enteresan.com LogoSeyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

Dünya'nın ziyaret edilmesi gereken en güzel alanlarının listesi sizlerle...
Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

Hayatınızda hiç en sevdiğiniz yerleri ziyaret etmeyi hayal ettiniz mi? Çoğunlukla arkadaşlarınızdan, ailenizden ya da başkalarından bunu duyarsınız. Her birimiz ömrümüzde bir kez olsun en merak ettiğimiz ya da sevdiğimiz yeri görmek isteriz. Her insan bunun hayalini kurar. İşte bu yerlerden bazıları.

Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

1. Büyük Kanyon: Büyük Kanyon, Amerika'nın Arizona eyaletindeki Colorado Nehri'nin şekillendirdiği dik kenarlı vadidir. Her yıl bu derin vadiyi neredeyse 5 milyon insan ziyaret etmektedir. Bölgeyi ziyaret etmek için en uygun zaman yaz, bahar ve sonbaharın ılık zamanlarıdır. Bölge yerlileriyse kışın da oldukça güzel bir görüntü verdiğini söylüyor. Üstelik Büyük Kanyon'da izin dâhilinde kamp da yapılabiliyor.

Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

2. Büyük Bariyer Resifi: Dünyanın en büyük bariyer resif ekosistemi burası. Avustralya'nın başta gelen seyahat noktalarından biri olan bu yer, uzaydan da görülebiliyor ve dünyanın yaşayan organizmalarından oluşan en büyük tekil yapısı.

Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

3. Florida: Bu eyalet tüm kimliğini turizmle oluşturmuş vaziyette. Amerika'nın güneydoğusunda bulunuyor. Kışları da oldukça popüler bir seyahat merkezi olan Florida'ya Günışığı Eyaleti de deniyor. Üstelik Disney World merkezlerinden biri Florida'da (Orlando) yer alıyor.

Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

4. Güney Adası: Yeni Zelanda'nın Güney Adası'nda bol bol açık alan bulunuyor. Ada muazzam fiordları, büyük sahil ormanları, altın sarısı plajları ve geniş ovalarıyla meşhur. Ayrıca bölgede tam on adet ulusal park bulunuyor.

Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

5. Cape Town: Cape Town, Afrika kıtasının tam ucunda yer alıyor. Cape Town'ı anlamanın ve zevkine varmanın tek yolu, çok kültürlü yaşam tarzlarını tecrübe etmek ve etraftaki manzaraya iyice bakabilmekten geçiyor. Yaz sezonunda Cape Town sıcak hava, güneşli sahiller ve muhteşem manzarayı yaşamak için gelen tatilcilerle doluyor. Yani tatil döneminde vaktinizi burada geçirmek istiyorsanız rezervasyonunuzu şimdiden yaptırsanız iyi edersiniz.

Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

6. Altın Tapınak: Bu tapınak muhteşem bir yerleşkede bulunuyor ve çevresinde dev mavi bir havuz var: Kutsal havuz. İki katlı bu altın tapınaktaki huzur dolu, ilginç ritüelleri de kaçırmayın. Hindistan'a gittiğinizde Altın Tapınak'ı da kesinlikle görmelisiniz.

Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

7. Las Vegas: Las Vegas Nevada'daki en büyük kenttir. Çoğunlukla dünyanın eğlence merkezi olarak adlandırılır. Muhteşem kumarhane otelleriyle rüya gibi bir atmosfer oluşturur. Las Vegas balayına gidecekler ve seyahat düşkünleri için kesinlikle muhteşem bir yer.

Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

8. Sidney: Sidney, Avustralya'nın ekonomik güç merkezi. Doğal güzellikleri, leziz ve cesur restoranları, insanın başını döndüren gökdelenleri, dost canlısı insanları ve mükemmel alış-veriş olanaklarıyla burası herkesin beğenebileceği bir yer. Sidney yılın her dönemi güzel olan bir yer.

Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

9. New York: New York Amerika Birleşik Devletleri'nin en geniş metro bölgesi. Kent tam bir moda, kültür, finans, araştırma, medya, yemek, sanat ve ticaret merkezi. Şehirde beş ayrı bölge var ve her biri de kendi kültürlerine sahip. New York sinema için de muhteşem bir merkezdir. Her sene neredeyse 200 film burada çekilir.

Seyahat Edilmesi Gereken En Güzel Yerler

10. Tac Mahal: Çoğu seyahatçiye göre Hindistan'da bulunan Tac Mahal, dünyanın en göz alıcı harikalarından biridir. Pek çok sanatsal tarzın birleşimini burada bulabilirsiniz. Tac Mahal'i ziyarete gittiğinizde etrafındaki pek çok güzel yeri de görebilirsiniz. Tac Mahal'in arkasına düşen nehir kıyısı sayesinde muhteşem bir çevre oluşuyor. Bu manzaranın tadına ailenizle birlikte varabilirsiniz.

