enteresan.com LogoNasıl Dikiş Dikilir?

G
Nasıl Dikiş Dikilir?

Giriş:

Nasıl Dikiş Dikilir?

13 yaşıma geldiğimde, annem Cassandra, bana en güzel doğum günü hediyesini aldı(bugün hala böyle hissediyorum) , bir dikiş makinesi!Derhal dikiş dikmeyi öğrendim ve geçen 27 yıl boyunca küçük el çantalarından büyük ve şık kol çantalarına kadar birçok şey oluşturdum. Bu tutkumu diğer arkadaşlara devretmek istiyorum ve belki de birilerinin içindeki yaratıcı ruhu ortaya çıkarırım, yaş önemli değil:)

Bu bölüm dikiş makinesi ile dikiş yapmaya giriş niteliğindedir. Tamamen başlangıç seviyesinde olduğunuzu varsaydım ve de bunu elimden geldiği kadar basite indirgemeye çalıştım. Eğer başlangıç seviyesinde isen kesinlikle sana göre.

Adım 1:Bir Dikiş Makinesi Edinme Konusunda İpuçları

Nasıl Dikiş Dikilir?

Eğer zaten bir dikiş makinen varsa son zamanlarda serviste götürüp şöyle bir kontrol ettirdiğinden emin ol. Böylelikle işini sağlama almış olacaksın.


Eğer sana bir dikiş makinesi armağan edilmediyse ve ilk dikiş makineni almak istiyorsan işte sana doğru makineyi seçmende yardımcı olacak bazı ipuçları:


1)Tanınmış bir dikiş makinesi tamiri dükkanı bularak başla.
Büyük çoğunlukla bayiliklere bağlı olurlar(arabalar gibi!). Eğer bağımsız bir tamir dükkanı bulabilirsen ve eğer adama güveniyorsan sevinmelisin. Bu adam sana eski makinenden vazgeçip yeni makine almana gerek olmadığını söyleyecektir. Ve eğer belli bir bütçen varsa bu adam sana uygun ve güzel bir makine bulman konusunda çok yardımcı olacaktır. En iyi kaynaklarını kullan ve en iyi şansı değerlendir.


2)Tüm metal parçaları olan bir makine bul.
Daha ucuz modelli birçok dikiş makinesinin plastik parçaları var. Bu parçalar istisnasız hemen kırılan parçalar. Parçaları tekrar edinmek ucuz olacaktır belki ama kırılan parçaların yenilerini taktırırken çok daha fazla para harcamış olacaksın(ki bu parçalar da muhtemelen daha sonra kırılacaktır). Eğer bir 12 dikişli tüm parçaları metal daha basit bir makine ve bir de aynı fiyata daha özellikli parçaları plastik olan bir makine varsa seçeneklerin arasında kesinlikle ilkine yatırım yapmalısın.


3)Başlarken basit bir model düşün.
12 dikişli makine ile daha fazla isteyen bir ürün asla yapamazsınız. Eğer makinenin kapasitesini aşan şeyler yapmak istersen daha kompleks yapılı istediğin özelliklere sahip yüksek model bir makine almalısın. Ve eğer böyle üst model bir makine alırsan da eski makineni sadece süsleme yapmak düğme iliği açmak vs gibi işler için kullanmak durumunda kalacaksın. Ya da eski makineni bir eski dükkanına hediye edebiliirsin:)

Adım 2:Kumaş Tanımları ve Başlamak için Güzel Bir Kumaş Seçimi

Nasıl Dikiş Dikilir?

İyi bir terziyi iyi yapan şey güzel kesim yapabiliyor olmasıdır. Bir dikiş makinesinde dikiş yapabilmenin en önemli kısmı kumaşla iğne altında kayıp giderken nasıl baş etmesi gerektiğini bilmektir. İşte bu noktada işin içine kumaş seçimi giriyor.

Birkaç tanımla başlayacağım:

Ağırlık: Kumaşların ağırlıkları farklıdır. Genel olarak; hafif olanlar(bu tür kumaşlar çok ince hissi verir, genellikle içi görünecek kadar şeffaf olurlar, birkaç kez katlanabilir bu yüzden çoğunlukla perde yapımında kullanılır) , orta ağırlıkta olanlar(daha dayanıklı hissi verirler, çok fazla katlanamaz, genellikle giyim için kullanılır), ağır olanlar(kalın olur, katlanmaz, genellikle döşeme gibi ev dekorasyonunda kullanılır).

Esneklik Testi:Kumaşın elastikiyeti de olabilir. Bir kumaşa esnek diyebilmek için kumaşın eni de boyu da esnek olmalıdır(her kumaşın biraz çaprazlama esnekliği vardır). Esnek olmayan kumaşlar eninden ve boyundan çok fazla esnemezler.

