enteresan.com LogoLazer Görüntü Projektörü

Burada, normal bir ışık yerine yeşil lazeri kullanan taşınabilir bir görüntü projektörünün nasıl yapılacağını göreceksiniz. Lazer, görüntünün uzak mesafelerden yansıtılmasına olanak tanır ve odaklanmaya ihtiyaç duymaz çünkü her zaman odaklıdır.
Lazer Görüntü Projektörü

Bu özel tasarımın yapımı basittir ve dikkatinizi bir şey üzerinde çok uzun bir süre yoğunlaştıramıyorsanız, bu lazer projektörü içinizde bir an önce tamamlama isteği uyandıracağından sabırsızlığınızı bir süre kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Daha fazla detayı, flickr sayfasında arattığınız resimlerde bulabilirsiniz. Uyarı: Düşük güçteki bir lazer bile, kalıcı göz hasarlarına neden olabilir. Bu yüzden her zaman güvenlik gözlüklerini takın ve lazeri hiçbir zaman insanların gözüne, hayvanlara ya da polis helikopterlerine tutmayın.

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü ProjektörüAraçlar ve Gereçler

Bu yöntem, düşük kalitedeki optik araçları ve düşük güçteki yeşil lazeri kullanarak, bir lazer projektörü yapmanın en basit yöntemini anlatmaktadır.

Bu rehber, en yüksek şeffaflıkta yapılmış slaytlar için bir açıklama gösteriyor.

Burada PVC rayları ve polimorf parçalar kullanılmış.

Gerekli Malzemeler:

* Yeşil lazer modülü 10mW+
* 90 santimetre uzunluğunda bir tahta parçası
*Polimorf parçaları (veya ahşaptan, plastikten vb lens tutucular yapma isteği)
*Konkav ve konveks lens. Bunları, eski fotoğraf makinelerinden alabilirsiniz. Fotoğraf makineleri satan dükkânlar bu fotoğraf makinelerden düzinelercesini atıyorlar. Onlardan temin edilebilir.
* Rayı, ahşaba takmak için alet ( cıvata veya vidalar, yönteminize bağlı olarak)

Tercihe Bağlı Malzemeler:

* 72 milimetrelik ray modülleriyle (x4) ve takma ayaklarıyla (x8) birlikte PVC rayları. (Not: Siz parçaları takmak için daha iyi bir yöntem bulabilirsiniz fakat bu yöntem, projeyi hazırlayan kişinin işine yaramış).
* PVC yatakları için sert plastik veya PCB

Gerekli olan aletler:

*Matkap
*Elektrikli testere ya da el testeresi
*Matkap için delik açıcı matkap uçları (eğer lens tutucusunu yapmak için ahşap kullanıyorsanız)

NOT:
Hizalamayı çok daha basit hale getirdiklerinden, bu projeyi yapan kişi PVC rayları kullanmış. PVC rayları ayrıca harika bir birimsellik açısına olanak tanıyor, farklı lazerler, lensler vb arasında çok kolay şekilde geçişler yapabiliyorsunuz.

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü ProjektörüTabanı Yapmak

Bu yöntemde, 90 santimetre uzunluğunda, 15 santimetre genişliğinde ve 1 santimetre kalınlığında uzun bir tahta kalas kullanılmış. Bunu, herhangi bir uzunluktaki sert malzemeye takabiliyorsunuz.

Not: Tahtanın uzunluğu, "nokta"nın yeterince genişleyerek slayt alanını kaplamasına olanak tanımak için, ilk lensi slayttan ne kadar uzaklaştırabileceğinizi belirleyecek.

Burada sertlik çok önemli. Lazerin hizalanması genellikle zordur. Gereksiz esneklikler, hizalamanın çok kolay bir şekilde bozulmasına neden olur.

Ray kullanıyorsanız, tahta kalasın ortasına doğru düz bir çizgi çekin ve rayı ölü noktaya yerleştirin. Ahşap kalasa sığdırmak için rayı kesme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Eğer bir ray kullanmıyorsanız, merkezi bir çizgiyi çok dikkatli ve hassas bir şekilde belirleyin. Matkapla açılacak herhangi bir delik de, ayrıca bu çizgiyle aynı hizada olmalı.

