enteresan.com LogoKâğıttan Oyuncak Ev Sandalyesi Nasıl Yapılır?

Oyuncak evinize kağıttan sandalye yapmak istermisiniz?
Kâğıttan Oyuncak Ev Sandalyesi Nasıl Yapılır?

Oyuncak evinizde acilen renkli, farklı ve modern sandalyelere mi ihtiyacınız var? Belki de o sıkıcı ahşap sandalyelerden kurtulmak istiyorsunuzdur. İşte size çözüm. Kendi mobilyalarınızı kâğıttan yapın! Bu eğlenceli ve yaratıcı işlem için bize katılın ve bir dizi yeni kâğıt sandalyeniz olsun.

Adım 1: İhtiyacınız Olacak Malzemeler.

Bu proje için yalnızca belli başlı malzemelere ihtiyaç duyacaksınız.

- Kâğıt

- Makas

- Bant

İhtiyaca göre tükenmez kalem/kurşun kalem, işaretleme kalemi, renkli kâğıt, yapışkan ve renkli bantlar da kullanabilirsiniz.

Adım 2: Katlayın ve Kesin.

Önce kullanmak istediğiniz kâğıdı seçin. Biz çok büyük olmayan bir kâğıt kullandığımızdan kesmek zorunda kalmadık. Sandalyenizin olmasını istediğiniz ölçüye göre kâğıdı katlayın.

Adım 3: Çizin ve Bantlayın.

Şimdi kâğıdınız üzerine eğlenceli resimler çizin ve şeffaf bantla kâğıdı kaplayın. Bant sayesinde kâğıt kuvvetlenmiş olacak. İki kattan fazla bant kullanmamaya çalışın yoksa sandalye şeklini verirken zorluk yaşayabilirsiniz. Kenarlarda kalan fazladan bantı kesip alın.

Adım 4: Şekil Verin

Artık sandalyenizi istediğiniz gibi şekillendirme vakti. Görüntülerdeki kâğıt üçe katlanmış. Arkası, oturma yeri ve ön ayakları var. İkinci parçayı arka ayakları yapmak için kullandık. Resimde de görüldüğü gibi arka ayaklar biraz yamuk görünüyor.

Adım 5: Şekli Kuvvetlendirmek İçin Bant Kullanın.

Bizim sandalyemiz biraz yamuk durduğu için kuvvetlendirme gereği duyduk. Bunun için de farklı yerlerde kullanılmak üzere kâğıt ve bant parçaları kullandık. Arka tarafa bir parça ekledik ve böylece sandalye daha dik durdu.

Adım 6: Sandalyenizi Dekore Edin.

Bu kısım en eğlenceli olan taraf. Şimdi makası elinize alın ve sandalyenize biraz karakter vermek için şekil kesin. Daha ilginç bir biçime kavuşması için biz sandalyenin bacaklarına ve arka kısmına keserek şekil verdik.

Adım 7: Son Dakika Detaylarına Dikkat!

Ön ayakların ön tarafa doğru eğik durması çok sinir bozucu durduğundan oturma yerinin altına biraz daha kâğıt yapıştırdık. Böylece ön ayaklarla arka ayakları iliştirmiş olduk. İşe yaramış gibi duruyor.

Adım 8: Sandalyeniz Hazır!

Artık pek çok farklı tarz ve renkte sandalye yapabilir ve bunları rafınızda sergileyebilirsiniz. Oyuncak evinizde sandalyelerinizle kullanabileceğiniz bir masa da yapabilirsiniz. Ya da bunları kendi evinizde ufak tasarım noktaları olarak kullanabilirsiniz. Bu zevkli yolculukta bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.