Kumaş İçeriği:Bu kumaşın neyden oluştuğu demek oluyor. Doğal kumaşlar pamuklu, ipek, keten kumaşlardır. Polyester ve naylon insan yapımı kumaşlara örnektir.

1.Doğal kumaşlardan(pamuk gibi) yapılan esnek olmayan ve orta ağırlıkta bir kumaş ile başla.
2.İnce çizgileri olan bir kumaş seçmek isteyeceksin. Çizgiler kumaşın dikey yönünde aşağı doğru gitmelidir(dikiş kolaylığı için). Kumaşın en az 45 cm olmalıdır.

Adım 3:Dikiş Makinesi İle Düz Bir Çizgide Dikebilme Alıştırmaları

Nasıl Dikiş Dikilir?

Düz bir çizgide dikmeye çalışarak kumaşla baş etmeyi öğrenmelisin.

a.Kumaşını al ve 20 cm genişliğinde ve 45 cm boyunda kes. İkiye katla ve bir kat yeri yap(daha keskin bir kat yeri yapmak için bir ütü kullanabilirsin).

b1.Makinene ip yerleştir(manuel olarak ayarlayın)
b2.İlk dikiş için orta ağırlıkta, yünlü kumaşlar için olan bir iğne kullanabilirsin. (iğne seçimi için çeşitli iğnelerin olması büyük bir avantaj. Kullanacağın iğne türünü belirleyen birçok faktör var, dikiş şekli ya da kumaş türü gibi. Düz dikiş yaptığın zaman, kumaşın ağırlığı iğne boyutunu belirler, ve kumaş türü de iğne ucunun şeklini belirler)

b3.Orta bir dikiş çizgisi boyu seç, genellikle 2 ya da 3 1/2 (bunun için makinenin kullanma kılavuzuna başvur, çünkü dikiş çizgisi uzunluğu makineden makineye değişiklik gösterir. Bazılarının kontrol düğmesi vardır bazılarının ise çok aşamalı düğmeleri vardır)

c.İğneyi en yüksek noktaya getirerek başlayın(her zaman başlarken ve bitirirken iğne en yüksek noktada olmalı)

d.En üstü ve makara iplerini dişliden 15 cm geri yerleştir. İlk dikişe başlarken en üst ve makara ipliğini tuttuğundan emin ol, çünkü ilk birkaç dikişte makinenin içine sıkışabilir.

e.Kumaşı iğnenin altına yerleştir, ama öyle yerleştir ki iğne katlama yerine yakın bir yerde kumaşa saplansın ve böylece düz bir çizgi dik.


f.Makinenin baskı ayağını aşağı getir(dikiş yaparken ayağı aşağı getirmek çok önemli, çünkü aşağı pozisyonu ayağın kumaşı sen dikerken hareket ettirmesine yarıyor)

g.Öğrenirken sana çok yardımcı olacak bir diğer ipucu da şu: iğneyi kumaşa geçirmek için el çarkını kullan. Makineni kullanmaya alıştıkça iğne yerleştirme işlemini göz ayarı ile yapabilir hale geleceksin.

h.Diktiğin çizgi boyunca, rehber olması için, parmağını baskı ayağının alt tarafına kumaşın üzerine yerleştir. Yavaşça ayak pedalına bas ve dikmeye başla.

İşte burada eğitim başlıyor, parmaklarını nasıl dokunması gerektiği, dikilirken kumaşı nasıl kavrayıp tutması gerektiği konusunda eğitmelisin. 'h' adımını değişik ağırlıkta esnek ya da esnek olmayan değişik kumaşlar kullanarak tekrar et. Bu senin her kumaşın nasıl dikilmesi gerektiği konusunda fikir sahibi olmanı sağlayacaktır.

i.en üst noktadayken iğneyi durdur ve baskı ayağını durdur(gerekirse el çarkını kullan). Yavaşça kumaşı çek, ipleri kes(12 cm kadar üstte ve altta pay bırakmaya dikkat et ki bir dahaki dikiş çin bir başlangıç noktası olsun)

Adım 4:İşini Kontrol Et

Nasıl Dikiş Dikilir?

