enteresan.com LogoTesadüfen Servete Konan 8 İnsan

Tesadüflerin En Güzeli...
Tesadüfen Servete Konan 8 İnsan

1. Bağımsızlık Bildirgesinin Resmi Kopyasını 4 Dolara Alan Adam
Kimliği gizlenen bir adam Adamstown'daki bit pazarından 4$ vererek yırtık bir tablo aldı. Almasının nedeni ise çerçeveyi beğenmesiydi. Eve gelip çerçeveyi resimden ayırınca çerçevenin arkasına katlanarak gizlenmiş Bağımsızlık Bildirgesi'nin 500 resmi kopyasından birini buldu. Okunabilir durumda olan belge 4 Temmuz 1776 tarihinde John Dunlap tarafından basılmıştı. Bu kopya, günümüzde bulunan 24 kopyadan biri. 4 dolara alınmış olan belge Sotheby's'ta açık arttırmaya çıkarıldı ve yeni sahibi 2,420,000$ ödeyen Donald J. Scheer oldu.

Tesadüfen Servete Konan 8 İnsan


2. Bodrumunda 140 Yıl Öncesinden Kalma Beyzbol Kartı Bulan Kadın
72 yaşındaki Kaliforniyalı Bernice Gallego, evinin bodrumunda Amerika'nın ilk profesyonel beyzbol takımının kartını buldu. Eğer arkadaşı olaya müdahale etmemiş olsaydı, 1869 Cincinnati Red Stockings kartını internet üzerinden 10$'a satacaktı. Kartın önünde tüm takımın jelatin-gümüş, sepya bir fotoğrafı var. Arka kısımda ise New York spor malzemeleri üreticisi Peck & Snyder'ın kırmızı-beyaz reklamı bulunuyor. Gerçekliği kanıtlanan kartın ön yüzü nispeten çizilmemişti. 19. yüzyıldan kalma kart açık arttırmada 75,285$'a alıcı buldu.

Tesadüfen Servete Konan 8 İnsan


3. Banyoda 125,000$ Bulan Müteahhit
Görünen o ki, banyolar para saklamak için ideal yerlerden biri. Ohio'da yaşayan müteahhit Bob Kitts, Erie Gölü kenarında yer alan 83 yıllık evi yıkarken banyo duvarına gizlenmiş Büyük Buhran Dönemi'nden kalma 182,000$ buldu. Kitts ev sahibine bulduklarından bahsettikten sonra hemen paranın nasıl bölüneceğine dair tartışmalar çıktı. Sonrasında olay ev sahibi ve müteahhit arasında yasal bir savaşa dönüştü. Daha sonra işin içine bir de paranın içinde olduğu zarfın üzerinde yazan ismin akrabaları karıştı. Bob Kitts çenesini tutamadığına pişman olmuş olmalı.

Tesadüfen Servete Konan 8 İnsan


4. Pollock Tablosuna 5$ Ödedi, Şimdi Milyonlar İstiyor
Eğer sanat meraklısı biri değilseniz, bu tablo size renkli, eğri çizgilerden oluşmuş gibi gelebilir, ancak bir uzmana göre soyut ekspresyonizmin ustası olan Amrikan ressam Jackson Poullock'un orijinal eseri.
1990'lı yıllarda Kaliforniya'daki gelir amaçlı ikinci el malların satıldığı bir dükkana giren Teri Horton köşede kimsenin istemediği bir tablo gördü. Emekli kamyon şoförü olan kadın tablodan hiç hoşlanmasa da, komik olduğunu düşündü ve onu depresyondaki arkadaşı için almak istedi. 8$ fiyatlı tabloya 5$ vererek sahip olan Horton arkadaşıyla bira içerek tabloya dart okları fırlatmayı düşünüyordu. Ancak arkadaşlarından biri bir resim öğretmeniyle çıkıyordu. Adam resme bakınca, "Elinde Jackson Pollock eseri taşıyor olabilirsin," dedi. Horton ise, "Pollock da kimin nesiymiş?" yanıtını verdi. Bu cümle daha sonra 2006 yılında çekilen belgeselin adı oldu. Belgeselde kadının elindeki tablonun Pollock eseri olduğunu kanıtlama çalışmaları anlatılıyordu. Gerçekliği kanıtlanan tablonun fiyatının 50 milyon dolar olduğu belirlendi.

