enteresan.com LogoGörenleri Şoka Uğratan G Kuvveti Nedir?

G kuvveti daha astronot ve pilot eğitimlerinde görülse de, fiziksel bir ifade olan bu güç yaşamımızın her anında yer alıyor. Bu önemli kuvvetin detayları haberimizde.
Görenleri Şoka Uğratan G Kuvveti Nedir?
G Kuvveti, ismini kütle çekimi olarak tanımlanan “gravitational” sözcüğünden alıyor. Bir kütleye belli bir durumda etki eden hızlanma şeklinde tanımlanır ve akselerometre yardımıyla ölçülmektedir. Yani anlayacağımız bir dille açıklarsak, bir garsonun üzerinde çayların olduğu bir tepsiyi düşürmeden çevirebilmesi G kuvveti ile olur. Bir cismin bir yönde, kendisine uygulanan bir güç sayesinde hızlanıp ya da yavaşlayıp “ağırlık” değeri üretmesidir diye açıklanabilir.

Mesela bir eğlence parkında roler coster’a bindiğinizde, G kuvvetini çok iiy bir şekilde tecrübe etmiş olursunuz. Ya da her gün kullanmış olduğumuz asansörlerde, olduğumuz kattan aşağı veya yukarı hareket halindeyken vücudumuz bu kuvvete maruz kalır. Pilotlar ve astronotlar, eğitim esnasında 9G kuvvetine kadar deneyim sahibidirler Bunun amacı ani basınç değişimlerine karşı pilotu hazırlamaktır.
Video izlerken vücudunuz 1 G kuvvetine maruz kalıyor. Bu  dasizin kendi ağırlığınızdır. Mesela bir pilot sert bir manevra esnasında, 9 G kuvvetine kadar hissedebilir. Böyle bir durumda pilot kendi ağırlığını 9 kat fazla hissetmektedir. Buna pozitif G adı veriliyor. Basıncın etkisi ile kanın, beyinden aşağıya doğru hareket etmesi sonucu oksijen yetersizliği, görme kaybına ve sonraki aşamalarda ise bayılmalara nsebep olur. Bu durumun gerçekleşmemesi için pilotlar özel olarak üretilen G-Suit isimli elbiseler giyerler.
Negatif G ise pozitif G’nin tam tersidir. Bu sırada kan yukarı doğru hareket etme eğilimindedir ve ağırlık azalır. Bunun yanı sıra bir de 0 G kuvveti bulunur. 0 G etkisinde yer çekimi sizin için geçerli değildir.
Yazılanlara ilaveten “AccelMeter” adındanki bir uygulamayı kullanarak anlık G kuvvetinizi öğrenmeniz mümkün. 

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

7 bin yıllık buğday Marmaris’te umut oldu

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde kiraladığı arazide 4 yıl önce organik tarıma başlayan mikrobiyoloji uzmanı Metin Öztürk, arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim yapmaya başladı. Öztürk, büyük verim elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye'nin buğday ihtiyacını karşılayabileceği gibi ihraç da edilebileceğini söyledi.

Kalp Çizginize Göre Karakter Analizi

Elimizde kalp çizgisi bulunur. Kalp çizgisi, serçe parmağı altından başlar ve orta parmağa doğru ilerler. Bu çizgi karakteriniz hakkınızda çok şey anlatır. Avucunuzdaki bu çizgi 4 farklı şekilde konumlanıyor. Peki, sizinki nerede? Galeri resimlerine tıklayarak resimlerin altında analizi okuyabilirsiniz.

Japon Çocukları Neden Uysal ve Öfke Nöbeti Geçirmiyor: İşte Nedenleri

Japon çocuklarının nasıl hep uysal duran ve sık sık sinir krizine girmeyen ve öfke patlaması yaşamayan çocuklar olduğunu merak ediyor musunuz? İşte yanıtı haberimizin devamında.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!