enteresan.com LogoKeskinizi Nasıl Keskinleştirirsiniz?

Kesici alettlerinizi daha da keskin yapabilirsiniz...
Keskinizi Nasıl Keskinleştirirsiniz?

Giriş
Birçok kişi için keskiler, yararlı küçük araçlardır. Sadece boya kutularını açmaya yarar. Fakat uygun bir şekilde bileylenmiş bir keski, çok ileri derecede yararlı bir ahşap işi aleti olabilir.
Bir keskiyi bileylemek aslında çok kolaydır özellikle eğer bileyleyici bir alet kullanıyorsanız. 150 dolardan daha az bir yatırım, size keskilere, bileyleyici bir alete ve biley taşlarına sahip olma imkanı verecekç Bu aletlerin hepsi, tahmin edeceğinizden çok daha uzun ömürlü olacak.
Ahşap işçiliğiyle ilk işe başladığımda, alet dükkanından aldığım ve eve getirdiğim keskinin kullanıma hazır olduğunu sanıyordum. Fakat bir şeyin dikkatli olmadığınızda elinizi kesecek kadar keskin olması, ahşap üzerinde de iyi sonuçlar alacağınız anlamına gelmiyor.
Keskiler, üretildikten sonra temel bir bileylemeden geçiriliyor, bu işlem keskiye eğimli bir uç kazandırıyor. Aşğıdaki ikinci resme bakın, bıçağın ana bölümünün üstündeki bileyleme izlerini görebilirsiniz. İşimiz bittiğinde, keskin uç, cam gibi pürüzsüz olacak.
Artık işe başlama zamanı.

Keskinizi Nasıl Keskinleştirirsiniz?

Keskinizi Nasıl Keskinleştirirsiniz?

Gerekli Olan Malzemeler
Keskileri bileylemenin sayısız yolu vardır. Bazıları bunu elle yaparken, bazıları bir bileyleme aleti kullanıyor. Bazıları yağ taşı kullanırken, bazıları su taşı ve bazıları da elmas taşını kullanır. Bazıları işlemin sonunda bir biley kayışı kullanır. Bizim yapacağımız bileyleme işleminde, su taşlarının ve bileyleme kıskacını kullanacağız ve keskiniz, mikro eğimli bir uçla 8000 kum taneli ölçüde bileylenmiş olacak. İşte ihtiyacınız olanlar:

Keskinizi Nasıl Keskinleştirirsiniz?

  • Keskiler: Ben Irwin marka keskileri öneriyorum. Bu markanın setlerini 49 YTL'ye bulabilirsiniz. Burada anlatacaklarımız her keski için geçerli olacaktır fakat anlatacağımız yöntemi, ucuz olan keskilerde daha sık uygulamanız gerekecektir.
  • Bileyleme Kıskacı: Bileyleme kıskacı, bileyleme için bıçağınızı doğru açıda tutmaya yardımcı olur. Daha deneyimli olanlarınız bu yöntemi kullanabilir fakat ben bileyleyici bir alet kullanıyorum. Kullandığım bu biley aletinin fiyatı 15 YTL civarındaydı.
  • Biley Taşları: Daha önce bahsedildiği gibi, burada su taşlarıyla bileylemeyi göstereceğiz. Burada, bileylemeyi 800,1200, 4000 ve 8000'lik taneciklerle yapan, iki taş kombinasyonu kullanacağız. 800/4000 taşının fiyatı 30 YTL'ye mal olacak ve 1200/8000'lik taşın fiyatı ise 60 YTL.
  • Nagura Taşı: 6000 kristalli ya da daha fazla sayıda kristalli bir su taşı kullanırsanız, bir nagura taşına ihtiyaç duyacaksınız. Nagura taşı, keskinin keskinleşmesine yardımcı olan sulu karışımı yaratacak. Nagura taşını da 12-13 YTL'lik bir fiyata satın alabilirsiniz.

Bu yazıyı yazdığımız sırada ortaya çıkan toplam maliyet, 165 YTL. Elbette eğer bir keskiyi bileylemek istiyorsanız toplam 25-35 YTl arası bir maliyete bu işi halledebilirsiniz, aldığınız keskinin boyutuna göre bu maliyet değişebilir.

