enteresan.com Logoİlginç ve Sıradışı 10 Adet

Dünyanın çeşitli coğrafyalarında gelişmemiş ya da henüz yeni gelişen bazı topluluklar ilginç ve sıradışı gelenekleri ve adetleri ile göze çarpıyor. Özellikle Ainular'ın İyomente Ayini ile Muharrem Ayı Yası bizi oldukça etkiledi...
İlginç ve Sıradışı 10 Adet

Ölülerini Yiyen Aghoriler
Hinduizm'in Aghoris mezhebine inanan ve Shiva'ya tapanlar Shiva'yı en büyük tanrı olarak görmektedirler. Shiva'nın herşeyi yarattığına inandıkları için ne cinsellik ne alkol ne de uyuşturucu onlar için tabu değildir ve herşeyi yaparlar. Fakat geleneklerini ilginç yapan şey ise aynı zamanda yamyam olmaları ve tapınaklarını ölüleri yakma yeri olarak kullanmasıdır.

Bir Aghori ölü yakma yerinde yaşayıp hayatını orada sürdürebilir. Ölen kişinin giysilerini, yakmak için odun bulabilir ve nehirden kendine yemek bulabilir. Aghori insan öldüğü zaman öli içi meditasyon yapmak amacı ile kendini yakılan cesedin külleriyle kaplar. Fakat Aghori hayatının en şok edici yanı yamyamlıklarıdır. Bir Aghori nehirde ölü bulduğu bedenleri toplar, uzuvlarını gövdesinden kopartarak çiğ olarak yer.

İlginç ve Sıradışı 10 Adet

Fotoğrafçı: Milapsinh JadejaHindistanlıların Sağlıklı ve Uzun Yaşam Sırrı
Hindistan'ın Maharashtra bölgesindeki Solapur'da ebeveynler her yıl toplanarak bebeklerini 15 metrelik bir apartmanın çatısından aşağı atar. Bebekler diğer köylülerin gerdiği bir çarşafa düşer. Ebeveynler bunu bebeklerinin sağlıklı uzun bir ömür geçireceklerine inandıkları için yaparlar. Genellikle müslümanlar tarafından yapılır fakat bazı Hintli ailelerde bu olaya katılır.Satere-Mawe Erkeklerinin Erkekliğe Geçme Şartı
Brezilya'nın Amazon bölgesinde yaşayan Satere-Mawe insanları, erkek çocukları için acı veren geleneğe sahiptir. Erkek çocuk, 'erkek' olmak için elini içinde bir sürü kurşun karıncasının olduğu dokuma eldivene sokup on dakika boyunca elini orada tutmak zorundadır. Bu karıncanın sokması anında verdiği acı doğadaki en acı verici ısırıklardan birisidir. Erkekliğe geçme yaşına gelen çocuk bunu yirmi kere belli bir süre boyunca tekrarlar.

İlginç ve Sıradışı 10 Adet

Fotoğrafçı: Claudia TavaresMuharrem Ayı Yası Nedir?

Hz. Muhammet'in büyük oğlu Hüseyin İbn-i Ali'yinin ölümü anısına Şii'ler caddelere çıkarak kendilerini özel olarak tasarlanan ve üzerinde bıçaklar veya jiletler bulunan zincilerle kamçılarlar.

Bazı gruplar ise başlarını bıçaklarla çizerler. Genellikle Hindistan, Bahreyn, Irak ve Pakistan'da olur. Aileler çocuklarını bu anmaya zorla katılmalarını sağlamaktadır.

İlginç ve Sıradışı 10 Adet

Fotoğrafçı: PvinceKayalara Asılı Tabutlar
Filipinler Sagada'da ki kireç taşlarından oluşan mağaralar, bölgedeki ölülerinin evleri olarak kabul ediliyor. Bir çok insan mağaralara gömülürken, uzun zamandır yapılan geleneğe göre, tabutlar ölünün gömüldüğü mağaranın dışına asılıyor.

