Tuhaf Deneyi İnanılmaz Ölçüde Kötü Gittikten Sonra Bu Çocuk Ameliyat Olmak Zorunda Kaldı

12 yaşındaki bir çocuk tuhaf “deneyinin” bir parçası olarak bilerek 54 tane manyetik oyuncak yuttuktan sonra hayatını kurtaran bir ameliyata alındı.

Manchester’dan Rhiley Morrison ismindeki çocuk metal objelerin karnına yapışıp yapışmayacağını görmek için iki ayrı zamanda bu manyetik bilye şeklindeki oyuncakları yuttu. 


Daily Mail’in haberine göre çocuk ayrıca manyetik topların vücudundan çıktığı zaman nasıl görüneceklerini de merak ediyordu. Ama dört günün ardından topları vücudundan çıkartamayınca 30 yaşındaki annesi Paige Ward’a bu toplardan iki tanesini “kaza eseri” yuttuğunu söyledi. 


Annesi hemen çocuğu hastaneye götürdü ve burada çocuğun röntgeni çekildi. Doktorlar çocuğun mide ve bağırsaklarında bu güçlü manyetik toplardan 54 tanesine rastladıkları zaman hayrete düştüler.


Doktorlar manyetik topların dokular ya da hayati organları yakabileceklerinden endişe ediyorlardı ve bu da ölümcül olabilecek iç hasara yol açabilirdi. Bu nedenle de Morrison’ı hiç zaman kaybetmeden mıknatısların birer birer alındığı altı saatlik bir operasyona aldılar. Küçük çocuk şimdi evinde dinleniyor ve annesi de ebeveynleri manyetik bilyelerin muhtemel zararlarına karşı bilinçlendirebilmek ve böylesi bir olay bir daha yaşanmadan önce bu bilyelerden kurtulunması adına oğlunun 16 günlük hastane çilesini paylaşmakta kararlı. Ward: “Doktorlar bana yuttuğu bilyelerin sayısını söylediklerinde kesinlikle şoke olmuştum, konuşamadım bile. İlk önce doktorlar yalnızca röntgen filmlerine bakarak 25-30 tane yuttuğunu düşündüler ama ameliyattan çıkınca 54 olduğunu söylediler,” diye belirtiyor. “Sanırım işleri daha da zorlaştıran şey onun neden ve nasıl bu kadar sayıda bilye yuttuğunu anlayamamam oldu.” “Rhiley bilimle çok içli dışlıdır ve deneyleri çok sever, nihayetinde, “Kendime mıknatısları yapıştırmaya çalıştım. Mıknatıslar içimdeyken bu bronzun mideme yapışıp yapışmayacağını görmek istedim,” diye bir itirafta bulundu.” “Kulağa çok aptalca geliyor ama neticede o yalnızca bir çocuk ve çocuklar böyle şeyler yapar. Ayrıca bu mıknatısların diğer uçtan dışarı çıkışının da enteresan olacağını düşünmüş.”


ADHD ve otizmli Morrison bu mıknatısları Noel hediyesi olarak istemiş ve fazladan 4.99 GBP’lik (6.87 USD) mıknatıslı bilyeyi de kendi biriktirdiği parayla köşedeki bir dükkandan almış. Morrison muhtemelen bu mıknatısların ilk kısmını Ocak 1’de ve ikincisini de Ocak 4’te yuttu. Morrison mıknatıslardan hiçbiri vücudunu terk etmediğinde endişelenmeye başladı ve Ocak 5’te saat sabah 2’de onu hemen Salford Royal Hastanesi’ne götüren annesini uyandırdı. Daha sonra ambulansla Royal Manchester Çocuk Hastanesi’ne transfer edildi ve burada Rhiley acil ameliyat listesine alındı. Bunun sonucunda Rhiley’e mıknatısları çıkarmak için hemen ameliyat yapıldı. Güçlü mıknatısları yutmaktan kaynaklanan komplikasyonlar sebebiyle Morrison bağırsaklarından gelen akıntı sebebiyle sürekli yeşil bir sıvı kusarak 10 gün boyunca hiç kıpırdamadan hastanede yattı. Tuvalete bile gidemedi ya da yemek yiyemedi. Tüple beslenmesi ve sürekli olarak sonda takılması gerekiyordu.