Onların Adının Su Taşı Olmasının Bir Nedeni Var
Biley taşlarınızı suyun içine yerleştirin ve suyun içinde bir süre kalmalarına izin verin. Bu konuyla ilgili okuduğum birkaç makalede, yeterli sürenin 5-10 dakika olduğu yazıyordu. Ayrıca taşlarınızı suyun içinde saklama gibi bir seçeneğide düşünebilirsiniz (kapaklı tupperware kapları buna uygun olabilir). Bunu yapan kişiler olduğunu biliyorum, kimileri ise ubnun tehlikeli olduğunu söylüyor.

Biley Kıskacını Kurmak
Keskinizi, eğimli ucu aşağı gelecek şekilde, biley kıskacına yerleştirin. Kıskacı, keskiyi tutmaya yetecek kadar sıkın fakat gerektiğinde uyarlayabileceğiniz kadar da serbest bırakın. İdeal olanı, keskinin eğimli ucunun tamamının biley taşına aynı anda değiyor olması fakat ön bölümün biley taşına değiyor olması özellikle çok önemli.
Bu noktada, mikron düzeyinde bir hassaslık elde etmeye çalışmayın. Sadece eğimli ucu, taşa karşı düz bir şekilde yattığını düşündüğünüz pozisyona getirin ve keskiyi yerine sabitlemek için bileyleme kıskacının vidasını sıkın.

Keskinizi Nasıl Keskinleştirirsiniz?

800 Kristalde İlk Geçişler
Taşınızı sudan çıkarın ve kayarak oraya buraya değmeyecek sağlam bir yere koyun. Adım 1'de kurduğum düzenek gibi bir düzenek kurmak isteyebilirsiniz. Diğer seçenek ise, taşı çalışma masanıza sabitlediğiniz zımpara kağıdının üstüne yerleştirmek. Resimde gördüğünüz gibi, ben bu iki seçeneği de kullanmadım sadece plastik bir saklama kabının kapağını kullandım.

Keskinizi Nasıl Keskinleştirirsiniz?

Bileyleme kıskacındaki keskinizi taşın üstüne kurun. Keskinin bıçağının arkasına baskı bile uygulayarak ileri ve arkaya doğru 5-6 geçiş yapın. Taşın üstünden yaptığınız bu geçişleri olabildiğince eşit şekilde dağıtmaya çalışın. Böylece taşınızın ortasında bir çizik oluşmasını engellemiş olursunuz.
Bıçağı temizleyin ve bir bakın. Şimdi taşın, bıçağın neresine değdiğini görebilmelisiniz, çünkü bileyleme izleri, bu bölgeyi aşındırmış olmalı. Eğer keskinin, kıskaç içindeki yönünü değiştirmeniz gerekiyorsa, bunu yapın. Taşın, keskinin ucunun en az 0,25 cm'lik kısmına değmesi gerekir. Ne kadar çok değerse tabi ki o kadar iyi ancak 0,25 cm'lik kısım en önemlisi.
Bu adımı birkaç kez tekrarlayın. Her geçiş setlerinin arasında, üç şey yapmalısınız: bıçağı temizleyin, işleminizi inceleyin ve taşın üstünde biriken kalıntıları temizleyin.
Şimdi 1200-kristallik taşa geçin ve daha sonra 4000-kristallik taşta da aynı işlemleri tekrarlayın. 4000 kristallik taşta birkaç geçiş yaptığınızda, bıçağın artık gerçekten parlamaya başladığını göreceksiniz.

Nagura Taşını Kullanmak
Biley taşlarının ince kristalleri (6000 ve üstü), keskinin gerçekten bileylenmesi için gerekli olan bulamacı üretmesi için birazcık yardıma ihtiyacı var.
Islak nagura taşınızı alın (diğer taşlarla birlikte önceden suya batırılmış olmalı) ve 8000-kristallik taşın tepesini dairesel hareketlerle ovun. Bulamacın, taşın tepesinde şekil almaya başladığını göreceksiniz.
Her geçiş setinden sonra, daha önceki taşlarda yaptığınız gibi nagura taşının kalıntılarını da temizleyin.
Neredeyse bitti. Sırada küçük ve keskin bir uç eklemeye geldi.

Keskinizi Nasıl Keskinleştirirsiniz?

