Pazar Günlerini Aileyle Geçirmek Neden Önemlidir.

Teknoloji yaygınlaşmadan önce, ailelerin pazar günü bir araya gelip yemek yemesi çok yaygındı. Çoğumuz bunu çocukken de yapmışızdır.

Her Pazar günü ağabeyim, annem ve babamla büyükbabamın evine gittiğimizi hatırlıyorum. Büyükbabam bize öğle yemeği yapar ve orada gerçekten güzel vakit geçirirdik.


Ortam şenlenirdi, gülüp eğlenirdik ve herkes o hafta neler yaptığını anlatırdı. Büyümüş olsak da, ailelerimizle geçirdiğimiz güzel günlerin hatrına bir araya gelmeye çalışıyoruz. Her Pazar akşam yemeği organize etmek zordur çünkü çoğu zaman buna vakit bulamayız.


Ancak Pazar günü ailenize birkaç saat ayırmanın büyük faydaları vardır. Her şeyden önce, ebeveynlerimizi daha kaç kez görebileceğimizi asla bilemeyiz.


Aile uzmanı psikolog Dr. Vanessa Lapointe, aileyle bir araya gelmenin faydalarına dikkat çekti. Farklı nesilleri bir araya getirmenin, çocukların kelime dağarcığını ve motivasyonunu artırabileceğini söyledi.

Terapist Annie Fishel aileye zaman ayırmanın çok önemli olduğunu belirtti. Aile toplantılarının, okuldaki başarısızlığa, madde bağımlılığına, depresyon, anksiyete ve obeziteye karşı faydaları vardır.

Aile üyeleriyle yapılan toplantıların, kalp-damar sağlığına da faydaları vardır. İşimiz ve çocuklarımızla meşgul olsak da, ailemizle bir araya gelmek için mümkün olduğunca zaman ayırmak bizi daha mutlu yapacak.

Pazartesi erken kalkıp işimize gitmemiz gerekse de, yaşadığımız anı hissetmeli ve sevdiklerimize zaman ayırmalıyız.