enteresan.com LogoStuart Haygarth'ın Geri Dönüştürülmüş Aydınlatma Tasarımı

Stuart Haygarth, atılmış ve kullanılmış eşyaları dikkat çekici aydınlatma tasarımlarına dönüştürme yeteneğiyle ünlü bir tasarımcı...
Stuart Haygarth'ın Geri Dönüştürülmüş Aydınlatma Tasarımı

Londralı bir tasarımcı olarak çalışmalarını
yeniden değerlendirme, idare etme ve onarma üstüne kurarak baş döndürücü eserler yapıyor. Deptford Design Market Challenge ve Trash Luxe at London'un son tasarım festivalinde geri dönüştürülmüş malzemeler üzerinde yoğunlaşması nedeniyle daha çok sürdürülebilir ürünlerle ilgili olan bu yaklaşım, başarı için bir anahtar olarak görünüyor.

Stuart'ın ilk resimde görülen Milenyum Avizesi, patlatılmış Parti Patlayıcılarının ve Londra'nın bin yıllık kutlamalarından geride kalan molozlardan toplanarak yapılmış. Orijinalinde bir defaya mahsus bir parça olarak yaratılmasına rağmen özellikle siyah parti patlayıcılarından yapılmış bir avize de dahil daha sonra yeni versiyonlar bu orijinal verisyonu takip etti.

Çeşitli ıvır zıvırları elle şekil verilmiş tasarım parçalarına dönüştürmek bu avizede de gördüğümüz gibi yeni bir şey değil. Buna rağmen grafik tasarım ve fotoğrafçılık eğitimi almasına rağmen Haygarth'ın kullanılmış nesneleri özenle toplayarak, kategorize ederek ve tasarım sonucunda bu nesnelere farklı bir anlam vererek yaptığı heykel niteliği taşıyan bu yeni yaklaşımı, ürün geliştirmede yeşil bir referans noktası oluşturuyor. Yeni malzemeler ve yeni atılacak şeyler çıkarmak yerine sıradan ve unutulmuş nesnelerin tekrar kullanılması bizim daha fazla görmek istediğimiz bir trend.

Stuart Haygarth ın Geri Dönüştürülmüş Aydınlatma Tasarımı