enteresan.com LogoGöz Tipi Kamera

Tek gözlü film yapımcısı, protez göz görünümünde bir kamera tasarladı. Birgün çalışan normal gözüyle de kamera kaydı yapabilmeyi umut ediyor.
Göz Tipi Kamera

Rob bir film projesi için, gözüne taktığı protez gizli kamerayla insanları gözetlemeyi ve gizlice kaydetmeyi planlıyor.

Göz Tipi Kamera

Rob'un gözü çocukluğunda bir kaza sonucu vuruldu. 3 yıl önce gözü tamamen silindi. 70li yıllar dizilerinin fanı olan Mr Spence: " Cep telefonlarına bakın, onların kameralarından çok daha küçük birşey olmalı, göze sığmalı.
Rob insanları gizlice gözetlemeyi düşünüyor, adeta bir gözetleme makinası gibi. Gizlice filme alacağı insanlar filme çekildiklerinden haberdar olmayacaklar. Fakat kurallara göre çekimden sonra, filmi yayınlayabilmek için izin alması gerekiyor." Dedi.

Göz Tipi Kamera

Film için kullanacağı en önemli araç kamera olacak. Tamamiyle göz şeklinde dizayn edilmiş kamerada küçük bir pil ve kablosuz teknoloji kullanan bir verici.

Rob kameranın tasarlanması sırasında giyilebilir bilgisayarlar araştırma grubunun ortaklarından Steve Mann'e yardım etti. Kamera Santa Clara şehrindeki OmniVision isimli bir şirket tarafından yapıldı. OmniVision, laptoplar ve cep telefonları için küçük kameralar tasarlayan bir firma.

Firmada Teknik Ürün Yöneticisi olarak çalışan Zafer Zamboğlu: " Göz tipi kameranın tamamlanması, görme engelli insanlarda da bu teknolojiyi kullanabileceğiz anlamına geliyor. Göz şeklinde kamera'nın geleceğinin parlak olduğunu düşünüyoruz." Dedi.

OmniVision takımı, kameranın gelecek ay hazır olmasını umuyor. Rob:" İnsanları gözümdeki gizli kamerayla çekebilecek olmamın avantajı: insanlar hazırlıksız yakalanacaklar ve doğal hallerini sergileyecekler. Normal kameralara göre çok daha naturel olacak."

Göz Tipi Kamera