Lazer Görüntü ProjektörüLazer ve Lens

Lazeri Monte Etmek

Kalem benzeri bir lazer imlecine sahip olduğumuzu var sayarsak, lazeri tutucuya çok dikkatli ve emniyetli bir şekilde monte etmelisiniz, lazer hiçbir suretle hareket etmeyecek şekle tutuluyor olmalıdır.

Lazer imleçleri, genellikle bir düğmeye (anahtara) sahip olduğundan, bunlar birbirinden ayrılmış ve anahtara giden bir kablo köprüsü kurulmuş böylece bir pil takıldığında anahtarın açık konumda kalması sağlanmış. Bunu lehimlemek için dikkatli olmalısınız çünkü diğer bileşenleri kolaylıkla yerinden çıkarabilir ve lazer modülüne zarar verebilirsiniz.

Sıcaklık, genellikle lazerlerin en büyük düşmanıdır. Lazer modülünün birkaç dakikadan daha fazla açık kaldığını varsayarsak, ısıyı bertaraf etmek için bir çeşit ısı azaltıcıya (heat sink) ihtiyaç duyabilirsiniz.

Eski bir bilgisayarın işlemcisinin üzerinde bulunan alüminyum ısı azaltıcıyı alın ve üstünde, lazer imlecinin içine sığmasına yetecek büyüklükte, matkapla bir delik açın. Termal macunu bu deliğin etrafına sürün.

Bu hızlı ve kirli örnekte lazer, küçük bir polimorf parçasıyla merkezi oluğa doğru bastırılıyor.

Rayı kullanarak monte etmek için 72 milimetrelik iki sert plastik ya da PCB'yi kullanın.

Alt parça, monte edildiği bloğun içine yerleşiyor ve dört köşesine de cıvatalar takılarak sağlamlaştırılıyor.

Bu, dikey olarak hassas ve doğru bir şekilde inip çıkmasını sağlıyor.

Sert plastiğin/PCB'nin üstüne herhangi bir bileşen takmadan önce bu "yapı iskelesini" yaratmak en iyisi olacaktır.

Lazeri, (ısı azaltıcının içinde) tepeye gevşek bir şekilde yerleştirin.

Lazeri açın ve merkezi hat boyunca çizilmiş bir kareyi kullanın. Lazerin bu çizgilere denk gelmesine ve ayrıca rayla ya da kalasla tam olarak paralel olmasına dikkat edin.

Hizalamadan memnun kaldıysanız, bu konumu kalemle işaretleyin.

Lazeri takma metodunu size bırakıyoruz fakat daha sonra ufak bir şekilde yeniden konumlandırmanız gerekebilir bu yüzden lazeri şimdi yapıştırmak ileride pişmanlık yaratabilir. Bir çeşit vidalama metodu yapıştırma yerine daha uygun bir tercih olabilir.

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü ProjektörüDiğer Uç

Lazer, gevşek bir şekilde yerine oturduktan sonra, rayın ya da tahta kalasın öbür ucunda duran odaklama lensini de konumlandırmayı deneyebilirsiniz.

Polimorfu kullanarak lensi oturtun, lensi merkezde ve yatay olarak tutun.

Şimdi lazeri hizalayın ve ölü noktayı geçmesini sağlayarak, ışın lensten geçene kadar ve herhangi bir yatay ya da dikey yöne dağılmayana kadar hem lazeri hem de odaklama lensini ayarlayın.

Bu ikisi hizaya geldikten sonra işimiz neredeyse bitmek üzere. Takacağımız iki modül daha kaldı.

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü ProjektörüSlayt Tutucu
Doğal olarak yansıtmak için bir görüntüye ihtiyaç duyacaksınız.

Biz 35 milimetrelik slayt yatağını, renkli bir slaytla ya da boyutu ayarlanmış tepegöz slaytları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Neden mi? Film ne kadar yoğun olursa içinden geçen ışık o kadar az olur. Maksimum bir uzaklığa yansıtmak istiyorsanız, pürüzsüz saydamlıkta bir OH görüntüsü, maksimum aydınlatma isteyen sanat projeksiyonları için en iyi tercih olacaktır.

Elbette ki farklı filmleri de deneyebilirsiniz.

