enteresan.com LogoSigara İçmek İnsanları Kel Yapıyor.

Yeni bir araştırma sigaranın ayrıca insanları kelleştirdiğini ortaya çıkardı...
Sigara İçmek İnsanları Kel Yapıyor.

Bu kötü alışkanlık, akciğer kanseri, kalp hastalıkları ve cinsel iktidarsızlık gibi 50 farklı hastalığa neden olduğu çok önceden ortaya çıkmıştı.
Bu yeni araştırma, sigaranın yaşla alakalı saç dökülmesini hızlandırdığını gösterdi.
Yaşlandıkça erkeklerin 2/3'ünü etkileyen erkek tipi kelliğin kısmen erkek hormonlarından kaynaklandığı biliniyor.
Ancak, gözüken o ki sigara içenlerin, diğerlerinden saçlarını daha çabuk kaybetmesi nedeniyle sigaranın da saç kaybında rolü var.
700'den fazla ve 40 yaşın üstünde Tayvanlı adamın üzerinde yapılan bu çalışma ayrıca kişinin ne kadar çok sigara içerse kelliğinin de o kadar kötü gözükeceğini ortaya koydu.
Taipei'deki araştırmacılar, üzerinde çalışma yaptıkları erkeklere hangi yaşta saçlarını kaybetmeye başladıklarını, ailesinde herhangi birinde kellik bulunup bulunmadığını ve sigara ile ilgili geçmişlerini sordular.
Erkeklerin boyları ve kiloları ölçüldü ve kan örnekleri incelendi.
İnceleme sonuçları gösteriyor ki, ilerleyen yaşla birlikte saç kaybı riski de artıyor fakat bu risk, beyaz insanların saç dökülme riskinden daha az olarak göze çarpıyor.
Araştırma sonuçları ayrıca sigara içme ile saç kaybı arasında açık bir bağlantı olduğunu açığa çıkardı. Tiryaki içicilerin, ailelerindeki kellik vakaları göz önüne alındığında bile, büyük bir ihtimalle erkek tipi kelliğe yakalandıkları belirtiliyor.
Günde 20 sigara ya da daha çok içenlerin, hiç sigara içmeyenlere göre normal veya aşırı derecede saç kayıplarına yakalanma riskleri 2 kat daha fazla.
Dermatoloji Arşivleri günlüğünde yayımlanan bu sonuçlar, saç sökülme riskinin sigarayı bırakmış kişilerde bile yüksek olduğunu gösterdi
Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçları dikkate alan araştırmacılar, sigara içmenin, saçın büyümesinden sorumlu küçük yapılar olan saç foliküllerinin yapısına zarar verebileceğini öne sürdüler.
Ya da, kan dolaşımı ve hormon dolaşımı için gerekli olan saç dibi hücrelerine zarar verebileceği belirtiliyor.
Kellik, genellikle çok yavaş bir şekilde başlıyor ve tipik olarak kafa derisinin tepesinde kel bir nokta olarak ve şakakların açılması olarak kendisini gösteriyor.
Herhangi bir zamanda başlayabilmesine rağmen, kelliği birçok erkek, 30'larına yaklaştığında ilk olarak fark ediyor.
Bu durum en çok anne tarafındaki akrabaların da kel olması durumunda oluşuyor.
Basitçe söylemek gerekirse bir adamın annesinin babası kelse, adam da en nihayetinde saçlarını kaybedecek.
Erkekliğin bir simgesi olması nedeniyle, saç kaybı, erkeklerin öz güvenleri üzerinde yıkıcı bir etkiye neden oluyor. Daha genç kel kalanlar ise özel olarak, görünümlerinin değişmesiyle birlikte olumsuz psikolojik etkilere daha kolay maruz kalabiliyorlar.
Bir çaresi bulunmamasına rağmen, birçok hap ve losyon saçın yeniden büyümesine yardım edebiliyor ve bazı hastalar saç ekimini tercih edebiliyor.
Şampuanlar, saçı kalın ve dolgun göstererek problemin gizlenmesine yardım edebiliyor.

Sigara İçmek İnsanları Kel Yapıyor.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

Tajikista'da son Moda Tek Kaş

Tajikistanlılara göre kadınların kalın ve bitişik kaşları olması daha güzel...

Ölen Kız Kardeşini Son Defa Güldürmek İçin Bunu Yaptı – Sonrasında Bir Mucize Gerçekleşti

Küçük çocukları hasta olan annelerin acısını tahmin etmek bile zordur.Amy ve Stephen Smith, kızları Poppy doğduktan sonra bir rahatsızlığı olduğunu fark ettiler. Erken doğan Poppy’e doktorlar moebius sendromu teşhisi koydu. Moebius sendromuna sahip kişiler yüz kaslarını kullanamıyorlar. Bu da konuşmakta ve yemek yemekte zorluk çekmeleri anlamına geliyor.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.