enteresan.com LogoNASA'nın dikkatini çeken Calearth Disaster Resistant Housing (Doğal felaketlere dirençli ev)

Daha önce birçok, doğal felaketlere dayanıklı ve acil durumlar için tasarlanmış mimari yapılar görmüştük.
NASA'nın dikkatini çeken Calearth Disaster Resistant Housing (Doğal felaketlere dirençli ev)

NASA nın dikkatini çeken Calearth Disaster Resistant Housing (Doğal felaketlere dirençli ev)

Daha önce birçok, doğal felaketlere dayanıklı ve acil durumlar için tasarlanmış mimari yapılar görmüştük. Architecture For Humanity'nin, Biloxi model evlerinden; tek parça taştan yapılmış kubbe evlere kadar birçok çeşidi tasarlandı. Dünya'da olup bitenlere biraz dikkat ettiğimizde, sürekli olarak daha ve daha fazla doğal felaketlerle karşılaşmaya devam edeceğimiz büyük bir gerçektir. Bundan dolayı da doğal felaketlere dayanıklı ev tasarımlarına, biraz daha mimari dikkat çekmek çok büyük bir önem taşımaktadır. California Institute of Earth Art and Architecture, bu alanda çalışmalar yapan ilginç bir firma olarak öne çıkıyor. Bu firmanın yekpare taştan yapılan kubbeleri, doğal felaketlere karşı direnç bakımından oldukça başarılı ve artık en uzak alanlara bile uygulanabilir olduğunu ispatlıyor. (Burada uzaydan bahsediliyor.) Bu kubbe benzeri kilden evler, sadece depreme dayanıklı ve doğa dostu olmakla kalmıyor; ayrıca NASA'nın ilgilendiği bu evler için, gelecekte onlara ay evleri denilebileceğini söylüyor.
Uluslar arası alanda oldukça tanınmış bir mimar olan Nader Khalili tarafından, 1986 yılında bulunan California Institute of Earth Art and Architecture'ın, araştırma ve eğitim alanındaki programları, mimari alanda sosyal bir yenilik getirme üzerinde odaklanıyor. Ayrıca NASA için aya kurulabilme temelli yapılar oluşturuyor ve Birleşmiş Milletler'den aldığı destek ile, tüm Dünya etrafında bulunan evsiz ve fakirlerin, barınma problemleri hakkında çözümler geliştiriyor. Bu gösterilen seramik CalEarth sığınakları, dört doğal elementler (toprak, su, hava, ateş) kullanılarak yapılıyor. Nader Khalili'nin söylediğine göre, evi yapma işlemi 3 basit aşamadan oluşuyor. İlk olarak toprak kazılıyor ve kazılan topraklar çuvallara dolduruluyor. Daha sonra bu çuvallar üst üste yığılarak, sabitleniyor. Başka bir deyişle, çuvallara doldurulmuş topraktan oluşan tuğlalar dizildikten sonra, oluşan bu boşluğun iç kısmı kireç benzeri bir tabakanın uygulanıp, kurutulması ile dayanıklı bir sığınak oluşturulmuş oluyor.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Eşinize kesinlikle okutun!

Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı Dışarıya çıktığınızda aldığınız alkol oranına dikkat etmelisiniz. Aksi halde uyandığınızda, bir önceki gece yaptığınız bir şeyden pişman olabilirsiniz.

Malulen Emekli Olmak İçin Bu Hastalıklardan Birine Sahip Olmalısınız

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının maluliyet tespit çalışmaları sonucunda bu hastalıkların birine sahip olan sigortalılar malulen emekli sayılacaklar. Bu hastalıkları sizin için haberimizde derledik.