enteresan.com LogoSuyun Altından Giden James Bond Arabası

Sualtı James Bond arabası fantezisi gerçek oluyor...
Suyun Altından Giden James Bond Arabası

Suyun Altından Giden James Bond Arabası

The Spy Who Loved Me (Bana Aşık olan Ajan) filminde James Bond'un bir kötü adamdan kaçarken arabasını denize sürmesi ve deniz altında kullanmasını gördüğü andan itibaren Frank Rinderknecht hep kendi deniz altı rüya makinesini yaratmayı hayal etmiş.İsviçreli araba tasarlayıcısı, karada, denizde ve su yüzeyinin altında gidebilen sQuba'yı yarattı. ''30 yıldır, suyun altında uçabilen bir araba yapmayı hayal ettim. Artık bu hayali gerçeğe dönüştürdük'' dedi. Roger Moore'un oynadığı 1977 yapımı filmde Bond (Roger Moore) keskin dişli Jaws'tan lotus Espirit Turbo marka arabasıyla suya dalarak kurtuluyordu. Bu olaydan esinlenilerek sQuba bir Lotus'un şasisi üzerine yapıldı fakat bu sefer biraz daha yuvarlak hatlara sahipti.

Suyun Altından Giden James Bond Arabası

Fakat Bond filmindeki gibi tamamıyla su sızdırmaz bir araba yapmanın çok zor olduğunu fark eden Rinderknecht sQuba'yı üstü açık bir şekilde tasarlamış. Suya konulduğunda bir bot gibi işlev görüp yüzebiliyor. Arabanın arka tabakasına itici güç sağlaması için iki motor yerleştirilmiş. Ancak bir kapısını açtığınızda araba batmaya başlıyor. Suyun altında üç bataryayla güçlendirilmiş motorlardan biri suyu arabanın ön ızgarasından içeri çekip yanlarda bulunan iki jet havalandırmasından dışarı veriyor. Döner başlıklara yerleştirilmiş bu jetler arabayı yukarı, aşağı, sola ve sağa döndürmeye yarıyor. sQuba, Cenevre motor şovda da şovuna devam etmiş. Bir defaya mahsus olarak yapılmış bu araç dolayısıyla satılık değil, fakat Rinderknecht'in şirketi tarafından yapılan bu arabanın maliyetinin 750.000 sterlini (1 milyon 862 bin YTL) bulduğu ifade ediliyor.

Suyun Altından Giden James Bond Arabası

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

Tajikista'da son Moda Tek Kaş

Tajikistanlılara göre kadınların kalın ve bitişik kaşları olması daha güzel...

Ölen Kız Kardeşini Son Defa Güldürmek İçin Bunu Yaptı – Sonrasında Bir Mucize Gerçekleşti

Küçük çocukları hasta olan annelerin acısını tahmin etmek bile zordur.Amy ve Stephen Smith, kızları Poppy doğduktan sonra bir rahatsızlığı olduğunu fark ettiler. Erken doğan Poppy’e doktorlar moebius sendromu teşhisi koydu. Moebius sendromuna sahip kişiler yüz kaslarını kullanamıyorlar. Bu da konuşmakta ve yemek yemekte zorluk çekmeleri anlamına geliyor.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.