enteresan.com LogoMinyatür Şehirler

Her şeyde olduğu gibi şehirlerin küçüğü de şirin oluyor.
Minyatür Şehirler

Paris

Minyatür Şehirler

Kaynak

Gerard Brion, Paris'in minyatür modelini yapmaya 15 yıl önce başlamış. Toplamda 18.000 saatlik yorucu çalışma sonrası da Le Petit Paris olarak bilinen küçük Paris'i tamamlamış. Brion bahçesinde kurduğu Paris'i etraftan topladığı objelerle yapmış. Bu objelerin için eski beton bloklar, bebek maması kavanozları, çorba kaşıkları vb. pek çok farklı şey bulunuyor. Yılda 150.000 kişinin ziyaret ettiği mini Paris'de tüm tarihi binalar ve 400 adet bonzai bulunuyor.

Madurodam

Minyatür Şehirler

Kaynak

Madurodam'da Amsterdam'ın ünlü kanal evlerini, Alkmaar peynir pazarını, yel değirmenlerini, limanları, kanalları, trenleri, bahçeleri görebilirsiniz. Yani Hollanda'ya ait her şeyden bir parça bulmak mümkün.

Moskova

Minyatür Şehirler

Kaynak

1977'de Bolşevik ihtilalinin 60. yılı için 300 işçi tarafından yapılan bu minyatür Moskava ile zamanda geriye yolculuk yapabilirsiniz. Moskova'nın bu nostaljik kopyası şu an 3 milyon dolara satılık.

Şeker Şehir

Minyatür Şehirler

Kaynak

Sanatçı Meschac Gaba dünyanın ünlü binalarını şekerden minyatür modellerini yapıp hayalindeki şehri kurdu. Şeker şehirde Tac Mahal, Eyfel Kulesi, Sidney Opera Binası, Petronas Kuleleri ve daha pek çok ünlü yapı bulunuyor.

Bisküvi Şehri

Minyatür Şehirler

Kaynak

Çinli sanatçı Song Dong'un binlerce bisküvi kullanarak yaptığı şehirde her şey var ve tüm şehir yenilebiliyor. Alışveriş merkezinde yapılan şehir tamamlandıktan sonra müşteriler şehri yağmalamaya davet edilmiş.

Origami Şehri

Minyatür Şehirler

Kaynak

Japonların kağıt katlama sanatı Origami'de kağıtları kullanarak pek çok değişik şey yapabilirsiniz. Origami sanatçısı Wataru Ito da kağıttan bir şehir yapmaya karar vermiş. 4 yılda tamamlanan şehir 2.4'e 1.8 metre boyutunda ve 1 metre yüksekliğinde.

Kürdan Şehri

Minyatür Şehirler
Kaynak

Stan Munro milyonlarca kürdan kullanarak dünyaca ünlü yapıların modellerini yapıyor. Bu kürdan şehrini tamamlaması altı yılını almış ve altı milyon kürdan ile 170 litre yapıştırıcı kullanmış.

Minato-ku Tokyo

Minyatür Şehirler

Kaynak

Ropoongi Hills Mori Kulesi'ninde Minato-ku'nun 1:1000 ölçekli bir kopyası bulunuyor. 2012 Olimpiyat adaylığının tanıtımı için kullanılan model şehrin yapılması için tüm binaların helikopterden ya da arabalardan fotoğrafları çekilmiş.

Chongqing

Minyatür Şehirler

Kaynak

Çin'deki bir şehir planlamacılığı Fuarı için yapılan 1:750 ölçekli Chongqing 892 metre kare büyüklüğünde oldukça "büyük" bir "mini" şehir.

Miniatürk

Minyatür Şehirler

Kaynak

Minyatür şehirlerden bahsederken Türkiye'deki önemli tarihi ve modern yapıları görebileceğiniz Miniatürk'ten bahsetmek olmazdı. 2003'te ziyarete açılan Miniatürk'te Anıtkabir, Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü, Selimiye Camii, Safranbolu Evleri, Sümela Manastırı, Artemis Tapınağı gibi pek çok mekanın 1/25 ölçekli kopyaları bulunuyor.

60.000 metrekarelik alana yapılan Miniatürk'te yapılara uygun boyda çimler ve bonzailer de kullanılmış. Açık Hava Müzesi olarak işletilen Miniatürk hem yerli hem de yabancı turistlerin İstanbul'daki uğrak noktalarından biri.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Bir öğrenci annesinin, veli toplantısı sonrası yazdığı yazı paylaşım rekorları kırıyor

Bugün oğlumun veli toplantısındaydım. Daha doğrusu öğretmen-veli görüşme gününde. Ortaokulda olan oğlumun sanırım altı öğretmeni ile görüştüm. Her bir öğretmenin odasının önündeki kuyrukta uzun uzun bekledim.

Malulen Emekli Olmak İçin Bu Hastalıklardan Birine Sahip Olmalısınız

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının maluliyet tespit çalışmaları sonucunda bu hastalıkların birine sahip olan sigortalılar malulen emekli sayılacaklar. Bu hastalıkları sizin için haberimizde derledik.

Dünya'nın En Çok Evlenen Kadını

Linda Wolfe, "Dünya'nın en çok evlenen kadını" ünvanıyla rekor kırdı