enteresan.com LogoKitap Baskısı

Kitapları, sadece ağırlıklarla bastırabilirsiniz fakat bu yöntem, kitap tamir etmek için kitap baskısını, çok daha hoş ve profesyonel nitelikte ortaya koyuyor.
Kitap Baskısı

Projeyi yapan kişinin hanımı bir kütüphane görevlisiymiş ve bu bayan, eski tip kağıda sahip olan kitapları tamir etmeye karar vermiş. Bunun için eşi bir baskı makinesi almak istemiş fakat makinelerin fiyatları onu bu düşüncesinden vazgeçirmiş. O da, bir baskı makinesinden daha ucuza gelecek fakat aynı işlevi görecek bu projeyi hazırlamış ve gerçekten de başarmış.

Gerekenleri Toplamak
Karısına hangi boyutta kitaplar basmakta olduğunu sormuş ve karısından, bastığı kitapların çoğunun 30 santimetre uzunluğunda ya da daha küçük kitaplar olduğu cevabını almış. Eğer daha büyük kitaplar basacaksanız, bu boyutların alternatiflerini bulmanız gerekebilir. Fakat bu projede, bahsedilen ölçülere göre kitap baskısı hazırlanmış.

Yakınınızda bulunan bir hırdavatçı dükkanından ya da hobi dükkanlarından birçok parçaya ihtiyacınız olacak. Bulduğunuz parçalara göre bu projede kullanılan malzemelerin listesini değiştirmeniz gerekebilir. Ayrıca nedendir bilinmez, kitap baskısını hazırlayan bu kişinin yaptığı tüm araştırmalarda, kitap baskılarının bakır şeritler kullandığını görmüş. 0,3 santimetrelik kalınlığının dışında hangi bakırın önemli olduğunu bilmediğini söylüyor.

Plakalar İçin Gerekli Malzemeler

(4) 2,5 cm x 2,5 cm x 2 cm tahta levha
(20) Bakır vida
(4) 30 santimetre uzunluğunda, 0,3 cm kalınlığında ve 2,5 cm genişliğinde bakır şerit

Baskı İçin Gerekli Malzemeler

(2) 2 santimetre, her iki tarafında da kayan kilidi ve sıkıştırıcısı olan boru mengenesi
(2) 2 santimetre, 30 cm ya da 45 cm uzunluklarında siyah boru
(2) 2 santimetrelik siyah sıkıştırıcı mandallar
(2) 2 santimetrelik siyah boru flanjı
(2) Tahtadan bir temel, burada 5 cm x 15 santimetrelik 50 cm uzunluğunda bir tahta kullanılmış.
(1) bir parça metal
(8) 0,3 santimetrelik 2,5 cm uzunluğunda cıvata
(8) 0,3 santimetrelik cıvata pulu
(16) 0,3 santimetrelik conta

Yardımcı Olabilecek Aletler

Tahta testeresi
Birçok çeşitte matkap ucuna sahip bir matkap
Nokta zımbası
Zımpara kâğıdı
Tornavida
Mengene
Kesici Alet

Kitap Baskısı

Kitap BaskısıBaskı Plakalarının Yapımı

İlk yapmanız gereken, baskı plakalarını yapmak

Bu projedeki baskıda, 30 cm x 30 cm'lik plakalar yapılmış. Bu plakaları çok düzleşene kadar zımpara kâğıdıyla iyice zımparalayın. Daha sonra tekrar zımparalayın, çünkü herhangi bir kıymığın kitap cildinizin içine girmesini istemezsiniz.

Daha sonra bakır şeridin merkezine doğru bir çizgi çizin ve aralarında beş eşit boşluk bulunan deliği, bakır şeridin üstüne matkap yardımıyla açın. Proje sahibimiz, kendi bakır şeridindeki boşlukların eşit aralıklarda bırakılmadığını bildiğini söylüyor. Gerek görüyorsanız, ahşapta deneme delikleri açabilirsiniz. Daha sonra bakır şeridi, tahtaya vidalayın. Hem yatay hem de dikey olarak şeridin ortalanmasına özen gösterin. Baskı plakasının üst kısmında ve alt kısmında ideal olarak 0,3 santimetrelik pay bırakın.

