enteresan.com LogoEnerji Üreten Spor Ayakkabılar

Kaldırımda yürürken adımlarınızı yere basarken ortaya çıkan kinetik enerji maalesef hep yere gidiyordu, taki şu ana kadar...
Enerji Üreten Spor Ayakkabılar

Kaldırımda yürürken adımlarınızı yere basarken ortaya çıkan kinetik enerji maalesef hep yere gidiyordu, taki şu ana kadar. Zeki öğrenciler Christian Croft ve Kate Harman, sıradan spor ayakkabıları, enerji üreten makinelere dönüştürmek için mini bir jeneratör ve küçük bir mikro bilgisayar kullanarak bir plan tasarladılar.

Sürdürülebilir Dans Kulübü'ndeki kinetik enerji üretimine benzer teknoloji ve konsept kullanan Christian ve Kate, bir çift Heelys'te karar kılmadan önce farklı model spor ayakkabıları ve farklı elektrik üretimlerini denemişler. Bir çift Heelys marka ayakkabısının altına yerleştirilen enerji üretici tekerlerle, insan gücüyle çalışan ulaşım ve enerji üretimini sağlayan, sürdürülebilir enerji üretim projelerinin adı Energy Harvesting Derive.

Derive projesinde, ayakkabıya yerleştirdikleri küçük bir mikro bilgisayar ve bir LED ekranıyla, ayakkabıdan üretilen enerjiyi kullanabilme imkanına sahip oluyorsunuz. Mikrobilgisayar, kullanıcıya her 15-20 ayak atışında zigzag şeklinde yönler sunuyor. Web sitelerinde de belirtildiği gibi ayakkabılar sahiplerini şehirdeki engellerden geçip geçmemeleri gerektiği konusunda veya karşıdan karşıya geçme konusunda talimat veridiklerinde trafiği durdurup durdurmama konusunda bir tercih yapmaya zorluyor.

Enerji Üreten Spor Ayakkabılar