enteresan.com LogoFloaties LED Işıkları: Rengarenk ve Cıvıl Cıvıl LED'ler

Led ışıklı şık lambalar nasıl yapılır?
Floaties LED Işıkları: Rengarenk ve Cıvıl Cıvıl LED'ler

Giriş
Laboratuarda çalışan bir arkadaşım geçen günlerde beni aradı ve dolabımdaki hiç dokunmadığım LED ışıkları ve piller için harika bir planı olduğunu söyledi. Bayan bir iş arkadaşı işi bırakıyormuş bu yüzden birkaç balon ve helyum tankını ödünç almak (çalmak değil) için mükemmel bir zamandı.

Floaties LED Işıkları: Rengarenk ve Cıvıl Cıvıl LED ler

Bu LED ışıkları, isimlerindeki gibi (float uçmak demek) uçmuyorlar ya da havada süzülmüyorlar fakat bir parkta harika bir sanat çalışması havası yaratabiliyor.
Projenin yapımının ve çalıştırılmasının videosu burada:

LED Throwie Eksi Mıknatıs
LED Throwie'leri (zararsız bir görsel gösteri yapılmasını sağlayan, pil ve mıknatısa sahip bir LED aparatı) ile ilgili daha önceki yazılarımıza bakın fakat o yazılarda anlatılanların aksine bu eşitlikteki mıknatısı çıkarın. Bir internet misafir defteri de yapmaya, URL'nin çıktısını almaya ve balonun içine girecek olan LED birimlerine bu defteri yapıştırmaya karar verdik.

Balonunuzun uçup uçmayacağını öğrenmek için matematiksel hesaplamalar da yapabilirsiniz:
Kürenin hacmi:
V= 4/3 (pi) r3

30 santimetrelik lateks balonlar kullandığımız için balonun yarı çapı r= 15 cm olacak bu da, yaklaşık olarak balon başına 15 litrelik helyum gazı konulacağı anlamına geliyor.

Kabaca şu hesabı da yapabilirsiniz, kullanılan her litre helyumdan yaklaşık 1 gramlık kaldırma kuvveti elde edersiniz. Pil ve LED ışığı yaklaşık 4 gramdı, balonun kendi ağırlığı yaklaşık 3 gram ve bant ve URL kağıdı içinde 1 gram dersek toplamda uçurmamız gereken yaklaşık 8 gram ağırlığında bir balondu.

Floaties LED Işıkları: Rengarenk ve Cıvıl Cıvıl LED ler

Floaties LED Işıkları: Rengarenk ve Cıvıl Cıvıl LED ler

Balonlarınızı Doldurun
Artık LED'leri ve pilleri bir araya bantladığınızdan, bunları balonun içine yerleştirebilirsiniz.
Yapılan bu işlemi, giriş kısmındaki video çok güzel bir şekilde gösteriyor aslında ama basitçe söylemek gerekirse, birinden balonun ucunu sanki giyilmeye hazırlanan bir çorap gibi esnetmesini isteyin ve siz de LED birimini balonun içine yerleştirin. Bu kadar basit.

Floaties LED Işıkları: Rengarenk ve Cıvıl Cıvıl LED ler

Floaties LED Işıkları: Rengarenk ve Cıvıl Cıvıl LED ler

Balonları Doldurun ve Paketleyin
Yanan balonları, normal balonlarda da yapacağınız gibi doldurun.
Balonları, kullanacağınız alana götürmek için paketlemeye ve torbalara doldurmaya başlayabilirsiniz. Biz, büyük siyah çöp poşetlerini kullandık, bu poşetlerin her biri 7 ilâ 10 balon alıyordu. Toplamda 70 balonumuz vardı, bu balonlara içinde 5 adet LED ışığı bulunan 60 santimetrelik dev bir balon da bulunuyordu.

Floaties LED Işıkları: Rengarenk ve Cıvıl Cıvıl LED ler

Balonları Havaya Bırakma Vakti
Bu görüntü, belki de hayatınızda görebileceğiniz en güzel görüntülerden biri. Bu görüntünün tadını çıkaracağınızı umuyoruz.

Floaties LED Işıkları: Rengarenk ve Cıvıl Cıvıl LED ler

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

7 bin yıllık buğday Marmaris’te umut oldu

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde kiraladığı arazide 4 yıl önce organik tarıma başlayan mikrobiyoloji uzmanı Metin Öztürk, arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim yapmaya başladı. Öztürk, büyük verim elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye'nin buğday ihtiyacını karşılayabileceği gibi ihraç da edilebileceğini söyledi.

Kocasını Gizlice Takip Eden Kadın

Resimde gizlenen kadını bulabilir misiniz? Resimde hizmetçiyle flört eden adam basıldığının fakında değil çünkü karısı onu gizlice izliyor. Adamın karısının resimde nerede gizlendiğini bulabilir misiniz? Bulamadıysan 2. sayfada sorumuzun cevabını görebilirsiniz.