enteresan.com LogoOrdunun Silahsız ama İlginç Araçları: Mobil Köprüler

Ordunun lojistik gücüne katkı da bulunan ilginç görünümlü zırhlı mobil köprüler
Gerçek hayatta bir Transmormer'a en yakın şey mobil köprüdür diyebiliriz. Çoğunlukla ordu tarafından kullanılan zırhlı mobil köprüler (ALVB) zorlu arazi şartlarında bir yerden bir yere geçemeye olanak sağlarlar. Birinci dünya savaşından bu yana kullanılan bu paletli mobil köprüler orduların sahip olduğu en ilginç görünümlü araçlardan biridir. Tankları andıran bu araçların üzerindeki parçalar açılarak bir köprü oluşturur. Bu araçlar kimi zaman doğal afetler de de lojistik ve taşımaya fayda sağlamaktadır. Türkiye'de de belediye çukurlarını aşmak için her evde bir bulundurulabilir.

M60A1 ALVB
M60A1 ALVBZırhlı bir mobil köprü olan M60A1 (ALVB) aracının taşıdığı 18 metrelik köprü hemen her kara aracının geçmesine olanak sağlayacak kadar geniş ve kuvvetli.

MTU-72
MTU-72Rus T-72 tankının versiyonu olan bu araç 55 ton ağırlık taşıyabilen 18 metrelik bir köprüyü üç dakikada kurabiliyor.

Amfibik Mobil Köprü
Amfibik Mobil KöprüAmfibik mobil köprüler suda hareket edebiliyor ve istenilen yere getirilip kurularak araçların suyun üstünden geçmesine olanak sağlıyor.

Centurion ARK (FV 4016)
Centurion ARK (FV 4016)İngilizlerin geliştirdiği Centurion tankının bir çeşidi olan Centurion ARK zırhlı rampa taşıcısı olarak anılıyor.

Mark V Köprü Yerleştiricisi
Mark V Köprü Yerleştiricisi1917 tasarlanan Mark V aktif görevlerde kullanılan baklava şekilli tankların sonuncusudur. Mark V'ten yapılan mobil köprü Amerikalılar ve İngilizler tarafından kullanılmıştır.

LEGUAN 26M AVLB
LEGUAN 26M AVLBAlman üretimi olan Leguan 26M AVLB 26 metre uzunluğunda 70 ton taşıyabilen bir köprü kurabiliyor.

Churchil ALVB
Churchil ALVBİkinci Dünya Savaşı'nda kullanılan ağır İngiliz tankı Mark IV Churcil'in bir çeşidi olan bu araç uzun süre kullanılmıştır. Tank versiyonlarının kullanımı 1953'de bitse de mobil köprü 1970'lere kadar kullanılmıştır.

Valentine ALVB
Valentine ALVBValantine (sevgili) adlı İngiliz tankından yapılan Valantine ALVB 30 ton taşıyabilen 10 metrelik bir köprü kurabiliyor. Birkaç düzine üretilen bu araçlardan Rusya'ya da verilmiş.

M18 DSB
M18 DSBWFEL'nin geliştrdiği M18 DSB dünya çapında en çok kullanılan mobil köprü araçlarından biridir.