11. Kanada Kayalıkları: Kanada Kayalıkları, yeryüzünün en muhteşem noktalarından biri. Potansiyel dış mekân olanaklarının yanında dünya standardındaki konaklama yerleriyle de oldukça ilgi çekici. Kanada Kayalıkları'nın iki ulusal parkını gezdiğiniz takdirde insanların neden burayı seçtiğini de anlayacaksınız. Burası size iyinin de iyisini sunuyor. Kesinlikle dâhil olmak isteyeceğiniz yürüyüşler, inanılmaz araba yolculukları ve daha pek çok doğal görüntü, bölgeye gittiğinizde yapacağınız gezintilerin bir parçası olacak. Çocuklarınızla bile katılabileceğiniz bir yolculuk bu. Kışın muhteşem bir manzara oluşturan bölge, bu dönemde kayak gibi sporların da yapılması için olanak sağlıyor. İnsan bir seyahatten başka ne bekler ki?

12. Uluru: Avustralya'daki Uluru ya da Ayers Kayaları, dünyanın en muhteşem doğal güzelliklerinden biri olarak görülüyor. Bu yeri ziyaret etmeyi planlayarak Avustralya ikonunun kültürel ve fiziksel önemini keşfedebilir, tecrübe edebilirsiniz. Görsel anlamda gün batımı ve doğuşunda en güzel hâlini sergileyen kayaya tırmanışlar da düzenlenebiliyor. Büyük çoğunluk tırmanış için eski aborjin yolunu kullanıyor.

13. Chichen Itza: Chichen Itza bir Maya kelimesi. Meksika'nın en büyük arkeolojik alanlarından biri ve dünyanın yedi harikalarından biri olarak gösteriliyor. En sık ziyaret edilen turistik bölgelerden biri burası. İnsanlar buraya günü birlik olarak gelip ziyaret etmeyi çok seviyor. Ancak bölgedeki tüm etkinliklere katılabilmek istiyorsanız iki ya da üç günlük bir program ayarlamanız gerekebilir. Chichen Itza'ya girmeden önce bilgi verici bir müzeyle karşılaşacaksınız. Ayrıca son derece temiz lavabolar, yemek salonları ve hediyelik eşya dükkânları da bulunuyor. Yılın her vakti bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

14. Machu Picchu: Burası, dünyanın yedi harikasından biri olarak gösteriliyor. Oldukça mistik bir yer ve ilâhi bir hava da veriyor. Peru'nun en popüler yeri burası. Yani hemen herkesin burayı görmek istediğini tahmin edebiliyoruz. Machu Picchu, insanın farklı bir kozmik duruma gelmesini sağlayan tuhaf doğal güçleri sunuyor. Burayı ziyaret etmeye karar verdiğinizde bölge coğrafyasını da öğrenmeniz gerekir çünkü yeri oldukça uzak ve ulaşımı güç.

15. Niagara Şelalesi: Niagara Şelalesi hem Amerika'dan hem de Kanada'dan ulaşılabilen bir yer. Ancak en güzel görüntü Kanada'dan bakıldığında geliyor. Niagara Şelalesi'ne gittiğinizde Sislerin Kızı teknelerine binmeyi de kesinlikle ihmal etmeyin. Bu teknelerden birine binmeden Niagara tecrübesini tam olarak yaşamışsınız denilemez. Bölgede pek çok ilginç şey yapmak mümkün. Güzel manzaraları, romantik kaçamakları, aile maceralarını ve canlı bir gece yaşamını seviyorsanız Niagara Şelalesi kesinlikle ziyaret edilecek en muhteşem yerlerden biri.

16. Petra: Dünyanın yedi harikasından biri olan Petra, masalımsı bir yer ve Ürdün'ün güneyinde bulunuyor. Eğer Ürdün'e gitmek gibi bir niyetiniz varsa Petra öncelikler listenizin başında olmalı. Petra'daki kırmızı taş binalar, daha önce hiç görmediğiniz şeylere benziyor olacak. Bir tam gün içerisinde Petra'daki her şeyi görmek mümkün. Burası bütçenize uygun pek çok otel seçeneği de sunacaktır.

17. Piramitler: Mısır'ın belki de en mükemmel yapılarıdır bunlar ve kesinlikle tadı çıkarılmalıdır. Mısır'ı ziyaret ettiğinizde doğa ve çöl yürüyüşleri yapabilir, balığa çıkabilir, golf yapabilir, dalabilir ve kuş gözlemlerine katılabilirsiniz. Sina kıyıları ya da Kızıl Deniz'de rahatlamayı da seçebilirsiniz tabii. Mısır'da tatile çıkmak için en iyi mevsim kış. Özellikle Mart-Mayıs ve Eylül-Kasım arası, Mısır'ın sıcak günlerinin tadına varmak için en uygun zamanlar.

