır. Ağır vakalarda kişiler dışarıda yemek yemekten, yemek yenilen yerlerde bulunmaktan kaçınır. Çok az besin tüketen bu insanların çoğuna anoreksik tanısı konur.

En Tuhaf 10 Fobi


Triskaidekaphobia: 13 Sayısından Korkma
Adolf Hitler de bu çok yaygın görülen fobiden muzdaripti. Ayın 13'üne gelen Cuma günlerinden korkma da paraskavedekatriaphobia olarak bilinir. Çin, Japonya ve Kore'de sık rastlanan 4 numaradan korkma ise tetraphobia'dır.

En Tuhaf 10 Fobi

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

Kocasını Gizlice Takip Eden Kadın

Resimde gizlenen kadını bulabilir misiniz? Resimde hizmetçiyle flört eden adam basıldığının fakında değil çünkü karısı onu gizlice izliyor. Adamın karısının resimde nerede gizlendiğini bulabilir misiniz? Bulamadıysan 2. sayfada sorumuzun cevabını görebilirsiniz.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.