enteresan.com LogoMozaik Kaplı Masa Yapımı

Sehpa Yapmak İstermisiniz?


Mozaik Kaplı Masa Yapımı
Evinizin bir köşesinde duran eskimiş sehpa, veya çocuk masası bunlardan birini zevkle yapılmış rengarenk mozikli yepyeni bir mobilyaya dönüştürmeye ne dersiniz? Eğer kendinize neden olmasın gibi sorular soruyorsanız malzemeleri toparlamaya başlayabilirsiniz. Bu projenin yapımı için gerekli olan malzemeleri şöyle sıralayabiliriz;

Renkli cam şeritler
Masa
Yapıştırıcı (Cam ya da ahşap için)
Ahşap boyası ve fırça (Masanızın boyanacak yerleri varsa)
Cam kesici
Zımpara kağıdı (Masanın yüzeyi çıkıntılı ise gereklidir)
Harç

Mozaik Kaplı Masa Yapımı1. Adım : Hazırlık Aşaması
Mevcut olan masanızın üzerini iyice temizleyiniz. Tozları silin ve gerekirse çıkınlıların hepsini zımparalayarak yok edin.
Masanızın mozaikle kaplanmayacak olan kısımlarını boyasız veya boyası dökülen kısımları varsa tüm masayı ya da tüm kısımları boyayın ve boyanın kuruması için bir gece bekletin.

Mozaik Kaplı Masa Yapımı2. Adım : Camı Kesme
Mozaik şeritleri, mevcut olan cam kesicinizle kesmeye başlayınız. Taşların boyutlarını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Mozaik Kaplı Masa Yapımı3. Adım : Mozaik Kaplama
Yapacak olduğunuz renkli desene karar verin ve renkli taşları yerleştirmeye başlayın. Taşları yerlerine yerleştirirken altlarına yapıştırıcı sürmekten kaçınmayınız. Masanın bütün yüzeyini taşlarla kaplayınız. Yapıştırıcının belirli bir süre kuruması için belirli bir süre bekleyiniz.

Mozaik Kaplı Masa Yapımı4. Adım : Harç Kaplama
Harcı hazırlamaya başlayınız. Harç cıvık olmalı, aksine yoğun krema kıvamında olmalı. Harcı mozaik taşlarının her tarafına eşit dağılacak miktarda boşaltın. Bu sayede taşların arası harçla dolmuş olsun. 30 dakika boyunca kuruması için bekletmelisiniz. Sonrasında ise artan harcı silerek çıkarın

Mozaik Kaplı Masa Yapımı

.5. Adım : Son Dokunuşlar
Son işlem olarak masayı güzelce silip temizleyiniz. Yepyeni ve yapımı size ait olan masanızı güle güle kullanın.

Mozaik Kaplı Masa Yapımı

Mozaik Kaplı Masa Yapımı
Mozaik Kaplı Masa Yapımı
Mozaik Kaplı Masa Yapımı