18. Venedik: Venedik İtalya'nın en muhteşem turistik merkezlerinden biri. Şehrin oluşumunun nasıl olduğunu duysanız hayretler içerisinde kalırsınız tabii. Kent 317 minik ada üzerine kurulmuş ve 409 köprüyle birbirine bağlanan tam 150 kanal barındırıyor. Bahar döneminde Venedik tamamen turistlerle doluyor. O dönem, kalacak bir yer bulmak oldukça zor oluyor. Fakat yine de kim şansını denemek istemez ki?

19. Maldivler: Maldivler sakin tropik adalar, palmiye ağaçları, beyaz kumsalları ve parlak turkuvaz lagünleriyle kesinlikle gidilesi bir yer. Maldivler 1190 mercan adasından oluşuyor. Özellikle dalgıçlar için de muhteşem bir mekân. Maldivleri Aralık ayı ile Nisan arasında ziyaret etmek, güneş ışığından biraz daha faydalanmanızı sağlayacaktır. Turizmin de en yoğun olduğu dönem bu aralıktır.

20. Büyük Çin Seddi: Büyük Çin Seddi, dünyanın yedi harikasından biridir. Çin'in seyahat ikonlarındandır ve dünyanın en önemli ve popüler gezi yerlerinden biridir. Yapımı yüzlerce sene almıştır. Çin'e gitmeye karar verirseniz kesinlikle Çin Seddi'ni görmeniz gerekir.

21. Victoria Şelalesi: Victoria Şelalesi de dünyanın yedi harikasından biri ve Afrika'nın en güzel şelalelerinden birini sunuyor. Üstelik hem ucuz bir seyahat yeri hem de oldukça eğlenceli. Maceralara açık olanlar burada fil safarisi, köprüden sallanma, rafting gibi pek çok etkinliğe katılabilir. Şelalenin iki tarafı var. Biri Zambia diğeriyse Zimbabwe'de. Her iki taraf da muhteşem ve yılın her dönemi ziyaret edilebilecek yerler.

22. Hong Kong: Doğu'nun incisi Hong Kong, kesinlikle muhteşem bir yer. Hong Kong'dan daha heyecan verici bir yer bulmanız neredeyse olanaksız. Bu şehirde olmanın en iyi yanı Asya'yla Batı'nın pek çok elemanının bir araya gelerek insanın kafasını karıştırması. Hong Kong'a gidilecek en iyi zaman Ekim, Kasım ve Aralık ayları.

23. Yosemite Ulusal Parkı: Yosemite Sierra Neveda Dağları'nın batı kesiminde bulunuyor. Ülkenin en meşhur ulusal parklarından biri. Her sene dört milyon insan burayı ziyarete geliyor. Yosemite Vadisi de restoranlar, mağazalar ve kamp alanlarıyla dolu. Ayrıca Yosemite'de vahşi yaşamdan da pek çok hayvanla karşılaşabilirsiniz. Yürüyüş, kayak, kamp, at biniciliği ve bisiklet, burada faydalanabileceğiniz aktivitelerden bazıları.

24. Hawaii: Hawaii'ye yapacağınız bir ziyaret, bölgenin güzelliği ve insanların misafirperverliğiyle kendinizi oldukça mutlu hissetmenizi sağlıyor. Muhteşem Hawaii adaları, dünyaca ünlü sahilleri yakından görme fırsatını size sunuyor, insana huzur ve sakinlik veriyor. Kış döneminde Hawaii turistlerle dolu oluyor. Burayı ziyaret ederseniz katılabileceğiniz aktiviteler arasında Waipio Vadisi yürüyüşü, Puukohola Heiau'yu ziyaret de var. Ayrıca Kilauea volkanından gelen Molten lavasını da görebilirsiniz.

25. Paris: Burası belki de görebileceğiniz en güzl yerlerden biri. Aynı zamanda Fransa'nın başkenti. Pek çok defa dünyanın en yaşanılası yeri olarak seçilmiş bir kent. Paris'i ziyaret etmek için en güzel zaman bahar. Paris yaşam, aşk ve ışığın kentidir. Eiffel Kulesi'ne çıkıp Mona Lisa'yı gördüğünüzde romantizmi ve sihri yaşarsınız. Champs Elysees'i ve Montmarte'nin muhteşem sokaklarını da gördükten sonra seyahatinizin kötü geçme olasılığı var mıdır?