enteresan.com LogoNumaraların Dili Sanat Sergisi

Chris Jordan'ın yeni fotoğraf serisi "Numarların Dili" ile tüketimin istatistikleriyle ilgili hayati bir noktaya değiniyor...
Numaraların Dili Sanat Sergisi

Eğer birisi, modern Amerikan kültürünün kitlesel tüketiminin piksellenmiş dünyasına bir büyüteç tutabilseydi, Amerikalıların tüketim mallarına ve ev ürünlerine olan düşkünlüğünü gösteren akıllara durgunluk verici bir görüntü ortaya çıkardı. Peki, yaşamımızın her gün, her saat ve her saniyesinde bir kenara atılan bu döküntüleri ve çöpleri etkin bir şekilde görebilir miyiz?
Chris Jordan'ın yeni fotoğraf serisi "Numarların Dili" ile tüketimin istatistikleriyle ilgili hayati bir noktaya değiniyor. Seattlelı Jordan'ın büyük inkjet görüntüleri, Amerika'nın atık gömme alanlarını donatan cep telefonlarının, plastik şişelerin, kesekağıtlarının ve devre kartlarının tepeleme yığınlarını tam olarak tasvir ediyor.
Jordan'ın binlerce küçük fotoğrafı biraraya getirmesiyle oluşturduğu görüntüleri, kullanılıp atılmış maddelerin yaşadağımız dünyada sayılarının nasıl arttığını özel miktarlarla anlatıyor. Sarsıcı görüntüleri, hiçbir zaman darkında olmadığımız, çöpe atılan ürünlerin istatistiklerini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.
Bazıları, resim yapmanın güzelliğine kendisini çok kaptırdığı ve insanlara günümüze ait karmaşıklıkların hayal ürünü görüntülerini sunarak insanları kandırdığı gerekçesiyle Jordan'ı eleştiriyorlar. Jordan, belki de yapıp yapabileceği en iğrenç görüntü olan 125.000 sigara izmaritinin üst üste yığılı görüntüsünün büyük boyutlu bir resmini geçtiğimiz günlerde yaptı. Fakat bu resmi gören grup, resmi rahatsız edici ölçülerde güzel buldu.
Bu durum, sanat ve kitle kültürünün, mevcut pratiklerin azaltılması, ortadan kaldırılması veya daha iyi alternatiflerle yer değiştirilmesi için gerekli olan anlayış değişikliğine hazır olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor. Güzellik bilincine ve tüketiciye dayalı bir toplum olarak kendimize ayna tutamayacak ya da bize bir ayna tutulduğunda kendimizi tanıyamayacak durumda mıyız?

Numaraların Dili Sanat Sergisi

Numaraların Dili Sanat Sergisi

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Malulen Emekli Olmak İçin Bu Hastalıklardan Birine Sahip Olmalısınız

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının maluliyet tespit çalışmaları sonucunda bu hastalıkların birine sahip olan sigortalılar malulen emekli sayılacaklar. Bu hastalıkları sizin için haberimizde derledik.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Eşinize kesinlikle okutun!

Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı Dışarıya çıktığınızda aldığınız alkol oranına dikkat etmelisiniz. Aksi halde uyandığınızda, bir önceki gece yaptığınız bir şeyden pişman olabilirsiniz.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?