enteresan.com LogoSigara İçmek İnsanları Kel Yapıyor.

Yeni bir araştırma sigaranın ayrıca insanları kelleştirdiğini ortaya çıkardı...
Sigara İçmek İnsanları Kel Yapıyor.

Bu kötü alışkanlık, akciğer kanseri, kalp hastalıkları ve cinsel iktidarsızlık gibi 50 farklı hastalığa neden olduğu çok önceden ortaya çıkmıştı.
Bu yeni araştırma, sigaranın yaşla alakalı saç dökülmesini hızlandırdığını gösterdi.
Yaşlandıkça erkeklerin 2/3'ünü etkileyen erkek tipi kelliğin kısmen erkek hormonlarından kaynaklandığı biliniyor.
Ancak, gözüken o ki sigara içenlerin, diğerlerinden saçlarını daha çabuk kaybetmesi nedeniyle sigaranın da saç kaybında rolü var.
700'den fazla ve 40 yaşın üstünde Tayvanlı adamın üzerinde yapılan bu çalışma ayrıca kişinin ne kadar çok sigara içerse kelliğinin de o kadar kötü gözükeceğini ortaya koydu.
Taipei'deki araştırmacılar, üzerinde çalışma yaptıkları erkeklere hangi yaşta saçlarını kaybetmeye başladıklarını, ailesinde herhangi birinde kellik bulunup bulunmadığını ve sigara ile ilgili geçmişlerini sordular.
Erkeklerin boyları ve kiloları ölçüldü ve kan örnekleri incelendi.
İnceleme sonuçları gösteriyor ki, ilerleyen yaşla birlikte saç kaybı riski de artıyor fakat bu risk, beyaz insanların saç dökülme riskinden daha az olarak göze çarpıyor.
Araştırma sonuçları ayrıca sigara içme ile saç kaybı arasında açık bir bağlantı olduğunu açığa çıkardı. Tiryaki içicilerin, ailelerindeki kellik vakaları göz önüne alındığında bile, büyük bir ihtimalle erkek tipi kelliğe yakalandıkları belirtiliyor.
Günde 20 sigara ya da daha çok içenlerin, hiç sigara içmeyenlere göre normal veya aşırı derecede saç kayıplarına yakalanma riskleri 2 kat daha fazla.
Dermatoloji Arşivleri günlüğünde yayımlanan bu sonuçlar, saç sökülme riskinin sigarayı bırakmış kişilerde bile yüksek olduğunu gösterdi
Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçları dikkate alan araştırmacılar, sigara içmenin, saçın büyümesinden sorumlu küçük yapılar olan saç foliküllerinin yapısına zarar verebileceğini öne sürdüler.
Ya da, kan dolaşımı ve hormon dolaşımı için gerekli olan saç dibi hücrelerine zarar verebileceği belirtiliyor.
Kellik, genellikle çok yavaş bir şekilde başlıyor ve tipik olarak kafa derisinin tepesinde kel bir nokta olarak ve şakakların açılması olarak kendisini gösteriyor.
Herhangi bir zamanda başlayabilmesine rağmen, kelliği birçok erkek, 30'larına yaklaştığında ilk olarak fark ediyor.
Bu durum en çok anne tarafındaki akrabaların da kel olması durumunda oluşuyor.
Basitçe söylemek gerekirse bir adamın annesinin babası kelse, adam da en nihayetinde saçlarını kaybedecek.
Erkekliğin bir simgesi olması nedeniyle, saç kaybı, erkeklerin öz güvenleri üzerinde yıkıcı bir etkiye neden oluyor. Daha genç kel kalanlar ise özel olarak, görünümlerinin değişmesiyle birlikte olumsuz psikolojik etkilere daha kolay maruz kalabiliyorlar.
Bir çaresi bulunmamasına rağmen, birçok hap ve losyon saçın yeniden büyümesine yardım edebiliyor ve bazı hastalar saç ekimini tercih edebiliyor.
Şampuanlar, saçı kalın ve dolgun göstererek problemin gizlenmesine yardım edebiliyor.

Sigara İçmek İnsanları Kel Yapıyor.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

Malulen Emekli Olmak İçin Bu Hastalıklardan Birine Sahip Olmalısınız

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının maluliyet tespit çalışmaları sonucunda bu hastalıkların birine sahip olan sigortalılar malulen emekli sayılacaklar. Bu hastalıkları sizin için haberimizde derledik.