enteresan.com LogoOğlunun Sorumsuzluğundan Usanmıştı – Yazdığı Mektup İnternette Hızla Yayıldı

Ergenlik çağında çocuğu olanlar veya olmuş olanlar, çocukların bu yaşta ne kadar asi olduğunu bilirler. Çocuklar bu yaşta tembelliğe alışırlar. Yemekleri hazırdır.
Oğlunun Sorumsuzluğundan Usanmıştı – Yazdığı Mektup İnternette Hızla Yayıldı

Ergenlik çağında çocuğu olanlar veya olmuş olanlar, çocukların bu yaşta ne kadar asi olduğunu bilirler.

Çocuklar bu yaşta tembelliğe alışırlar. Yemekleri hazırdır. Kıyafetleri yıkanır. Ancak iş ödev yapmaya gelince söylenirler.

Muhtemelen her ebeveyn bunu tecrübe etmiştir.


Her şey Heidi Johnson’ın oğlu Aaron’ın kendisine yalan söylediğini farketmesiyle başladı. 13 yaşındaki sürekli Youtube’ta zaman geçiriyor ve kanalı için videolar hazırlıyordu.

Bir gün gün annesi Aaron’a ödevini yapıp yapmadığını sordu. Çocuk yalan söyleyerek ödevini yaptığını söyledi. Annesi daha fazla soru sormaya başlayınca, çocuğun yalan söylediği ortaya çıktı. Aaron, annesinin yalan söylediğini farkettiğini anlayınca, internetten para kazandığını ve bunun ödevlerden daha önemli olduğunu söyledi.

Heidi de oğluna iyi bir ders vermek için harika bir plan yaptı. Hemen oğluna bir mektup yazdı.Sevgili Aaron,

13 yaşında olduğunu ve annen olduğumu unutmuş gibisin. Kontrol edilmekten hoşlanmıyorsun. Bundan sonra istediğin kadar özgür olmana izin vereceğim. Para kazandığını da söylediğine göre artık kendi ihtiyaçlarını kendin karşılayabilirsin.

Sürekli açık tuttuğun gece lambasını veya interneti kullanabilmek için aşağıdaki masrafları üstlenmen gerekiyor:

Kira: 430 dolar

Elektrik: 116 dolar

İnternet: 21 dolar

Mutfak alışverişi: 150 dolar

Bu arada odandaki çöpleri her pazartesi, çarşamba ve cuma boşaltman gerekiyor. Yine o günlerde odanı süpürmen de gerekecek. Banyoyu haftada bir kez temizleyeceksin. Yiyeceklerini kendin hazırlayıp bulaşıklarını kendin yıkayacaksın. Eğer yapmazsan, sana hizmet ettiğim için bana günde 30 dolar vereceksin.

Ev arkadaşım olmak yerine oğlum olmayı kabul edersen anlaşmayı gözden geçirebiliriz.

Sevgilerle,


Annen.

Anne yazdığı mektubun fotoğrafını çekip Facebook’ta paylaştı. Facebook’a aşina olmayan anne gönderisini sadece arkadaşlarının göreceğini sanıyordu ancak herkesin görebileceği şekilde paylaşmıştı. Ertesi gün uyandığında 100 kişinin arkadaşı olmak istediğini gördü ve neler olup bittiğini araştırmaya başladı.Anne daha sonra şöyle bir gönderi paylaştı:

“Oğlumu herkesin gözleri önünde neden utandırayım? Tamamen bir hataydı. Sadece arkadaşlarım görecek sanıyordum. Dün neden 100 arkadaş isteğiyle karşılaştığıma anlam veremedim. Belki de hesabımı birileri çaldı diye düşündüm. Gönderiyi kaldırabilirdim ancak iş işten geçmişti ve herkes okumuştu.”

Diğer ebeveynler annenin yaptığını övmeye başladı ve çocukların böyle yetiştirilmesi gerektiğini söylediler. Bazıları ise bunun aşırı olduğunu ifade ettiler.

Mektup ise işe yaramışa benziyor. Heidi ve Aaron, ortak bir anlaşmaya imza atmışlar şimdilerde. Anne son olarak şunları ifade etti:

“Çocuğunun her hareketini kontrol eden diktatör bir anne değilim. Çocuğunun belirli kurallara uyması gerektiğine inanan ve çocuğundan beklentileri olan bir anneyim sadece.”

Sizce Heidi biraz ileriye mi gitmiş yoksa doğru bir şey mi yapmış?Bütün çocukların disiplinli yetiştirilmesi gerektiğine inananlardansanız paylaşın. Farklı görüşteyseniz yorumlarda görüşünüzü belirtmeyi unutmayın.