Hanging Coffins

Fotoğrafçı: Robert KarasonYanamamö Ölülerinin Ardından Herşey Yok Edilir!
Yanamamö, Venezüela ve Brezilya'da yaşayan büyük bir kabiledir. Modern hayat onlara hiç bir şekilde gelmemiştir ve eski halen geleneklerini korumaktadırlar. Yanamamö dini geleneklerine göre ölülerin küllerini ve kemiklerini ölü bedenin hiç bir parçasının kalmamasını emreder. Bu nedenle bir Yanamamö öldüğünde cansız bedeni yakılarak kemikleri kırılır. Artıklar aile arasında paylaşılarak yenilir. Bedenin hiçbir parçasının kalmaması gerektiği için küllerin bulunduğu küp yok ediliyor.

Burning of the belongings of the dead in the funeral ritual. Corrego Grande village, MT. Photo: Waldir de Pina, 1985

Fotoğrafçı: Waldir de Pina, 1985Tükürerek Selamlaşan Toplum
Kenya ve Tanzanya'da yaşayan etnik bir Afrikalı gruba ait olan garip bir gelenekte birbirlerini tükürerek selamlıyor.
Bir bebek doğduğu zaman Masai erkekleri bebeğin üzerine tükürerek, kötü ruhların ona yaklaşmasını önlüyorlar. Masai savaşçısı, yaşlı kişileri selmalarken saygı işareti olarak yaşlı kişiye sıkması için elini uzatmadan önce avcuna tükürür. Bu bir saygı göstergesi kabul edelir.

İlginç ve Sıradışı 10 AdetÖlülerini Besleyen Romalılar
Yakın tarihlerde Vatikan ve Antik Roma mezarlıklarında yapılan kazılarda uzun zamandır unutulan bir gelenek ortaya çıktı. Romanlar, ölüleriyle birlikte yemek yer ve hatta onları beslerlerdi. Mezarların bir çoğunda, mezarın dışından ölünün vücuduna uzanan bir boru bulunuyor. Bu boru ile ölüye şarap, bal ve diğer yiyecekler veriliyordu. Roman mezarlarındaki borulara benzer cisimler İngiltere'de de bulunuldu. Antik Romanlar sık sık ölülerinin mezarının yanında piknik yaparlardı. Bunun nedeni ise ölen kişinin de onlarla beraber beslendiğine inanmaları.İyomante Ayini
Japonya ve Rusya'nın çeşitli yerlerindeki yerel kabileler, Ainular bir zamanlar etnik azınlığı animist (canlıcılık) dini kökleriyle etkilemişlerdi.
Doğaya tapmaları nedeninden dolayı, insanlığı kutsaması için ayıları öldürme geneleği geliştirmişlerdi. Ayin için mağarasında kış uykusuna yatan bir anne ayı seçiliyordu. Yavrular iki yıl boyunca bir kafeste tutuluyor ve 2 yıl dolduğunda ise dindarlıklarını göstermek adına 'dini geleneklerine uygun bir şekilde' vahşice katlediliyordu. Köylüler ayıyı kestikten sonra ayının kanını içip etini yiyordu. Öldürülen ayının kafatası ters bir biçimde kendi derisine sarılıp bir mızrağın ucuna saplanıyordu. Anlamlı bir yere saplanan mızrağa tapılıyordu.
Ainular ayıların tanrı olduğuna ve onların insanların arasında yürüdüğüne inanıyor.
Japonya'da bu ayin yasaklansa dahi bazı yerlerde devam etmektedir.

İlginç ve Sıradışı 10 AdetÖlüyle beraber yaşamak
Güney Sulawesi, Endonezya'da yaşayan Torajan adlı etnik grup için cenaze töreni hayatın oldukça önemli parçalarından birisidir ve bir ailenin tören için gerekli parayı biriktirmesi uzun sürebilir. Aylar süren bu zaman içinde ailenin ölü üyesinin bedeni giysilere sarılıbir şekilde evin altında ki bir yerde saklanır. Torajanlar ölen ruhun, cenazesi yapılana kadar aileyle yaşadığına inanır. Ölen kişi gömülmeye hazır olduğunda tabutu genellikle bir mağaranın içine yerleştirilir ve ölen kişinin heykeli mağaranın girişinde dışarı bakar şekilde yerleştirilir.

İlginç ve Sıradışı 10 Adet

Fotoğrafçı: alg is me

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

Malulen Emekli Olmak İçin Bu Hastalıklardan Birine Sahip Olmalısınız

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının maluliyet tespit çalışmaları sonucunda bu hastalıkların birine sahip olan sigortalılar malulen emekli sayılacaklar. Bu hastalıkları sizin için haberimizde derledik.