enteresan.com LogoEn Tuhaf İletişim Yolları

Bir dahaki sefere birileriyle konuştuğunuzda iyice dikkat ederseniz iletişimin, hatta bir insandan bir başkasına düşünce, fikir ve duyguları iletme durumunun başlı başına tuhaf olduğunu fark edebilirsiniz. Yalnızca bazı iletişim yöntemleri diğerlerine göre biraz daha tuhaf ve çılgınca.
1- Islık Çalmak
1- Islık ÇalmakBugünlerde ıslık çalmak yalnızca yanı başınızda çalışan insanı sinir etmek için kullanılıyorsa da her zaman bir sıkıntı kaynağı olarak görülmemiştir. Çok önceleri, yeryüzü yürümenin bile zor olduğu bir yerken, ıslıklı diller iletişim boşluğunu kapatıyordu. Konuşma diline benzeyen bu tarz iletişim biçimlerinde bölgede yaygın olarak kullanılan dil baz alınarak yaratılmış ifade ve kelimeler vardı ve uzun bir mesafeden de olsa karmaşık mesajlar iletilebiliyordu.

2- Duman İşaretleri
2- Duman İşaretleriEn eski iletişim yollarından biri bu. Eski Western filmlerinde görülen bilindik bir sahnedir aslında bu. Yerli Amerikalı mesajını iletmek için bu eşsiz yöntemi kullanır ancak işin aslı dünyanın her yanından geçmişte yaşamış insanlar bu yöntemi kullanmıştır. Eski Çin'de Çin Seddi'ni koruyan askerler, bir düşmanın yaklaştığını anlatabilmek için duman işaretlerini kullanırlardı. Yunanlılar M.Ö. 150 ve civarlarında kullanılan, duman işaretleri için koca bir alfabeyi içeren karmaşık bir duman sistemi geliştirdi. Onlar duman dili için meşale kullanmayı tercih ederken yerli Amerikalılar bir demet olarak toplanmış kuru otları kullanıyordu. Günümüz insanlarının çoğu duman iletişimini ateşin yakıldığı belli bir yere bağlı kalmak olarak nitelendirse de yanabilen küçük parçaların iletişim için yakılması da bu işaretlerin her zaman her yerde kullanılabileceğini söylüyor. Aslında yerli Amerikalılar'ın bazı kabileleri, bu taşınabilirlik özelliğini, iletişimin bir parçası olarak kullanıyordu. Örneğin

3- Şarkı Söylemek Lazım
3- Şarkı Söylemek LazımŞarkı söylemek Batı'daki çoğu insana aptalca bir vakit geçirme yolu olarak gelebilir ancak asıl amacı uzun mesafeler ve derinliklerden iletişimi sağlamaktı. Şarkı söylerken ses keskin bir biçimde değişir ve uzun mesafelerden de olsa kolaylıkla duyulabilir. Dağ tepelerinden ya da geniş boşluklardan iletişimi sağlayan da buydu. Şarkıyla iletişimin İsviçre Alpler'inde geliştirildiği söylenir ancak Afrika gibi yerlerde de bulunmuştur. Üstelik bugün bile internet üzerinde pek çok sayfa, nasıl şarkıyla iletişim (yodel) kurulabileceğini öğretiyor.

4- Vuralım Davullara
4- Vuralım DavullaraPek çok eski radyo programı ve Tarzan gibi filmlerin ana maddesidir davulla iletişim. Korkuyla ormanın içinden geçen keşifçiler davulların tempo ve ses kazanışını duyduklarında başlarının dertte olduğunu anlayabiliyor. Korku kaynağı olmanın ötesinde Afrika ya da Asya ormanlarında çalan davullar, daha çok bölgedeki haberleri veriyor. Aslına bakılırsa davullar önceden yalnızca uzaktakilerle iletişim metodu olarak kullanılıyordu çünkü tempo ve ses, Mors alfabesi tarzı bir etki göstermekteydi.

5- Resim Çizmece
5- Resim ÇizmeceIslık çalmak ya da şarkı söylemek gibi etkin bir iletişim biçimi olmasa da tarihöncesi devirlerden beri hikâyeler anlatmak, tehlikeli sinyali vermek, bir bölgede hak iddia etmek ev hatta toplu mezarlıkları göstermek için bu tarz çizimlerin kullanıldığına inanılıyor. Çizilen resimler çoğunlukla kaba ve fiziksel bir nesneye benzetilmek amacıyla yapılmış. Bu semboller ilk başta fiziksel objeleri temsilen kullanılmış fakat daha sonra fikirler üretebilecek hâle gelen ideogramları oluşturmuştur. İlk zamanlarda görülen mağara çizimlerinden Çin kaligrafisinin detaylı hâllerine, bu tarz yazılar bugün bazı kültürlerde hâlen kullanılan karmaşık ve güzel bir sanat biçimine dönüşmüştür.