Bu çok kolaydı. Burada bu plakalardan 4 tane yapıldığından aynı anda 3 kitabın birden baskısı yapılabiliyor. Tam olarak ihtiyacınız olan sadece 2 adet, fakat hazır yapmışken birkaç tane yapabilirsiniz. Kitabın cildini yapmak için altta ve üstte birer tane olmak üzere iki adet plakaya ihtiyacınız olduğunu hatırlayın.

Kitap Baskısı

Kitap BaskısıBaskının Tabanını Yapmak

Sırada baskının tabanının yapılması var. Burada, eski bir çalışma tezgâhının kalıntılarından alınan 5 cm x 15 cm'lik bir parça kullanılmış.

Tahtanın merkezini bulmanız gerekiyor. Daha sonra, boruların merkezini nereye koymanız gerektiğini anlamanız gerekiyor. Bunu yapmanın kolay yolu ise, baskı plakalarınızdan birini alıp tahta tabanın üstüne yatırmak. Daha sonra 2 santimetrelik boruları alarak, levhanın her iki kenarına yerleştirmeniz gerekiyor. Plakalar ve borular arasında kendinize birazcık yer ayırın. 0,3 santimetreye 1,3 santimetre, iyi olur. Boru flanjları hakkında endişe etmenize gerek yok çünkü bunları tahta tabanın altına yerleştireceksiniz. Biraz daha zor bir işlem fakat bunu yaparsanız, daha kopmak bir baskı tasarımına sahip olursunuz.

Matkap kullanarak, 2 santimetrelik boruların tahta tabandan geçmelerine yetecek genişlikte delikler açın. Bu da yaklaşık 2,5 santimetre olacaktır.

Şimdi işin en zor kısmına geldik. Tahta tabanın alt kısmına, flanjların içine sığabileceği cebler yapmanız gerekiyor. Burada, bu işlem için freze kullanılmış, fakat bunun o kadar da güzel görünmesi gerekmiyor, sadece flanjların içeri sığmalarını ve düz olarak yatay konumda olmalarını sağlamanız gerekiyor. (Bunun dışında, resimler aldatıcı görünüyor ama bu projede de bu cepler çok harika görünmüyor, üstünde birkaç hata var). Bir cıvata pulu ve conta sığdırabildiğiniz sürece, derinlik o kadar da önemli değil. (Ya da mobilya ayaklıkları kullanarak tahta tabanı biraz yükseltebilirsiniz, bu projede böyle yapılmış).

Cepleri yaptıktan sonra, tabanla işiniz bitti. Bu en zor kısım olduğundan eğer başarıyla tamamladıysanız tebrikler, bir sonraki adıma geçebiliriz.

Kitap Baskısı

Kitap Baskısı

Kitap Baskısı

Kitap Baskısı

Kitap BaskısıDestekleri Eklemek

Artık tabana destekleri eklememiz gerekiyor.

Boruyu deliğin içine doğru itin ve flanjların içine geçirin.

Sıkın, iyice sıkın.

Biraz daha sıkın (Bu adımla ilgili, tasarımcımızın ne sıkıntı yaşadığını görebiliyor musunuz? Bu, çok büyük kol gücü gerektirdi çünkü tahtada açılmış delik, borudan daha küçüktü.)

Tabanın alt kısmında, flanjlar için matkap yardımıyla delikler açın.

Tahtanın tepesindeki deliklere havşa açın böylece, cıvataların plakalara dokunmasını engelleyebilirsiniz.

Cıvataları, contaları ve pulları takarak flanjları sabitleyin.

Bu kolaydı, değil mi?

Kitap BaskısıMetal Çubuğu Kesme

Şimdi metal çubuğu kesmemiz gerekiyor. Bu, basıncı ve ağırlığı dağıttığından ve boruların dışa doğru bükülmelerini önlediğinden, gerçekten çok önemli bir parça. (Boruların dışa doğru bükülme sorununu halletmeye çalışırken bu kısım eklenmiş. Deneme, yanılma her zaman işe yarar).

