enteresan.com LogoPark İçindeki Çevreci Gökdelenler: Seul Kenti 2026

Dünya'da yeşil (çevreci) gökdelenler vardır bir de, yeşil gökdelenler vardır.

Dünya'da yeşil (çevreci) gökdelenler vardır bir de, yeşil gökdelenler vardır. 'Parktaki gökdelenleri yeniden tasarlamak' isimli, Mass Studies tarafından tasarlanmış olan, Seul kenti 2026 projesi, tek kelimeyle dahice! Fütürist ve yeşil estetik görünümünün yanında bu konsept, yoğun metropolitan alanlarda bulunan, geleceeğin sürdürülebilir kamu binalarının, yaşayabilirliğine ait bir araştırma çalışması gibidir. Bu proje tasarımında, parkta bulunan klasik mimari ürünü gökdelenlerin yerine, organik şekilli ve doğa dostu gökdelenler geliyor ve tüm yapıları parka çevirip, parkın kendisi oluyorlar. Aynı zamanda da, toplumsal gelişim konusunda, biraz farklı fakat sürdürülebilir ve ileri görüşlü bir çözüm oluyorlar.
Bu gökdelenlerin dahili fonksiyonları arasında; sosyal, kişisel ve ticari bölümlerinin içinde, tamamen kişiye özel ve saf bir mahremiyet sağlayan hücrelerden, toplumsal aktivitelerin gerçekleşeceği kamu alanlarına kadar, bir çok farklı özellik sayılabilir. Bu kentin üyeleri arasında, sürekli orada yaşayan insanlar ya da sürekli olarak, kısa vadeli konaklama için orada bulunan insanlar olabilir. 'Ampul' alanları ise; ofisler, sosyal hizmetler, sağlık tesisleri gibi ticari alanları içinde barındıracaklar.
Bu gökdelenlerin iskeletleri ise, fotovoltaik camlardan, gölgeli balkonlar oluşturan girintili camlara kadar değişebilen, bir çok farklı cam panelleri kullanılarak inşa edilecek. Bu cam iskeletin üzerinde ise, çeşitli sarmaşık bitkilerinin ve diğer bitkilerin üzerinde yetişebileceği, bir jeotekstil tabakası ile kaplanacak. Bu tabakada yetişen bitkiler, bu binalara ve çevrelerini saran alana ekstra bir soğutma ve çevresel avantaj sağlayacaklar.
Gökdelenlerin bu organik biçimleri, kubbe şekilli bileşenlerden, konik ya da silindirik modüllere kadar, birçok çeşidi bulunan bileşenlerin kullanıldığı bir inşa sistemi ile oluşacaklar. Bu bileşenlerin her biri, kendine özel belli bir fonksiyona sahip olacaklar. Bunlar üst üste dizildiğinde ise, oldukça fazla sayıda gökdelen şekillerine olanak sağlanmış olacak ve bu gökdelenler, geometrik olarak bir biri ile ilişkili olacaklar.
Kore kökenli bir firmanın tasarladığı bu proje, Kore'nin büyük bir hızla gelişen teknolojik ve mimari sistemlerine bir yanıt olarak ortaya çıktı. Tasarımcılar bu projeyi 'Anarşik' olarak tanımlıyorlar. Seul 2026 tasarım teklifi; verimlilik sağlayan, ileri teknoloji ürünü olan ve olabildiğince sürdürülebilir olan, tamamen fonksiyonel bir yapıya sahip, toplumsal gelişim süreci sunuyor.

Park İçindeki Çevreci Gökdelenler: Seul Kenti 2026

Park İçindeki Çevreci Gökdelenler: Seul Kenti 2026
Park İçindeki Çevreci Gökdelenler: Seul Kenti 2026
Park İçindeki Çevreci Gökdelenler: Seul Kenti 2026