6- Ne Düşündüğünü Biliyorum
6- Ne Düşündüğünü Biliyorumİnsanlar bir yalan yakalayabilmek düşüncesiyle birbirlerini hep yakından izlemişlerdir. Kumarbazlar, karşılarındakinin blöf yaptığı ya da iyi kartlar tuttuğunu açık eden belli tikler ya da hareketler olup olmadığını anlamaya çalışır. Kaş kaldırma, dudağın kımıldaması gibi küçücük bir hareket bile birilerinin yalan söylemeye çalıştığını gösteriyor olabilir. Ya da kim bilir, belki yalnızca kaşınıyorlardır. Vücut dili; mutlu, üzgün, endişeli, suçlu, bir şey saklamaya çalışan ya da arada kalmış binlerce duygumuzu bilinçsiz olarak açık ettiğimiz bazı belirteçleri içerir. Bu belirteçler üzerinde çalışmak 1950'lerden bu yana bir bilim olarak görülüyor ve bilim adamlarının yaptıkları saptamalar, teröristleri bulmak için kanun yaptırımları ve ordu tarafından kullanılıyor. Bu dil artık neredeyse tamamen çözülmüş vaziyette. Bu yüzden de kimileri, tüm düşünceleri insanlar tarafından bilinirken nasıl hareket edeceklerini düşünüyor olabilirler.

7- Dıt-Dıt-Dıııt- İMDAT
7- Dıt-Dıt-Dıııt- İMDAT14 Nisan 1912 tarihinin gece yarısı RMS Titanik bir buz dağına çarptı. Gemi, asla batmaması için o dönemin en tecrübeli mühendislerine yaptırıldı. Ancak acşil bir yardım çağrısı yapılmadığı takdirde gemi 2,223 yolcusu ve mürettebatıyla buz gibi sulara gömülecekti. Kaptan Edward J. Smith, emeklilik yolculuğundaydı. Uzun süre Titanik'in sahibi olan White Star Line'daydı ve yolcuların yarısına yetecek kadar dahi acil durum botu olmadığını biliyordu. Boğulmak en kötü son değildi, çünkü buzlu suyun içinde kimse 15 ya da 30 dakikadan fazla dayanamazdı. Yolcular arasında milyoner John Jacob Astor IV ve hamile eşi Madeleine, Benjamin Guggenheim, gazeteci William Thomas Stead, Rothes Kontesi, sessiz film sanatçısı Dorothy Gibson ve daha pek çok önemli isim gibi zamanın zenginleri ve ünlüleri de vardı. Kaptan, bunlardan bazılarının son partilerini yaşamakta olduğunu biliyordu. Olabildiğince fazla yolcunun can kurtarma botlarına yerleştirilmesini emrettikten sonra Kaptan Smith kablosuz irtibat op

8- Gökyüzü Konuşması
8- Gökyüzü KonuşmasıGökyüzü yazıları, neredeyse uçaklar popüler olur olmaz başladı. İşin püf noktası, o zamanlar sıcak egzoz borusuna enjekte edilen, içinde akışkan yağ olan basınçlı konteynerler kullanmak. Bu sayede uçağın arkasından beyaz pamuk gibi bir iz bırakılmış oluyor. Yeni teknikler dumanın biraz daha gökyüzünde kalmasını sağlayabilse de iz çok çabuk buharlaşıyor. Yani sevdiğiniz kişiye evlenme teklif etmek için böyle bir metod kullanmaya karar verirseniz istediğiniz kişinin doğru zamanda gökyüzüne baktığından emin olun. Aksi takdirde karşınızdaki kişi bu anlamsız harf dizisinin ne anlama geldiğini sorgulayacaktır.

9- Bu Mesaj Eline Geçtiyse
9- Bu Mesaj Eline GeçtiyseMesajlaşmak, gerçekten de tuhaf bir fenomen.Özellikle de insanların her yere giderken yanlarında taşıdıkları bu ufak cep telefonları ve konuşmak yerine mesaj göndermenin tercih edildiği bir döneme geldiğimiz göz önüne alınınca. Bu mesajlar kısa olur ve bu 'kod'la ilgili olmayanlara neredeyse hiç anlaşılmaz gelen türde yazılardır fakat kullanıcıya sunduğu kısmî mahremiyet, onların tercih edilen bir iletişim biçimi olmasını sağlıyor. Mesajlaşmak öyle popüler ki bu metod kullanılarak koca bir roman bile yazılmıştır.

10- Yıldızlarla Konuşmak
10- Yıldızlarla Konuşmakİnsanlığın Kainatta nasıl başka yaşamlar bulabileceği sorusu, uzaydaki muhteşem aralıkdan nasıl iletişim kurulabildiği sorusunu da beraberinde getirir. Bu kez şarkı söylemek işe yaramaz. Radyo sinyallerinin dolaştığı zamanın uzunluğu, fark edilen herhangi bir sinyalin uzak geçmişten geldiği anlamına gelir. Radyo sinyallerini araştırmak üzere yürütülen bazı projeler var ancak yeryüzüne lazer sinyallerle dikkat çekmek de önerilen bir başka yöntem. Bilim-kurgu filmlerinin senaryoları geliştikçe görülüyor ki gönderdiğimiz mesajları gören farklı yaşam formları o kadar da dost canlısı olmayabilir.