Terkedilmiş Uzay Teknolojileri

Şimdiye kadar hiçbir şey, geçtiğimiz yıllarda büyük bir rekabete neden olan, uzaya çıkma yarışı esnasında ortaya çıkan, parlak beyaz renkli roketler ve en üst düzey teknoloji kadar modern görünmemiştir. Fakat bunlar, on yıllar önce gerçekleşiyordu.

Şimdi, o zamanlardan kalan bu harika görünümlü ve zamanlarının en önemli teknoloji parçaları, bir kenarda çürümeye terk edilmiş durumdadırlar. Sovyetlerin uzay mekiği prototipleri, hiç beklenmedik yerlerde çürürken karşımıza çıkmaktadırlar. Bu yerlerin arasında, Bahreyn'in rüzgarlar tarafından süpürülen sıcak çölleri, Moskova'nın şehir merkezinde bulunan ve hurda metallerle kaplı olan, bir nehir kenarı iskelesi gibi, oldukça sıra dışı mekanlar bulunmaktadır.

Ay'a ayak basan ilk insanları uzaya yollayan NASA LUT-1 fırlatma rampası, o zamanlar 'Yeni Dünya'ya doğru yelken açan, Santa Maria gemisinin ayrıldığı iskeleye eşdeğer modern versiyonudur.' Cümlesiyle tanımlanmaktaydı. Daha sonra NASA LUT-1 fırlatma rampası, ta ki 4 yıl önce hurda metalleri kullanmak için parçalanana kadar, paslanan bir metal yığını olarak yıllarca bekledi.