enteresan.com LogoTide Chandelier Avize

Stuart Haygarth Tarafından Tasarlanan Tide (Gel git) Chandelier Avize!
Tide Chandelier Avize

Londra kökenli bir tasarımcı olan Stuart Haygarth, devasa miktarlardaki çöpleri insanı şaşkına çeviren bir hazineye dönüştürmeyi, gerçekten oldukça iyi biliyor. Tasarım ve fotoğrafçılık alanlarında eğitim görmüş olan Stuart Haygarth, Kent sahil şeridine vurmuş olan çöpleri toplarken, Tide (gel git) Chandelier avizesi tasarımı kafasında belirdi. Çapı neredeyse 5 metre uzunluğunda olan, bu devasa ışıklandırma sistemi, su şişelerinden güneş gözlüklerine kadar, birçok farklı temiz plastik ürünün tekrar değerlendirilip, birleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

Tide Chandelier Avize

Tide Chandelier avizesi ismini, yer çekimi dolayısıyla gel-git dalgaları oluşturan ve çöplerin kıyıya vurmasına neden olan, Ay'a referans olarak tasarlanan küresel şeklinden almaktadır. Plastik nesnelerden oluşan yığınlar, tahtadan yapılmış bir platform tarafından yukarıdan desteklenen, monofilament hatlardan aşağı sarkmaktadırlar. Stuart Haygarth'ın ışıklandırma tasarımları, banal ve yukarıdan bakılan nesnelerin oluşturduğu koleksiyonlardan esinlenilerek tasarlanmıştır. Bu nesneler, akıllıca düzenlenerek büyük yığınlar halinde bir araya getirildiğinde, yeni bir güzellik kazanıyorlar ve çarpıcı bir görsel etki bırakıyorlar.

Tide Chandelier Avize

The Tide Chandelier gets is name from its spherical shape, a reference to the moon, whose tidal pull creates the waves that wash up the debris. The mass of plastic objects hangs delicately from monofilament lines suspended from above by a wooden "platform." Haygarth's lighting designs are inspired by collections of "banal and overlooked" objects, which, when amassed in large quantities in clever arrangements, take on a new beauty and stunning visual impact.

Tide Chandelier Avize