enteresan.com LogoEn Ürkütücü 10 Böcek

Bu hayvanlar ne kadar ürkütücü olabilir ki..
En Ürkütücü 10 Böcek

Tüylü Tırtıl

"Calliteara pudibunda" adındaki tüylü tırtıllar, Danimarka ormanlarında yaygın olarak görülür. Mat gri renkli tırtıllar Danimarka'da Haziran ayında kelebeğe dönüşüp havada uçuşmaya başlar. Her bir dişi tek seferde 300 - 400 yumurta bırakabilir. Minik tırtıllar çok tüylüdür ve bu tüyler rüzgarda dört bir yana savrulur. Sonbaharın sonlarında gelişimini tamamlayan bu canlılar 5 cm uzunluğa ulaşır ve renkleri çok güzel bir hal alır. Pupa evresi ipek kozasının yapıldığı yapraklarla sarılı bir çevrede gerçekleşir.

En Ürkütücü 10 Böcek

Idolomantis Diabolica

"Idolomantis Diabolica" isimli peygamber devesi türü, "tüm peygamber devesi böceklerinin kralı" olarak bilinir. Güzelliği, büyüklüğü, az bulunması ile çiçek kamuflajı sağlayan bu canlı türünün en büyük örneklerindendir.

En Ürkütücü 10 Böcek

Yusufçuk

"Ischnura heterostica" olarak bilinen yusufçuk, ince uzun bir gövdeye, geniş aralıklı kocaman gözlere, transparan kanatlara sahiptir. Çiftleşme sırasında genellikle art arda uçarlar. Çeşitli ülkelerde sanat öğesi olan yusufçuklar zarafetleriyle, çarpıcı renkleriyle ve eşsiz çiftleşme seansları ile doğaya güzellik katarlar.

En Ürkütücü 10 Böcek

Cecropia Güvesi

"Hyalophora cecropia" oalrak bilinen Cecropia güvesi Kuzey Amerikia'da yaygın olarak görülür. 152 mm'lik kanat genişliğine sahip güve Saturniidae (imparator güvesi) familyasının üyelerindendir. 130 mm kanat genişliğine sahip dişiler belgelenmiştir. Bu güve türünün larvaları genellikle akçaağaçların üzerinde bulunur, besin ihtiyaçlarını ise huş ve kuş kirazı ağaçlarından temin ederler.

En Ürkütücü 10 Böcek

Calleta İpek Böceği

"Eupackardia calleta" olarak bilinen ipek böceği Saturniidae (imparator güvesi) familyasının üyelerindendir. Meksika, Guatemala ve Amerika'nın güney bölgelerinde bulunur, Eupackardia ailesinin tek türüdür. Larvalar genellikle besin ihtiyaçlarını dişbudak, adaçayı vb ağaçlardan karşılarlar.

En Ürkütücü 10 Böcek

Orkide Peygamber Devesi

"Hymenopus coronatu" olarak bilinen orkide peygamber devesi, genllikle Malezya ve Endonezya'da bulunur. Tıpkı bir orkide görünümünde olan canlı benzedikleri çiçeklerde saklanarak lezzetli böcekleri beklerler.

En Ürkütücü 10 Böcek

Herkül Böceği

"Dynastes Hercules" olarak bilinen herkül böceği Güney Amerika'da yaşar. Boynuzları da dahil 15 cm uzunluğunda olan böcek adını kuvvetinden almaktadır. Kendisinden 850 kat ağır olan şeyleri kabuğunun üzerinde taşıyabilen bu böcek yalnızca otla beslenirler ve saldırgan değildir. Bu durum yalnızca dişi için kavga eden erkek böcekler için geçerli değildir.

En Ürkütücü 10 Böcek,

Deve Örümcek

"Arachnid Solifugae" olarak bilinen deve örümcek, kendinden büyük olmayan eklembacaklı avını yakalamak için kıskaçlarını kullanır. Çok hızlı ilerlemeleriyle tanınan örümcekler 16 km/s hızla yürürler. Latince'de "Arachnid" eklembacaklı, "Solifugae" ise güneşten kaçış anlamına gelir.

En Ürkütücü 10 Böcek

Dev Su Böceği

Belostomatidae, dev su böceklerinin oluşturduğu familyanın adıdır. Bu ailenin çoğu üyesi o kadar büyüktür ki, dünyanın en büyük böcekleri ile boy ölçüşebilirler. Kabuklu deniz canlıları, balıklar ve hem suda hem karada yaşayan hayvanlar ile beslenirler. Çoğunlukla denizin dibinde birşeylere tutunarak hareketsiz dururlar ve avlarını beklerler. Avlarına saldırdıklarında çok güçlü sindirici bir sıvı enjekte ederler. Isırığı, tüm böceklerin ısırkları arasında en acı verenlerden biri olarak bilinir. Enjekte ettiği sıvı kas dokusunu eritir. Ender görülse de, ısırığı insan üzerinde kalıcı zarar bırakabilir. İnsan gibi büyük bir avcı ile karşılaştıklarında ölü taklidi yapmaları ve anüslerinden bir sıvı çıkararak daha az "iştah açıcı" görünmeye çalışmalarıyla bilinirler.

En Ürkütücü 10 Böcek

Dev Leopar Güvesi

"Hypercompe scribonia" olarak bilinen dev leopar güvesi, siyah halkalardan oluşan sıradışı bir desene sahiptir. Yaklaşık 8 cm kanat genişliğine sahip canlı Amerika Birleşik Devletleri'nin güney ve doğu bölgelerinde bulunur.

En Ürkütücü 10 Böcek