Ward: “Bütün bunları yaşamasını izlemek son derece acı vericiydi, korkunçtu. Özellikle de Covid sebebiyle zordu çünkü ziyaretçilerinin olmasına izin yoktu,” diye ekliyor. “Onun dik oturamadığını görmek ve içinde dönüp duran bu sıvı sebebiyle ne zaman hareket etse hasta düşmesi kalbimi yaralıyordu. Bütün bu süreç boyunca güçlü durabilmek için elimden gelenin en iyisini yaptım ama onu bu kadar acı çekerken görmek berbattı.” “Sondayı takmaları gerektiğinde vücudunda iğneler vardı ve bana bakıp, “Sanki iç organlarım patlayacak gibi hissediyorum,” dedi.” “Tüm bu korkunç şeyin mıknatıslar yüzünden oluyor olması inanılır gibi değil diye düşündüğümü hatırlıyorum. Hastaneye geldiğimde beni kınayacaklarını ve bunun olmasına izin verdiğimi düşünerek annelerimi sorgulayacaklarını düşünmüştüm.” “Bir travma hemşiresi benimle konuşmaya geldi ve dedi ki Rhiley gibi yutmaması gereken şeyleri yutmuş çocuklarla her zaman uğraşıyorlarmış.” “Başka bir doktor da bunlardan iki tane yutmuş olan bir çocuğun bağırsaklarının bir bölümünü aldırmak zorunda kaldığını dolayısıyla Rhiley’nin 54 tane yutmuş olmasına rağmen çok şanslı olduğunu söyledi.”


Ocak 21’de Morrison hastaneden taburcu edildi ve enfeksiyon ihtimaline karşı kendisine bir haftalık antibiyotik verildi. Ward olan bitenden sonra tüm mıknatıslı oyuncakları çöpe attığını söyledi. Şimdi başka hiçbir ailenin bu korkunç çileleri çekmemesi için oğlunun hikayesini paylaşmak istiyor. “Bunun kimsenin başına gelmesini istemiyorum. O oyuncakları yuttuğunda bunun yalnızca onun başına geldiğini düşündüm. Dikkatsiz davrandı ve böyle birşey oldu, ancak ameliyatı yapan doktor bunun aslında son derece yaygın olduğunu söyledi. Mıknatıslar oyuncak kategorisine girmezler, oyuncak olarak satılmamalılar da. Diğer ebeveynlere tek mesajım onlardan kurtulmaları ya da en başta onları almamaları. Ne kadar harika gözüktükleri ya da ne kadar fazla çocuğun ‘havalı’ oldukları için bu oyuncakları istedikleri umrumda değil, buna değmiyorlar. Ameliyatı yapan doktor ayrıca Rhiley’nin bana o gün durumu anlatmasaydı ölmüş olabileceğini de söyledi. Birbirlerine yapışıp bağırsağını yırtabilirlermiş ve kan zehirlenmesi yaşayabilirmiş. Rhiley çok ama çok şanslıydı ancak bazı çocuklar o kadar şanslı değil ve olmayacaklar da. Neden bana söylediğinden emin değilim, acı çekmiyordu, ama yaptığı için çok mutluyum. Odasındaki tüm mıknatıslardan kurtuldum, artık bunlarla oynamayacak...Bu ikimiz için de son derece travmatik ve acı verici bir dersti,” diyor Ward.


Rhiley’nin kendisi de: “Tavsiyem asla ama asla mıknatıs yutmayın, onlardan kurtulun, atın gitsin ve asla ortalıkta olmadıklarından emin olun,” diyor. Çocuk Kazalarını Önleme Derneği’nin başkanı Katrina Philipps, “Rhiley kendisine anında tedavi uygulanabildiği için ve ciddi yaralanmalardan kaçındığı için çok şanslı,” diye ekliyor. “Gittikçe daha fazla çocuğun mıknatıs yuttuğuna dair haberler aldık ve doktorların endişeli olduklarının farkındayız. Internette aradığınız zaman çok fazla manyetik oyuncakla karşılaşacaksınız. Temel problem bunların güvenli mi yoksa yasal limitin 10 katı üzerinde güçlü mü olduklarını söylemenin imkanı yok. Birçok ebeveyn birşeyi satın alabiliyorlarsa güvenli olduğunu düşünüyorlar. Paige ebeveynleri bu öngörülemeyen tehlikeler hakkında uyararak harika bir iş ortaya koyuyor.”