Küçük ve Keskin Bir Uç Ekleme
Şu ana kadar, su taşının dört farklı kristalinde işleminizi gerçekleştirmiş oldunuz ve şuan elinizde o kadar parlak bir keski var ki, bu sizin yüzünüze bir gülümse şeklinde yansıyor. Keskinize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bir şey daha var: küçük ve keskin bir uç ekleme.
Küçük ve keskin ucu, önceden bileylediğiniz ucun sonuna yerleştireceksiniz. Bu küçük ve keskin ucun amacı, size zaman kazandırmak. Keskiniz körleşmeye başladığında,anlatılan tüm bu işlemleri baştan sona yapmak yerine sadece bu küçük ucu bileylemeniz yeterli olacaktır. Bu küçük ve keskin uç, keskinin ana kenarı kadar düzleşmeden ve erimeden önce birçok kez bileyleme işlemi yapabileceksiniz. Bu keskin ve küçük uç erirse ve düzleşirse, o zaman yukarıd anlattığımız tüm bu işlemleri baştan yapmaktan başka çareniz kalmayacak.

Keskinizi Nasıl Keskinleştirirsiniz?

Keskinizi Nasıl Keskinleştirirsiniz?

Bıçağınıza böyle küçük ve keskin bir uç eklemek için, 8000 kristallik taşınızın bulamacını hazırlayın ve nagura taşıyla birlikte keskinizi taşın üstüne yerleştirin. Keskinin tutma yerini biraz kaldırın ve hoş ve sakin bir dokunuşla taşın öteki tarafına itin. Keskiyi alın, yakın olan kenarın üstüne tekrar yerleştirin ve bunu birkaç kere tekrarlayın. Her defasında keskinin tutma kolunu aynı, küçük açılarda kaldırmaya çalışın.
Birçok kez geçtikten sonra, keskinizin bıçak kısmının sonunda ince bir çizgi göreceksiniz. Bunu görürseniz iş, başarıyla tamamlanmış demektir.
Fakat durun, taşlarınızı toplayıp, bileylenen keskiyle ahşabınızı oymaya başlamadan önce yapmanız gereken önemli bir adım daha var.

Arkayı Düzleştirmek
Tüm bu yaptığınız bileyleme işlemlerinden sonra, keskinin arka kısmında küçük bir çizik oluştu. Eğer parmağınızı keskinin arka kısmına dokundurduğunuzda bu pürüzlü ucu hissedebilirsiniz.
Bu pürüzde kurtulmak için, keskinin arka kısmını düzleştirmeniz gerekiyor. Bunu yapmak için de, 800 kristallik taşla işe başlamalısınız. Keskinin arka kısmını taşa yaslayın ve taşın üstünden birçok kez geçin. Keskinin, taşın üstüne tamamıyla düz bir şekilde değmesi gerekiyor.
Arka kısmın ne kadarını taşın üstüne koyduğunuz o kadar önemli değil. Sadece en son ucu düzeltmeniz gerekiyor. Fakat taşın üstüne ne kadar çok kısmını koyarsanız, keskiyi düzleştirmek bir o kadar kolay olur.
Bıçakta olduğu gibi, keskinin arka ucunda da birçok geçiş yapın ve 4000 kristallik taşa geçin.
İşte oldu. Artık, harika bir şekilde bileylenmi, sağlam ve kullanışlı bir alete sahip oldunuz. Bu aletle ne yapacağınıza karar vermek sizin elinizde. Güle güle kullanın.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Ölen Kız Kardeşini Son Defa Güldürmek İçin Bunu Yaptı – Sonrasında Bir Mucize Gerçekleşti

Küçük çocukları hasta olan annelerin acısını tahmin etmek bile zordur.Amy ve Stephen Smith, kızları Poppy doğduktan sonra bir rahatsızlığı olduğunu fark ettiler. Erken doğan Poppy’e doktorlar moebius sendromu teşhisi koydu. Moebius sendromuna sahip kişiler yüz kaslarını kullanamıyorlar. Bu da konuşmakta ve yemek yemekte zorluk çekmeleri anlamına geliyor.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Tajikista'da son Moda Tek Kaş

Tajikistanlılara göre kadınların kalın ve bitişik kaşları olması daha güzel...