enteresan.com Logo


ilginç buluşlar Etiketli İçeriklerHayalet Dedektörü

Hayaletler veya doğa üstü varlıklar geldiklerinde ortama inanılmaz derecede yoğun bi manyetik alan yayarlar. Bunu anlamak için elektrikli cihazlara gerek yok, eğer yünlü bir kazak çıkartırken değil de normal otururken birden saçlarınız dikilmeye başladıysa anlayın ki eviniz de oturduğunuz yerin bir diğer ucunda başka bir varlık var. Çünkü çok yakınızda olması anında saçlarınız dikelmiyor. Zor da olsa bu durum sizi korkutabilir.

2009'un En İlginç İcâtları

2009 yılı pek çok ilginç icadın ortaya çıktığı bir yıl olmuştu. Konunun devamında 2009 yılının en ilginç icatlarını bulabilirsiniz.

Kan Gruplarına Göre Kişilik Analizi ( Japon İşi )

Kan gruplarının insan kişiliği ile yakından ilgisi olduğu anlaşıldı. Japon uzmanlar farklı kan gruplarının erkekler ve kadınlar üzerindeki etkilerini konu alan bi araştırmasının sonuçlarını açıklarken, "İnsan vücudunun kimyası ile kişilik arasında önemli bağlar var. Kan grupları bunlardan biri." dedi

Devrim Niteliğindeki Dikey Yatak

K

Bıçağın İcadı

Çakmak taşının iyice yontularak yassı bir bi­çim almasıyla yapılan ilk bıçak, günümüzden 25 bin yıl önce hem silah, hem de el aygıtı ola­rak kullanılmaya başlandı...

Elektrik Üreten Futbol Topu

Futbol oynarken harcadığınız enerjiyi elektrik üretimi için kullanmak mümkün mü? "sOccket" isimli futbol topu ile mümkün!

Güneş Gözlüğünün İcadı

İlk güneş gözlüklerinin 1430'lu yıllarda Çinliler tarafından kullanıldığını biliyor muydunuz? Ateşte dumanın isi ile kararttıkları gözlükler görme kusurlarını düzeltmek için değildi. Sanılacağı gibi Güneş'ten korunmak için de değildi. Çinliler başta mahkemeler olmak üzere bir çok yerde gözleri görünmesin düşünceleri göz ifadelerinden belli olmasın diye bu koyu renkli gözlükleri takıyorlardı. Daha sonraları İtalya'dan Çin'e numaralı gözlükler de getirildi ama Çinliler onların da çoğunu iste kararttılar.

Mors Alfabesi - Samuel Morse

Mors alfabesi, kısa ve uzun işaretler (nokta ve çizgiler) kullanarak bilgi aktarılmasını sağlayan yöntem...

Dinamonun İcadı

1867' de Werner Siemens, dinamoyu icat etti. Elektriği pratik olarak ilk Siemens elde etmiştir. Siemens, elektriğin ve mıknatısın birlikte kullanıldıklarında birbirlerini güçlendirdiğini fark etmiştir. Siemens, bunun üzerine ilk çift T motorlu dinamo makinesini icat etmiştir. Ardından Gramme ve Tesla, bu konuda Siemens' in çalışmalarını geliştirmişlerdir.

Süper İletkenin İcadı - George Bednorz

Süper iletkenlerin bulunması ve anlatımı.