enteresan.com LogoGaz Maskesi Modası

Soğuk Savaş döneminin vazgeçilmez aksesuarlarından olan gaz maskeleri ... Düşündürücü soğuk savaş fotoğraflarını sizler için derledik.
Gaz Maskesi Modası
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Rusya'nın liderliğini üstlendiği Doğu Bloku ülkeleri ile ABD'nin liderliğini üstlendiği Batı İttifakı (NATO) arasında 1947'den 1991'e kadar devam etmiş olan uluslararası siyasi ve askeri gerginlik Soğuk Savaş olarak adlandırılıyor. Batı İttifakı ABD başta olmak üzere Nato üyesi, kapitalist ve anti komünist ülkelerden, Doğu Bloku ise Rusya başta olmak üzere Varşova Paktı'na üye olan komünist ve bu pakta üye olmayan diğer komünist ülkelerden oluşuyordu.

İkinci DÜnya Savaşı'nın ardından dominant güç olmaya çalışan ABD ve Rusya'nın savaş çıkarma tehditleri bütün dünyada gerginlik yaratmış ve müthiş bir rekabeti de ortaya çıkarmıştır. Gerilimin üst düzeyde olduğu bu dönemde devletler birbirleriyle her alanda rekabete girmişlerdir. Bilimsel ve teknik gelişmeler sonucu kitle imha silahlarının üretildiği bu dönemde yaşayan insanlarda nükleer ya da kimyasal kıyamet paranoyası doğmuş ve hemen hemen herkes yanında gaz maskesi taşır hale gelmiş.

Gaz Maskesi Modası
İlk gaz maskesi 1914 yılında Garrett Morgan tarafından icat edilmiştir. Erie Gölü'nde yaşanan patlamada ortaya çıkan gazlardan gaz maskesi takan 32 kişinin zarar görmemesi sonucu ABD Morgan'ın gaz maskelerinden sipariş etti. Üzerinde çeşitli çalışmalar yapılan bu gaz maskeleri son düzenlemelerin ardından resmi olarak kullanılmaya başladı. Her ne kadar Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında gaz maskeleri kullanılmış olsa da bu maskelerin en çok gündemde olduğu zaman Soğuk Savaş dönemidir.

Gaz Maskesi Modası
Soğuk Savaş döneminde insanların yaşadığı paranoyayı anlatmak adına çekilmiş fotoğraflar korkunun ne derecede büyük olduğunu kanıtlar nitelikte.

Gaz Maskesi Modası
Gaz Maskesi Modası
Gaz Maskesi Modası
Gaz Maskesi Modası
Gaz maskesi modasına esprili bir yaklaşım.

Gaz Maskesi Modası
Gaz Maskesi Modası
Gaz Maskesi Modası
Gaz maskelerini düğünlerinde de yanından eksik etmeyen insanlar.

Gaz Maskesi Modası
Gaz maskesiyle Nazi selamı veren adam.