enteresan.com LogoGörenleri Şoka Uğratan G Kuvveti Nedir?

G kuvveti daha astronot ve pilot eğitimlerinde görülse de, fiziksel bir ifade olan bu güç yaşamımızın her anında yer alıyor. Bu önemli kuvvetin detayları haberimizde.
Görenleri Şoka Uğratan G Kuvveti Nedir?
G Kuvveti, ismini kütle çekimi olarak tanımlanan “gravitational” sözcüğünden alıyor. Bir kütleye belli bir durumda etki eden hızlanma şeklinde tanımlanır ve akselerometre yardımıyla ölçülmektedir. Yani anlayacağımız bir dille açıklarsak, bir garsonun üzerinde çayların olduğu bir tepsiyi düşürmeden çevirebilmesi G kuvveti ile olur. Bir cismin bir yönde, kendisine uygulanan bir güç sayesinde hızlanıp ya da yavaşlayıp “ağırlık” değeri üretmesidir diye açıklanabilir.

Mesela bir eğlence parkında roler coster’a bindiğinizde, G kuvvetini çok iiy bir şekilde tecrübe etmiş olursunuz. Ya da her gün kullanmış olduğumuz asansörlerde, olduğumuz kattan aşağı veya yukarı hareket halindeyken vücudumuz bu kuvvete maruz kalır. Pilotlar ve astronotlar, eğitim esnasında 9G kuvvetine kadar deneyim sahibidirler Bunun amacı ani basınç değişimlerine karşı pilotu hazırlamaktır.
Video izlerken vücudunuz 1 G kuvvetine maruz kalıyor. Bu  dasizin kendi ağırlığınızdır. Mesela bir pilot sert bir manevra esnasında, 9 G kuvvetine kadar hissedebilir. Böyle bir durumda pilot kendi ağırlığını 9 kat fazla hissetmektedir. Buna pozitif G adı veriliyor. Basıncın etkisi ile kanın, beyinden aşağıya doğru hareket etmesi sonucu oksijen yetersizliği, görme kaybına ve sonraki aşamalarda ise bayılmalara nsebep olur. Bu durumun gerçekleşmemesi için pilotlar özel olarak üretilen G-Suit isimli elbiseler giyerler.
Negatif G ise pozitif G’nin tam tersidir. Bu sırada kan yukarı doğru hareket etme eğilimindedir ve ağırlık azalır. Bunun yanı sıra bir de 0 G kuvveti bulunur. 0 G etkisinde yer çekimi sizin için geçerli değildir.
Yazılanlara ilaveten “AccelMeter” adındanki bir uygulamayı kullanarak anlık G kuvvetinizi öğrenmeniz mümkün.