enteresan.com LogoSİZE ANNEMLE BABAMIN NASIL TANIŞTIKLARINI ANLATAYIM

Babam pazarcılık yapıyor, haftada bir kurulan semt pazarında çorap satıyor.
SİZE ANNEMLE BABAMIN NASIL TANIŞTIKLARINI ANLATAYIM
Babam pazarcılık yapıyor, haftada bir kurulan semt pazarında çorap satıyor. 80’li yıllar, yaşı 25-26. “Pazarda da çalışsam fark etmez, her zaman çok dikkat ederdim ne giydiğime, o zamanlar moda İspanyol paça pantolon, uzun yaka gömlek, bordo renge de bayılırdım” diyor babam.

Annem de bir pazar için çıkıyor evden, haftada bir pazara gidiyor annesiyle. O zaman öyle, sağa sola, kafana göre, canının istediği gibi, gezmek dolaşmak yok, zaten 3 tane de ağır abi takılan abisi var. Pazardan da abilerine beyaz çorap alacak.Babamı görüyor.

“Saçlar omuzlarda, bordo gömlek, siyah pantolon vardı üzerinde babanın” diye anlatır annem. Alıyor çorapları gidiyor. Babam “bayram arefesi, yoğunuz yüzünü bile görmedim o zaman” diyor. “Pazar haftada bir kurulduğu için, bir hafta zor geçti benim için” diyor annem. Bir daha ki hafta tekrar gidiyorlar, önünden geçip gidiyorlar. Bu sefer babam da görüyor tabi. “Belki iki ay önünden geçtim gittim, sadece bir kaç saniye göz göze gelirdik, yeterdi ama yinede zor beklerdim öbür pazarı” diyor annem.

Babam soruşturuyor, kimdir, necidir diye. Öğreniyor mahallelerini evlerini, ama abilerinin namı var,kahve işletiyorlar, öyle gözlerine bakıp geçilecek adamlar da değil. Her akşam aynı mahallede oturan pazarcı arkadaşıyla kendisi de şehrin öbür ucundan gelip o kahveye takılmaya başlıyor.

Gel zaman git zaman derken muhabbeti kuruyor. Dayılarım babamı çok seviyor. Babam da diyor ki “beni sevsinler diye neler yapmadım, kahvecilik yapıyorlar diye, memleketten özel çay bile getirttim” Bir zaman sonra dayılarım anneme diyor ki ” Bir delikanlı var, dürüst çalışkan aklı başında, bizim gözümüz tuttu,sevdik çocuğu, bir görüş bakalım sende istersen olur bu iş”

Annem üzülüyor tabi adamın babam olduğundan, o zamanın abilerine de hayır demek olacak iş değil. İlk defa o hafta pazara gitmiyor. Başka bir adamla mecburi görüşeceğini sandığı için, olmaz ayıp olur artık unutmak lazım diyor içinden.


Babama da açıyorlar mevzuyu, o kadar mutlu oluyor ki, sevincinden o hafta annemin gelmediğini fark etmiyor bile.


“Görüşme için haberi aldığım gün kazandığım para ile bir çocuk giydirip sevindirdim” diyor babam, yıllar sonra bile anlatırken gözleri parlıyor. Neyse görüşme ayarlanıyor, mahalleye yakın bir pastahane. Babam jilet gibi çekmiş takımları, bir saat erken geliyor, başlıyor beklemeye. Annem ise eline geçeni giyip istemeye istemeye bir saat geç gidiyor, belki beklemez gider diyerekten. Babam “iki saatte kaç çay içtim, heyecandan bilmiyorum”diyor.

Annem geliyor pastahaneye, bir bakıyor babam, “babanı görünce kollarımın uyuştuğunu hatırlıyorum” diyor. Annem hâlâ hayatımda o kadar mutlu olduğumu bilmem diye anlatır hep. Koşup birbirlerine sarılmıyorlar tabi, helede o zamanlar, birde mahalle pastahanesinde olacak şeyler değil doğal olarak. Babam “yarım saat sustuk” diyor. Sonra dilleri çözülüyor, konuşuyorlar anlaşıyorlar, mutlular tabi, herkes mutlu, ve ben neticede. 35 yıl olmuş hâlâ mutlular.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Her Şey Göründüğü Gibi Değildir!

Gördükleriniz sizi yanıltabilir, hemen her şeye atlamamak lazım.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Kalp Çizginize Göre Karakter Analizi

Elimizde kalp çizgisi bulunur. Kalp çizgisi, serçe parmağı altından başlar ve orta parmağa doğru ilerler. Bu çizgi karakteriniz hakkınızda çok şey anlatır. Avucunuzdaki bu çizgi 4 farklı şekilde konumlanıyor. Peki, sizinki nerede? Galeri resimlerine tıklayarak resimlerin altında analizi okuyabilirsiniz.

7 bin yıllık buğday Marmaris’te umut oldu

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde kiraladığı arazide 4 yıl önce organik tarıma başlayan mikrobiyoloji uzmanı Metin Öztürk, arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim yapmaya başladı. Öztürk, büyük verim elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye'nin buğday ihtiyacını karşılayabileceği gibi ihraç da edilebileceğini söyledi.