Lazer ve lens için söyleyebileceğimiz, slayt tutucu için bir yapı iskelesi yapmanız gerektiğidir.

Polimorfu kullanıp, bir polimorf damlasını yerleştirerek ve buraya boş bir yuva yapıştırarak bir slayt tutucu yaratabilirsiniz. Oturmasına izin verin, yuvayı kaldırın ve işte size anında slayt tutucu.

Daha sonraki adım olarak, slaydın ve yapı iskelesinin yatay ve dikey konumlandırılmasında birkaç oynama yapmanız gerekiyor bu sayede lazerin noktası tam olarak ortalanabilecek. Noktayı ortaya getirmek için sakın lazeri oynatmayın.

Lazer Görüntü ProjektörüNoktayı Dağıtma
İç bükey (konkav) bir lens kullanarak, slaydın 35x24 santimetrelik alanının çoğunu kaplaması için ışını yeterince genişletiyoruz. Daha kısa mesafede noktayı genişletmek için iki lens kullanabilirsiniz fakat lazer, geçtiği her filtre nedeniyle birazcık parlaklık kaybına uğrayacaktır.

Bu lensleri eskimiş ve atılacak olan fotoğraf makinelerinde bulabilirsiniz. Temel şekil, içe doğru uzar ve ışını genişletir.

Biraz daha kaliteli cam bir lens almak isterseniz, o zaman internet üzerinden satış yapan birkaç ünlü lazer satıcısı size bunları sağlayabilir.

Daha önce olduğu gibi, lensi polimorf ya da diğer malzemeler kullanarak, bir "tutucu" nun içine yerleştirin. Bir başka "yapı iskelesi" daha kurun ve lensi, ışının doğrudan merkezden geçmesi sağlanacak şekilde konumlandırın.

Boyuttan memnun kalana kadar slayt tutucuyu yukarı aşağı hareket ettirerek genişletilmiş noktanın boyutunu istediğiniz şekilde ayarlayın. Bu aynı zamanda odaklama lensinin de hareket ettirilmesi anlamına geliyor.

Tüm modüller bir kez hizalandıktan sonra - bir çeşit projeksiyon elde etmiş olmalısınız- eğer odağın dışındaysa o zaman odaklama lensini arkaya ya da öne doğru hareket ettirerek slaydın optimum şiddetini ayarlayabilirsiniz.

Hizalama için yararlı bir metot olarak, kendinden önce gelen modül elementinin merkezinde değişmez bir şekilde oluşacak ana noktanın "yansıma"sının hizalanmasını söyleyebiliriz.

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü ProjektörüKonsepti Genişletmek
Birkaç önemli detayı eklediğimizden eminiz fakat umarız göreceli olarak yeterince açıktır.

Bunu genişletmenin bir çok yöntemi var biz sadece birkaç tane önereceğiz:

* Daha parlak bir görüntü için cam lens kullanın (bunun için eski kameraları sökebilirsiniz)

* Kendinize güveniniz geldikten sonra, daha güçlü bir lazer kullanmayı deneyebilirsiniz (100mW+) Lazerlerin tehlikeli olduklarını aklınızdan çıkarmayın elbette.

*Slaytlar yerine, küçük TFT ekranları kullanabilirsiniz ( "dijital foto-anahtarlığı" gibi). Daha parlak görüntüler elde etmek için daha güçlü lazerlere ihtiyaç duyacaksınız. Ya da bir dijital fotoğraf çerçevesini parçalarına ayırıp kullanabilirsiniz. Dikkat: cep telefonu ekranları ya da güneş ışığında çalışması için tasarlanmış herhangi bir ekran, bahsedilen amaç için iyi bir şekilde işe yaramayacaktır.

* Görüntünün devamlılığı sayesinde potansiyel olarak çok daha parlak görüntü illüzyonu veren bir tarama formu yaratmak için dönen/titreşen aynaları kullanabilirsiniz. Spiral efektler yaratmak için, internette var olan videoları izleyebilirsiniz. Bu videolardan, başka teknikler de öğrenebilirsiniz.

* İki cam slayt arasında biyolojik malzeme kullanabilirsiniz.

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Lazer Görüntü Projektörü

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları