Uçakta Neden Canımız Domates Suyu Çeker?

Normal zamanda, gündelik hayatımızda aklımıza domates suyu içmek hiç gelmezken, neden uçaktayken canımız domates suyu çeker ve seve seve içeriz? İşte bu konuyu bir Alman havayolu şirketi araştırmış. Sonuçlar ise hayli ilginç..!

Niçin domates suyu?

Niçin domates suyu?

Niçin normal zamanda yani uçakta değilken domates suyu içmek, restorana gittiğimizde içecek olarak domates suyu söylemek aklımıza gelmezken uçakla yerden metrelerce yükseğe çıktığımız zaman bir anda domates suyu içmek istiyoruz? Herkesin merak ettiği bu sorunun yanıtını Alman bir havayolu şirketi bir araştırma şirketiyle beraber araştırmış. Araştırmanın sonucu ise oldukça ilginç.. İşte ayrıntılar...


Alçak kabin basıncı duyularımızı değiştirirken yiyeceklerin tadını da farklı hale getiriyor.

Alçak kabin basıncı duyularımızı değiştirirken yiyeceklerin tadını da farklı hale getiriyor.

Araştırma dahilinde katılımcılar Airbus A310 tipi bir uçağa ait uçuş (kabin) simulatöründe ağırlanmış ve her zamanki gibi yiyecek-içecek ikramı gerçekleştirilmiş.
Katılımcıların vermiş olduğu yanıt, domates suyunun deniz seviyesindekine yani karadakine göre daha lezzetli olduğu yönünde. Uçak yemeklerini genellikle beğenmeme nedenlerimizden biri olarak sayılan alçak kabin basıncının, koku alma ve tat alma gibi duyuları değiştirmesi nedeniyle uçakta ekşi ve tuzlu yiyecekleri yerden binlerce metre yukarıdayken daha az tercih ediyoruz.


Biraz daha ayrıntıya girersek; alçak basınç ve kuru hava, kanda bulunan oksijen oranını düşürüyor ve tat ve koku alma duyargalarının hassasiyetini azaltıyor. Bu nedenle uçakta bize tatlılar daha az tatlı, tuzlular daha az tuzlu geliyor.
Bu durum domates suyu için de geçerli olmuş oluyor.


Normal zamanda karadayken biraz daha topraksı bir tadı olan domates suyunun tadı uçakta farklılaşıyor, asitli tarafı ön plana çıkararak ona daha meyvemsi ve mineralli bir tat ekliyor. Bu da insanlar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi yapıyor. Pek siz uçakta domates suyu içmeyi tercih edenlerden misiniz?