Ve işte ilk çizgiyi diktin!Nasıl yaptın?Haydi kontrol edelim ve sorunları belirleyelim.

a.Hız:Ara ara hızlanıp yavaşladığını fark ettin mi?Ayak pedalının nasıl çalıştığını kavradıysan oldukça olası bir durum. Resimdeki gibi düz bir çizginin dikişini sabit bir hızda yapmalısın. Sabit hızı tutturunca dikiş de beraberinde geliyor. Başlarda yavaşsan eğer endişelenme, sadece biraz pratikle sabit bir hızda olmaya alışman gerek. Sabit hızı elde etmek için ara ara durup devam edebilirsin. Zamanla sabit hızını artırabilirsin yeter ki pratikle buna alış.

b.Çizgi uzunluğu:Çizgi düz mü, ya da bir çizgi aralığı diğerinden uzun mu?Eğer öyleyse, ve hız kazanıyorsan, kumaşı dikilirken çekiyor olabilirsin. Kumaşı dikerken bırak dişliler işini yapsın. Parmağınsadece baskı ayağı altında kumaşa yön vermeli.

c.Çizgi Düzgün Olmalı:Çizgiyi resimdeki gibi düz dikebildin mi, yoksa çizgiyi biraz yamulttun mu?Çizgiyi düz yapmak gerçekten pratik istiyor. Parmakların bir ok gibi kumaşa yön verebilene kadar alıştırma yapmaya devam et.

Adım 5:Dikiş Yapmana Yardımcı Olacak Diğer İpuçları

Nasıl Dikiş Dikilir?

Diğer faktörler dikiş yaparken yardımcı olabilir. İşte birkaçı:

a.Nerede dikiş yapılır - Aydınlık bir yerde: Dikiş yaptığın alanın iyi ışıklandırıldığından emin ol. Birçok dikiş makinesinde ışıklandırma vardır. Bu çok büyük önem taşıyor ama bunun yanısıra baskı ayağını aydınlatmak için bir masa lambası kullanırsan daha iyi olur, makinenin sağ arka tarafına yerleştir ki ışık direkt olarak gözlerine değil de makineye gelsin. Ek olarak eğer mümkünse çalıştığın odanın ışığını çok fazla açma, böylelikle çalışma alanının az ışığı ile odanın fazla ışığının kontrastı seni rahatsız etmez.

b.Nerede dikiş yapılır - Makinenin yeri: Makineni çalışmanın rahat olduğu bir yüzeye yerleştir. Çok yüksek olursa omuzların ve boynun uyuşacaktır. Ben dikiş makinemi bir bilgisayar klavyesi seviyesinde, ya da biraz daha yüksekte kullanıyorum.

c.Nerede dikiş yapılır - Yüzey: Yüzeyin iğnenin aşağı yukarı vuruşlarını kaldıracak kadar sabit durduğundan emin ol. Eğer yemek masası gibi büyük bir masada çalışıyorsan makineni biraz daha sabit bir nokta olduğundan masanın bir bacağına yakın tutmaya çalış. Ayrıca yüzeyin kaygan olmamasına dikkat et yoksa sen dikerken makinenin seyahate çıktığını farkedebilirsin:)

d.İğnelerin kullanımı:Kumaş parçalarını birarada tutmak için iğne kullanmak istersen makine ile dikmeden önce iğneleri çıkarma gibi bir alışkanlık edinmelisin. Zamanla iğne üzerinden sorunsuz bir şekilde dikmeyi öğreneceksin. Ama olur da makinenin iğnesi bir toplu iğneye denk gelirse sonuç felaket olur.

e.Kesme ve dikme işlemine başlamadan(hemen hemen) her zaman kumaşı yıka(hemen hemen dedim çünkü ipekli ve yünlü vs bazı kumaşlar yıkandıklarında yıpranıyorlar. Böyle kumaşlarla çalışırken gerekli önlemleri alın). Birçok kumaşın kalıp yüzeyi olur. Yıkadığınızda bu yüzey akıp gider ve kumaşın kendi yüzü kalır., genelde daha salaş ve çeken türden bir kumaş kalır.(eğer kumaş yüzde yüz doğal kumaşsa)

f.Keyfini Çıkar!Gerçekten eğer bundan keyif almıyorsan dikişte asla ilerleyemezsin. İlk birkaç denemende başarısız olursan ümitsizliğe kapılma. Bu denemeler seni ne yapman gerektiği ve ne yapmaman gerektiğine götürecek. Hiçbir şey zaman kaybı değildir, öğrenmek için bir fırsattır!

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Yeni Yıl Mucizesi Dördüzler

Sean ve Lisa Kelly, yanıbaşlarında duran sepetteki dördüzlerine bakmaktan kendilerini alamıyor.

Ölen Kız Kardeşini Son Defa Güldürmek İçin Bunu Yaptı – Sonrasında Bir Mucize Gerçekleşti

Küçük çocukları hasta olan annelerin acısını tahmin etmek bile zordur.Amy ve Stephen Smith, kızları Poppy doğduktan sonra bir rahatsızlığı olduğunu fark ettiler. Erken doğan Poppy’e doktorlar moebius sendromu teşhisi koydu. Moebius sendromuna sahip kişiler yüz kaslarını kullanamıyorlar. Bu da konuşmakta ve yemek yemekte zorluk çekmeleri anlamına geliyor.

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.