enteresan.com LogoNikola Tesla Gibi Nasıl Diyet Yapılır?

Buluşçu ve dahi olan Nikola Tesla gibi nasıl diyet ve egzersiz yapılabilir? Müthiş mucit Tesla'nın son zamanlarına kadar nasıl düzenli beslendiğini kendi ağzından anlattığı bir yazıda paylaşıyoruz.
Nikola Tesla Gibi Nasıl Diyet Yapılır?
Ünlü dahi ve buluşçu Nikola Tesla, 1933 yılında, 77 yaşındayken verdiği bir röportajda, kendi hayatı ile ilgili ipuçları vermiştir. 
Tesla, yaşama iyi bir başlangıç yapmanın önemine inanıyor ve gençken de sağlıklı bir yaşam için gereken alışkanlıkları sürdürmenin şart olduğunu savunmaktadır.
“İleriki yaşlarda sahip olduğumuz beden ve zihin sağlığı, yalnızca gençliğimizi nasıl geçirdiğimize bağlıdır” ifadesini kullanan Tesla, kendi dayanıklılık ve canlılığını da gençken erdemli bir hayat geçirmiş olmasına bağlıyor.
Tesla, hayat felsefesini birkaç cümle ile özetliyor: “Hiç tatil yapmak, çalışmalarıma ara vermek istemedim, eğer insanlar mizaçlarına uygun bir iş (hayat) seçerlerse, mutlulukları kendiliğinden ve ölçülemez derece artar."
Tesla’nın uzun bir hayat yaşamak için planı neydi?

Tesla bir röportajında “Pek çok insan hayatın kısalığına dair üzüntü duyar. Hayat çok kısa ve çoğu zaman planlarımızın sonucunu görmek için bile vaktimiz olmayabilir. Fakat çaba gösterirlerse, kişilerin hayatlarını uzatmaları mümkündür.” demiştir.
Tesla yeme alışkanlıkları için, “Gereğinden fazla ve yanlış yiyecek, içecek tüketiyoruz. Gereğinden fazla yemek, vücutta toksik maddelerin birikimine neden oluyor ve bunların vücuttan uzaklaştırılması mümkün olmuyor” diyor.
Tesla’nın diyetindeki en önemli bileşen neydi?

Tesla, mide sağlığını korumak adına bol miktarda su ve süt tüketiyordu.
Tesla beslenme tarzı ile ilgili olarak “Bize hizmet eden vücudumuza neden taşıyabileceğinden fazla yük yüklüyoruz? Ben günde 2 öğün yiyorum ve asitli gıdalardan kaçınıyorum. Neredeyse herkes, bezelye, fasulye gibi ürik asit içeren gıdalar tüketirken, ben ölçülü bir biçimde, taze sebze, balık ve et tüketiyorum. Balık, beyin sağlığı için en iyi besinlerden biri olarak kabul edilir fakat içeriğindeki çok miktardaki fosfor nedeniyle kuvvetli asit reaksiyonlarına neden olur. Asidite ise, yaşlılık ile mücadele açısından şu ana kadarki en kötü düşmandır.” diyor.
Tesla çok az et tükettiğini 1935 senesinde verdiği farklı röportajlarda söylemiştir. “Bütün uyarıcı maddelerden uzak duruyorum, aslında etten de uzak duruyorum. Bence; yüzyıl içinde, kahve, çay ve tütün artık moda olmaktan çıkacak. Fakat alkol hala kullanılıyor olacak, alkol bir uyarıcı değil fakat gerçek anlamda bir yaşam iksiri.”
Tesla; bir taraftan asitli gıdaları kullanmamış, neredeyse tam bir vejeteryan olarak beslenmiştir ancak diğer taraftan da aşırı oranda içki tüketmiştir. Tesla’nın her gün viski içtiği bilinmektedir.
Tesla’nın çok miktarda patates yediği de bilinmektedir. Patates için; “Patates mükemmel bir sebzedir ve günde en az bir kere tüketilmelidir. İçeriğinde vücudun nötralizasyonunu sağlayan değerli mineral tuzları bulunmaktadır” demiştir.
Tesla uyku hakkındaki görüşlerini şöyle özetlemiştir. “Ben zar zor uyuyanlardanım fakat uykusuzluğum beni endişelendirmiyor. Bazen bir saat kadar uyuyorum. Ara sıra ise, birkaç ayda bir, 4 yada 5 saat uyuyabiliyorum. Uyandığımda, tam anlamıyla bir pil gibi şarj edilmiş hissediyorum. Böyle bir geceden sonra beni hiçbir şey durduramıyor. Kendimi çok dayanıklı hissediyorum. Uykunun insanı yenilediğine, enerji verdiğine ve canlandırdığına dair şüphem yok fakat az uyumaya alışmış kişilerin kendini iyi hissetmeleri için uykunun çok gerekli olduğunu da düşünmüyorum.”
Tesla 77 yaşındayken kendini ne kadar iyi hissettiğini şu sözleri ile belirtiyor. “Kendimi enerjik, güçlü ve mental yetilerimin tamamına sahip hissediyorum. Bugün sahip olduğum enerji, bugün kazandığım enerji değildir. Problemlerimi enerjimin bir kısmını kullanarak çözüyorum ve enerjimi nasıl depo edeceğimi biliyorum.”
Tesla yaşlanmaya ve daha akıllı olmaya minnet duyduğunu şu cümlelerle ifade etmekte: “Sanılanın aksine eğer sağlıklı iseler, çalışmak yaşlı insanlar için daha kolaydır çünkü onlar varacakları hedefe  en kısa patikadan nasıl gideceklerinin pratiğini yıllarca yapmışlardır.”