enteresan.com Logo'Tokyo Sky Tree' (Tokyo Gökyüzü Ağacı)

'Tokyo Sky Tree' (Tokyo Gökyüzü Ağacı) Dünya'nın en uzun ikinci binası olacak
'Tokyo Sky Tree' (Tokyo Gökyüzü Ağacı)

Şu anda gök yüzüne doğru yükselen, yeni bir süper gökdelen yapılmakta ve ilk bu Dubai'de değil. Yeni 'Tokyo Sky Tree' gökdeleni, şok edici bir yükseklik olan 610 metre yüksekliğinde, Tokyo'da inşa edilecek. Bu yükseklik te onu, Japonya'nın en uzun, Dünya'nın ise en uzun ikinci gökdeleni yapacak.
Bu gökdelen bile, Dünya'nın en yüksek binası olacak olan Burj Dubai gökdeleninin yanında, biraz kısa kalıyor. Haber kaynaklarının verdiği bilgilere göre, Burj Dubai gökdeleni şu anda 636 metre yüksekliğe ulaşmış bulunuyor ve gökdelenin yapımı tamamlandığında, yüksekliği neredeyse 800 metreyi bulacak. Yine de 610 metrelik yükseklik, hiçte düşük bir yükseklik değil ve bu gökdelenin, CN Tower, Taipei 101 ve Sears Tower gökdelenlerinden, daha yüksek bir gökdelen olacağı manasına geliyor.
Binanın en tepesinde, bir restoran ve gerekli olan bir yayın anteni bulunacak. Fakat binanın geri kalanının, nasıl olacağı hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor. Gökdelenin maliyetinin ise, 60 milyar yen ya da 555 milyon dolar civarında olması bekleniyor ve 2011 yılında, yapımının tamamlanması planlanıyor.

 Tokyo Sky Tree  (Tokyo Gökyüzü Ağacı)