enteresan.com LogoHavayı suya dönüştüren WATAIR

Tahminen kirli içme sularından su içtiği için, günde yaklaşık 5.000 çocuk ölüyor
Havayı suya dönüştüren WATAIR

Havayı suya dönüştüren WATAIR

Tahminen kirli içme sularından su içtiği için, günde yaklaşık 5.000 çocuk ölüyor. Arup ve WaterAid'in azalan su kaynakları ile mücadelesi için, Joseph Cory ve Eyal Malka tarafından tasarlanan, birçok ödül kazanmış WatAir, su bakımından çorak olan kurak arazilerin tam da aradığı şey olabilir. Basitçe tanımlamak gerekirse WatAir, ters çevrilmiş bir piramit şeklindeki, bir dizi panelleri sayesinde havayı suya dönüştürmeyi başarabiliyor. Örümcek ağlarının şeklinden ve yaprakların çiğ yakalama özelliklerinden, esinlenilerek tasarlanmış olan WatAir, göreceli olarak az yer kaplayan biçimi sayesinde, hem kırsal hayatta hem de şehir hayatında ve yeryüzü şekillerine uygun olarak, kolayca uygulanabilme özelliğine sahiptir.
Arup ve WaterAid'in azalan su kaynakları ile mücadelesi, daha çok insanın güvenli su kaynaklarına sahip olması ve dolayısıyla sağlıklarının güvencede olmasına yardımcı olmak için, yeni ve yenilikçi yollar arama amacıyla düzenlenen bir fikir yarışması olarak, 2006 yılının Eylül ayında başladı. Kuzey Amerika'daki 19 ülkeden 91 katılımcı bu yarışmaya yanıt verdi ve sonunda büyük ödülü WatAir tasarımı kazandı. Her WatAir ünitesi, 96 metrekarelik bir alana sahip, oldukça hafif ağırlıklı çiğ toplayan panellere sahiptir. Bu paneller, topladıkları çiği yerçekimi vasıtasıyla aşağı doğru süzerek, bir toplama kaynağında birikmesini sağlıyorlar. Tasarımcılar her ünitenin, şehirden uzak alanlarda ya da hiç temiz su kaynağının bulunmadığı alanlarda, yaklaşık olarak 48 litre su toplayabileceğini tahmin ediyorlar. Bu paneller oldukça esnektir ve kullanılmadıkları zamanlarda, katlanıp kapanarak kaldırılabilirler. Ayrıca her zaman bir gölgelik oluşturmak ve hatta bir sığınak sağlamak amacıyla kullanıma hazırdırlar.
Bu düşük teknolojili tasarım, İsrail Haifa kökenli Malka Architects firmasının tasarımcıları olan, Joseph Cory of Geotectura ve Eyal Malka tarafından tasarlanmıştır.