enteresan.com LogoMelek Meşe Ağacı ( Angel Oak )

Melek Meşe Ağacı ( Angel Oak ) Güney Carolina eyaletinin deniz adalarından birisi olan Johns adası üzerindeki, Charleston kentinde bulunan Angel Oak parkında bulunmaktadır.

Bu devasa ve olağan üstü görünümlü ağacın, 1.500 yaşından daha yaşlı olduğu tahmin edilmektedir. Bu harika ağacın boyu, 20 metreyi aşmaktadır ve gövdesinin çapı ise, 2.47 metre genişliğindedir. Bu ağacın tepesindeki yeşil dallar, tam 1.580 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bu muhteşem ağacın en uzun dalı, tam 27 metre uzunluğa kadar ulaşmaktadır. Bu ağaç ve onun çevresini saran yeşil park, 1991 yılından beri Charleston şehrine ait bir şekilde, günümüze kadar gelmiştir.

Angel Oak (Melek Meşe) ağacı, yaşayan canlı bir meşe ağacıdır. Bu ağaç, Lowcountry bölgesine özgü yerli bir ağaçtır. Bu ağaç cinsi, yükseklik olarak çok büyük yüksekliklere ulaşamaz, fakat ağacın dallarının yayıldığı alan, inanılmaz boyutlara ulaşabilmektedir. Bu canlı meşe ağaçları ormanlarından elde edilen kereste ve tahtalar, 18. ve 19. yüzyıllar esnasında gemilerin yapımında kullanılmaktaydılar. Güney Carolina'nın Deniz adalarındaki bu ağaçlar, oldukça fazla değerli olarak kabul edilmekteydiler. Angel Oak (Melek Meşe) ağacı, Abraham Waight'in 1717 yılında sahip olduğu toprakların bir kısmının içinde bulunmaktadır. Abraham Waight geçmiş zamanlarda, kendi toprakları içinde buna benzer birkaç adet nadir ve sıra dışı bitkilere sahipti.

Angel Oak (Melek Meşe) ağacı, Mississippi Nehri'nin doğu kısmında yaşamakta olan en yaşlı canlılardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu ağaçtan yetişen meşe palamutları, birçok yeni nesil meşe ağacının üremesine olanak sağlamıştır. Meşe ağaçları genel olarak, yukarıya doğru değil yanlara doğru büyürler. Fakat Angel Oak (Melek Meşe) ağacının, her iki durumu gerçekleştirebilecek kadar uzun bir ömrü olmuş. Bu harika meşe ağacının bazı dalları, neredeyse başka ağaçlar kadar büyüktür ve bu kadar büyük olmalarından ve ağırlıklarından dolayı, bazı dallar yere yaslanmışlardır. Bazıları ise, yerin 1-2 metre altına girip, daha sonra tekrar yüzeye çıkmaktadır. Dallarının bu durumu, sadece oldukça yaşlı olan meşe ağaçlarına özgü, genel bir durumdur.

Bu yaşlı meşe ağacı, sayısız fırtınalardan, hortumlardan, sellerden, depremlerden ve insanların oluşturduğu etkilerden kurtularak, hala yaşamaya devam etmektedir. 1989 yılında gerçekleşen Hugo kasırgası esnasında, ciddi bir şekilde zarar gören bu ağaç, o zamandan beri kendini toparlayarak tekrar eski sağlığına kavuşmuştur.