enteresan.com LogoFinlandiya’da, su ve havadaki karbondioksiti yenilebilir protein granüllerine dönüştüren cihaz üretildi.

Finlandiya’da, su ve havadaki karbondioksiti yenilebilir protein granüllerine dönüştüren cihaz üretildi.
Finlandiya’da, su ve havadaki karbondioksiti yenilebilir protein granüllerine dönüştüren cihaz üretildi.

Finlandiya’da, su ve havadaki karbondioksiti yenilebilir protein granüllerine dönüştüren cihaz üretildi. Bilim insanları, bu icadın dünyadaki açlık sorununu çözmeye yardımcı olacağını düşünüyor.

Lappeenranta Teknik Üniversitesi’nden Juha-Pekka Pitkanen, “Gıda üretimi için gereken her şey havada var. Gelecekte, teknolojimiz temelinde yapılan cihazlar başta çöller olmak üzere açlık riskinin olduğu her yere kurulabilir. Ayrıca bu tür cihazlar evlere kurulabilir ve gerekince kullanılabilir” diye anlattı.

Sputnik’in aktardığına göre Pitkanen önderliğindeki ekibin icat ettiği cihaz, havayı daha karmaşık organik bileşikler olan protein ve şeker moleküllerine dönüştürüyor. Bu görev, emdiği CO2’yi kendi hücrelerine dönüştürebilen mikroplara verildi.

Yeterli sayıya ulaşınca elektrikle öldürülen mikroplar, bireysel şeker ve protein moleküllerine ayrışıyor. Elde edilen çözelti kurutulunca protein ve karbonhidrat açısından zengin granüller ortaya çıkıyor.

Sistemin temel sorunu çok yavaş olması, bir gram proteinin üretimi 2 haftayı buluyor. Halihazırda Pitkanen’in ekibi de bu sorun üzerinde çalışıyor.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Yeni Yıl Mucizesi Dördüzler

Sean ve Lisa Kelly, yanıbaşlarında duran sepetteki dördüzlerine bakmaktan kendilerini alamıyor.

Ölen Kız Kardeşini Son Defa Güldürmek İçin Bunu Yaptı – Sonrasında Bir Mucize Gerçekleşti

Küçük çocukları hasta olan annelerin acısını tahmin etmek bile zordur.Amy ve Stephen Smith, kızları Poppy doğduktan sonra bir rahatsızlığı olduğunu fark ettiler. Erken doğan Poppy’e doktorlar moebius sendromu teşhisi koydu. Moebius sendromuna sahip kişiler yüz kaslarını kullanamıyorlar. Bu da konuşmakta ve yemek yemekte zorluk çekmeleri anlamına geliyor.

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.