enteresan.com LogoFinlandiya’da, su ve havadaki karbondioksiti yenilebilir protein granüllerine dönüştüren cihaz üretildi.

Finlandiya’da, su ve havadaki karbondioksiti yenilebilir protein granüllerine dönüştüren cihaz üretildi.
Finlandiya’da, su ve havadaki karbondioksiti yenilebilir protein granüllerine dönüştüren cihaz üretildi.

Finlandiya’da, su ve havadaki karbondioksiti yenilebilir protein granüllerine dönüştüren cihaz üretildi. Bilim insanları, bu icadın dünyadaki açlık sorununu çözmeye yardımcı olacağını düşünüyor.

Lappeenranta Teknik Üniversitesi’nden Juha-Pekka Pitkanen, “Gıda üretimi için gereken her şey havada var. Gelecekte, teknolojimiz temelinde yapılan cihazlar başta çöller olmak üzere açlık riskinin olduğu her yere kurulabilir. Ayrıca bu tür cihazlar evlere kurulabilir ve gerekince kullanılabilir” diye anlattı.

Sputnik’in aktardığına göre Pitkanen önderliğindeki ekibin icat ettiği cihaz, havayı daha karmaşık organik bileşikler olan protein ve şeker moleküllerine dönüştürüyor. Bu görev, emdiği CO2’yi kendi hücrelerine dönüştürebilen mikroplara verildi.

Yeterli sayıya ulaşınca elektrikle öldürülen mikroplar, bireysel şeker ve protein moleküllerine ayrışıyor. Elde edilen çözelti kurutulunca protein ve karbonhidrat açısından zengin granüller ortaya çıkıyor.

Sistemin temel sorunu çok yavaş olması, bir gram proteinin üretimi 2 haftayı buluyor. Halihazırda Pitkanen’in ekibi de bu sorun üzerinde çalışıyor.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

Günün Fıkrası :)

Matematik dersinde kadın öğretmen öğrencilere sorar: – Bir ağacın dalında 5 tane kuş var. Taş attım, iki tanesini vurdum.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.