Adım 3'ün en zor bölüm olduğunu söylemekle belki tam olarak doğruyu söylemiş olmayabiliriz. Eğer gerçekten zor olmasını isterseniz bu kısım zor olabilir.

Boruların dışa doğru bükülmesini önleyecek çubuğun deliklerinin yerini bulmak için, borular arasındaki mesafeyi olabildiğince doğru ve hassas bir şekilde ölçmelisiniz. Eğer birazcık yakınına ya da uzağına açarsanız bu o kadar önemli değil. Zaten demir çubuğu yukarı aşağı kaydırmaya yardımcı olmak için deliklerde birazcık eğime ihtiyacınız olacak.

Burası işin zor kısmı. Deliklerin yerini bir kez belirledikten sonra, burada matkapla delikler açmanız gerekiyor. Bu deliklerin çapının 2,5 cm civarında olması gerekiyor. Kademeli matkap ucuna sahipseniz bu, işinizi kolaylaştıracaktır. Çeliğin içinde 2,5 santimetrelik bir delik açmaya çalışmayın. Buna gerçekten değmez. Bir ahşap matkabı kullanmayın. Burada 2 santimetrelik, kademeli bir matkap ucu kullanılmış ve daha sonra geri kalan da bir kesici alet kullanılarak kesilmiş. Tasarımcı, kendi matkap tezgâhının işe yaramayacağını görmüş.

Deliği açtıktan sonra, metal çubuğu boruların üstüne yerleştirin. Çubuğun yukarı aşağı serbestçe kaydığından emin olun. Çubuğu bileyleyerek ve uçlarını daha da pürüzsüz yaparak, çubuğun yukarı aşağı kolayca kaymasını sağlayın. Eğer çok gevşekse, borular baskı altında olduğunda ve borulara ağırlık bindiğinde, çubuğumuz sistemi destekleyemeyecektir. O yüzden çok gevşek olmamasına özen gösterin.
Adım 5'i tamamlamış bulunuyoruz. Kitap baskımızın yapımını tamamladık, sevindiğinizi duyar gibiyiz.

Kitap Baskısı

Kitap Baskısı

Kitap BaskısıHer Şeyi Bir Araya Getirmek

Bu adımda, her parçayı bir araya getireceğiz.

Metal çubuğu, desteklerin üstüne doğru kaydırın.

Boru mengenesini üste geçirin.

Başlıkları boruların uçlarına doğru sıkın.

Ne kadar kolay değil mi?

Kitap Baskısı

Kitap Baskısı

Kitap BaskısıBaskıyı Kullanma Vakti

Baskıyı kullanmak, kısmen daha kolay. Boru desteklerin arasında bir plaka geçirin. Baskısı yapılması istenen kitabı plakanın üstüne koyun. Daha sonra bir başka plaka koyun. Metal çubuğu aşağı kaydırın. Boru mengenelerini geçirin. Ve vidaları sıkın. O kadar kolay ki, bunu bir çocuk bile yapabilir.

Peki, bu size bir kitabın nasıl onarılması gerektiğini söylemiyor. Bu başka bir projenin konusu. Baskımız bitti, güle güle kullanın.

Kitap Baskısı

Kitap Baskısı

Kitap Baskısı

Kitap Baskısı

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

7 bin yıllık buğday Marmaris’te umut oldu

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde kiraladığı arazide 4 yıl önce organik tarıma başlayan mikrobiyoloji uzmanı Metin Öztürk, arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim yapmaya başladı. Öztürk, büyük verim elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye'nin buğday ihtiyacını karşılayabileceği gibi ihraç da edilebileceğini söyledi.

Kocasını Gizlice Takip Eden Kadın

Resimde gizlenen kadını bulabilir misiniz? Resimde hizmetçiyle flört eden adam basıldığının fakında değil çünkü karısı onu gizlice izliyor. Adamın karısının resimde nerede gizlendiğini bulabilir misiniz? Bulamadıysan 2. sayfada sorumuzun cevabını görebilirsiniz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.