enteresan.com LogoNumaraların Dili Sanat Sergisi

Chris Jordan'ın yeni fotoğraf serisi "Numarların Dili" ile tüketimin istatistikleriyle ilgili hayati bir noktaya değiniyor...
Numaraların Dili Sanat Sergisi

Eğer birisi, modern Amerikan kültürünün kitlesel tüketiminin piksellenmiş dünyasına bir büyüteç tutabilseydi, Amerikalıların tüketim mallarına ve ev ürünlerine olan düşkünlüğünü gösteren akıllara durgunluk verici bir görüntü ortaya çıkardı. Peki, yaşamımızın her gün, her saat ve her saniyesinde bir kenara atılan bu döküntüleri ve çöpleri etkin bir şekilde görebilir miyiz?
Chris Jordan'ın yeni fotoğraf serisi "Numarların Dili" ile tüketimin istatistikleriyle ilgili hayati bir noktaya değiniyor. Seattlelı Jordan'ın büyük inkjet görüntüleri, Amerika'nın atık gömme alanlarını donatan cep telefonlarının, plastik şişelerin, kesekağıtlarının ve devre kartlarının tepeleme yığınlarını tam olarak tasvir ediyor.
Jordan'ın binlerce küçük fotoğrafı biraraya getirmesiyle oluşturduğu görüntüleri, kullanılıp atılmış maddelerin yaşadağımız dünyada sayılarının nasıl arttığını özel miktarlarla anlatıyor. Sarsıcı görüntüleri, hiçbir zaman darkında olmadığımız, çöpe atılan ürünlerin istatistiklerini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.
Bazıları, resim yapmanın güzelliğine kendisini çok kaptırdığı ve insanlara günümüze ait karmaşıklıkların hayal ürünü görüntülerini sunarak insanları kandırdığı gerekçesiyle Jordan'ı eleştiriyorlar. Jordan, belki de yapıp yapabileceği en iğrenç görüntü olan 125.000 sigara izmaritinin üst üste yığılı görüntüsünün büyük boyutlu bir resmini geçtiğimiz günlerde yaptı. Fakat bu resmi gören grup, resmi rahatsız edici ölçülerde güzel buldu.
Bu durum, sanat ve kitle kültürünün, mevcut pratiklerin azaltılması, ortadan kaldırılması veya daha iyi alternatiflerle yer değiştirilmesi için gerekli olan anlayış değişikliğine hazır olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor. Güzellik bilincine ve tüketiciye dayalı bir toplum olarak kendimize ayna tutamayacak ya da bize bir ayna tutulduğunda kendimizi tanıyamayacak durumda mıyız?

Numaraların Dili Sanat Sergisi

Numaraların Dili Sanat Sergisi