Tesadüfen Servete Konan 8 İnsan


5. Boş Evi Temizlerken 200,000$ Değerinde Altın Para Buldu
Johnstown Rare Collectibles sahibi Jeff Bidelman, akrabalarından birinin 20 yıldan fazla bir süre önce terk ettiği evi temizlemeye yardıma gitti. Aşağıki katta bir çuval eski demir parayı sürüklerken yukarıki duvarların birinde bir delik olduğunu gördü. İlk kat iyice aranınca bir sürü altın para ortaya çıktı. Bidelman toplamda 8,500$ buldu. Paraların gerçek değerinin ise 200,000$'a kadar çıkabileceğini söylüyor.

Tesadüfen Servete Konan 8 İnsan


[ab6. Bit Pazarından Çekyat Aldı, İçinden 27,630$'lık Tablo Çıktı
Alman bir öğrenci Berlin bit pazarından 215$ vererek bir çekyat aldı. Eve gelip çekyatı katladığı sırada içinde gizlenmiş bir şey olduğunu fark etti. Kunst Kettler açık arttırma merkezine göre 25cmx38cm ölçülerindeki minik yağlı boya tablo, Hamburg resim açık arttırmasında 27,630$'a satıldı. "Preparation to Escape to Egypt" (Mısıra Kaçmaya Hazırlık) adlı eserin yaratıcısı bilinmiyor, ancak tarzının Venedikli Carlo Saraceni'nin 1605-1620 yılları arası eserlerine yakın olduğu düşünülüyor.Öğrencinin ismi ise açıklanmadı.

Tesadüfen Servete Konan 8 İnsan


7. 1.2 Milyon Dolar Değerindeki Tabloyu 30 Dolara Alan Kadın
Bir gün Hindistan'daki bir boya firmasında çalışan adam birkaç parça mobilya ve bir tabloya 30$ verdi. Tabloyu ise duvarındaki deliği kapatmak için özenle yerleştirdi. Birkaç yıl sonra Masterpiece adlı bir masa oyunu oynarken (oyuncular açık arttırmada sunulan sanat eserlerinin sahibi olmaya çalışır) kartların birinde kendi tablosundakine benzeyen çiçekler olduğunu fark etti. Kendi duvarındaki tablonun, manzara ve çiçek resimleri ile tanınan Amerikan ressam Martin Johnson Heade'nin tarzına çok yakın olduğunu gördü. Heade'nin çoğu eserini barındıran Manhattan'daki Kennedy Galleries'e danışan adam, tablosunun "Magnolias on Gold Velvet Cloth" adıyla bilinen eski bir tablo olduğunu doğruladı. Houston'daki The Museum of Fine Arts 1999 yılında tabloyu 1.2 milyon dolara aldı.

Tesadüfen Servete Konan 8 İnsan


8. Nadir Bir Film Afişi Bulan Kadın
Laura Stouffer adlı kadın Summerville'deki ikinci el mal satan dükkanda gezinirken "Shepherd's Call" adlı tabloyu buldu. "Found" olarak da bilinen tabloda border collie cinsi bir köpeğin, karların arasında kaybolmuş bir kuzuyu bulduğu an betimleniyordu. Orijinal tablo 1850-1870'li yıllar arasında yapılmıştı.
Eski antika satıcısı olan Stouffer resim baskıyı kaldırınca çerçeve ve resim arasında çok daha nadir rastlanan bir şeyle karşılaştı; 1930 yapımı "All Quiet on the Western Front" filmi afişi.

Tesadüfen Servete Konan 8 İnsan

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Malulen Emekli Olmak İçin Bu Hastalıklardan Birine Sahip Olmalısınız

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının maluliyet tespit çalışmaları sonucunda bu hastalıkların birine sahip olan sigortalılar malulen emekli sayılacaklar. Bu hastalıkları sizin için haberimizde derledik.

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.

Bir öğrenci annesinin, veli toplantısı sonrası yazdığı yazı paylaşım rekorları kırıyor

Bugün oğlumun veli toplantısındaydım. Daha doğrusu öğretmen-veli görüşme gününde. Ortaokulda olan oğlumun sanırım altı öğretmeni ile görüştüm. Her bir öğretmenin odasının önündeki kuyrukta uzun uzun bekledim.