enteresan.com LogoTekvando + Amerikan Futbolu = ComBATON

Uzak doğu Sporları ve Amerikan futbolunun karışımı ComBATON
Tekvando + Amerikan Futbolu = ComBATON

Amerikan Futbolu'nda savunma yapan takım topu tutan oyuncuyu düşürmeye, hücum eden takımda topu tutan oyuncuyu korumaya çalışır. Bu iki amaç için de oyuncular oldukça sert bir şekilde birbirlerine girebilirler ki zaten tüm oyuncular özel koruyucu aparatlarla oynarlar.

Uzak doğu sporları ile Amerikan futbolunu birleştiren ComBATON'da ise iş daha da ileriye götürülüp oyuncuların birbirlerine tekmeyle girişmesine gelmiş.

Tekvando   Amerikan Futbolu = ComBATON

1998'de Steve Blanton tarafından yaratılan oyunun adı Combat (dövüş) ve baton kelimelerinin birleşmesiyle oluşturulmuş. Amaç batonu karşı takımın skor çubuğuna götürüp sayı yapmak. Bu sırada savunma baton taşıyıcısını tekmeleyerek durdurmaya çalışıyor.

Tekvando   Amerikan Futbolu = ComBATON

Üç kişiden oluşan takımlarda oyuncular tekvandodakine benzer kıyafetler giyiyor ve Amerikan futbol kaskları takıyorlar. Her ne kadar oyunun temeli tekmelemeye dayansa da sertlikle ilgili çeşitli kurallar bulunuyor.

  • Omurga ve kafanın arkası hariç tekmelemek serbest.
  • Gövdede istenilen yere yumruk atmak serbest ama kafaya yasak.
  • Rakibi çekiştirmek yasak.
  • Ardından tekme atmak şartıyla rakibi itmek serbest.
  • Dirsek atmak yasak ama diz geçirmeyi yasaklayan bir kural bulunmuyor.

ComBATON'da basketboldaki hava atışına benzer bir uygulama da oluyor. Batonu iki rakip oyuncu birden tutmuşsa bu oyuncular sahanın ortasına gelip baton için kavga ediyorlar.
Bir şekilde ComBATON ülkemizde tanınıp popülerleşirse sahaya atlamalar ve taraftar kavgaları toptan yeni bir boyut kazanabilir.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları