enteresan.com LogoHavayı suya dönüştüren WATAIR

Tahminen kirli içme sularından su içtiği için, günde yaklaşık 5.000 çocuk ölüyor
Havayı suya dönüştüren WATAIR

Havayı suya dönüştüren WATAIR

Tahminen kirli içme sularından su içtiği için, günde yaklaşık 5.000 çocuk ölüyor. Arup ve WaterAid'in azalan su kaynakları ile mücadelesi için, Joseph Cory ve Eyal Malka tarafından tasarlanan, birçok ödül kazanmış WatAir, su bakımından çorak olan kurak arazilerin tam da aradığı şey olabilir. Basitçe tanımlamak gerekirse WatAir, ters çevrilmiş bir piramit şeklindeki, bir dizi panelleri sayesinde havayı suya dönüştürmeyi başarabiliyor. Örümcek ağlarının şeklinden ve yaprakların çiğ yakalama özelliklerinden, esinlenilerek tasarlanmış olan WatAir, göreceli olarak az yer kaplayan biçimi sayesinde, hem kırsal hayatta hem de şehir hayatında ve yeryüzü şekillerine uygun olarak, kolayca uygulanabilme özelliğine sahiptir.
Arup ve WaterAid'in azalan su kaynakları ile mücadelesi, daha çok insanın güvenli su kaynaklarına sahip olması ve dolayısıyla sağlıklarının güvencede olmasına yardımcı olmak için, yeni ve yenilikçi yollar arama amacıyla düzenlenen bir fikir yarışması olarak, 2006 yılının Eylül ayında başladı. Kuzey Amerika'daki 19 ülkeden 91 katılımcı bu yarışmaya yanıt verdi ve sonunda büyük ödülü WatAir tasarımı kazandı. Her WatAir ünitesi, 96 metrekarelik bir alana sahip, oldukça hafif ağırlıklı çiğ toplayan panellere sahiptir. Bu paneller, topladıkları çiği yerçekimi vasıtasıyla aşağı doğru süzerek, bir toplama kaynağında birikmesini sağlıyorlar. Tasarımcılar her ünitenin, şehirden uzak alanlarda ya da hiç temiz su kaynağının bulunmadığı alanlarda, yaklaşık olarak 48 litre su toplayabileceğini tahmin ediyorlar. Bu paneller oldukça esnektir ve kullanılmadıkları zamanlarda, katlanıp kapanarak kaldırılabilirler. Ayrıca her zaman bir gölgelik oluşturmak ve hatta bir sığınak sağlamak amacıyla kullanıma hazırdırlar.
Bu düşük teknolojili tasarım, İsrail Haifa kökenli Malka Architects firmasının tasarımcıları olan, Joseph Cory of Geotectura ve Eyal Malka tarafından tasarlanmıştır.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

40 Yaş Üstü Kadınlara İthafen Yazdıkları İnternette Olay Oldu.

Frank Kaiser’in 40 yaş üstü kadınlara ithafen yazdığı küçük yazı internette gündem oldu. Yazdıklarını okuyunca nedenini anlayacaksınız.

Günün Fıkrası :)

Matematik dersinde kadın öğretmen öğrencilere sorar: – Bir ağacın dalında 5 tane kuş var. Taş attım, iki tanesini vurdum.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin