enteresan.com LogoTüm Zamanların En Popüler Şarkıları

İçinde MTV'nin de bulunduğu, birçok yüksek müzik mecrasının bir araya gelerek yaptığı araştırmada tüm zamanların en popüler şarkıları belirlendi. Bakalım bu listede ilk 10'da kimler var.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları

10. OutKast - Hey Ya! (2003): OutKast'in en popüler albümünden çıkan bu parça, grup için dönemin en önemli single'ı idi. Zaten olan oldu ve OutKast bu şarkı ile dinleyicilerinin kalbinden vurdu. Rock, Pop, Hip-Hop ve R&B tarzlarını bir arada sergileyen OutKast, 2003 senesinde Hey Ya! şarkısı ile düm dünyayı kasıp kavurdu.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları

9. Carly Simon - You're So Vain (1972): Anılar canlandı gözünüzde değil mi? 1972 senesinde pop müziğin en isim yapmış bayanı Carly Simon, You're So Vain single'ı ile dinleyicilerini kendisine hayran bıraktı. Ayrıca şarkı gelmiş geçmiş en iyi pop single'ı olarak da gösterilir.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları

8. Rod Steward - Maggie May (1971): Carly Simon'dan hemen bir sene önce, İngilizlerin ikonik "Brit Pop" yıldızı Rod Steward, Maggie May şarkısıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Yazdığı bu şarkıda kendisinden yaşça büyük bir bayanla yaşadığı ilişkileri ele alıyordu. Ayrıca Rod Steward'ın ilk single'ı olan Maggie May, sanatçıyı çok hızlı bir şekilde İngiliz müziğinin en tepesine çıkardı. Daha sonra Maggie May tüm dünyanın severek dinlediği bir parça oldu.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları

7. Righteous Brothers - Unchained Melody (1965): Şarkı ilk zamanlar bir hapishane filmi olan "Unchained" için tema müziği olarak bestelendi. Filme kadar pek bir gösteriş sergilemesede yapımın beyaz perdeye yansımasından hemen sonra tüm dünyaca dinlenmeye başlanan Unchained Melody, yıllarca dünya sıralamalarında zirveyi oynadı. Righteous Brothers'ın tanınmasına vesile olan bu şarkı, grubu yıllarca el üstünde tuttu.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları

6. Beach Boys - Good Vibrations (1966): Dönemin en popüler pop gruplarından biri olarak gösterilen Beach Boys, Good Vibrations şarkısıyla adeta köşeyi döndü. 17 sene boyunca tüm dünya sıralamalarında liderliği oynayan Good Vibrations, grubun zengin olduğu single'ı. Ayrıca müzik litaratürlerine göre parça, ilk en fazla elektronik tınıların kullanıldığı şarkı olarak nitelendirilmekte.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları

5. Beatles - Yesterday (1965): Tüm zamanların en iyi Rock topluluğu olarak gösterilen Beatles'ın Yesterday parçası günümüzde halen popülerliğini sürdürmektedir. Hemen her karma nostalji albümünde yerini alan Yesterday, ballad rock'ın ilk örneklerinden olarak gösteriliyor. "Tatlı İngilizler"in ününe ün katan Yesterday parçası, yaklaşık 54 filmde soundtrack olarak çalmıştır.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları

4. Judy Garland - Over the Rainbow (1939): Yine bir film müziği olan Over the Rainbow, ilk etapta "The Wizard of Oz" yapımı için hazırlanmış. Filmin yazarı ve yönetmeni ise parçayı yapımdan kaldırarak Judy Garland'e aslında çok büyük bir iyilikte bulunmuştur. O günden sonra Judy Garland, eserini ticari amaçlar için albümüne koyarak dinleyicilerine sunmuştur. Hemen her müzik türünde, günümüz sound'u ile tekrar tekrar düzenlenen parça, bir o kadar da keyifli.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları

3. Rolling Stones - Satisfaction (1965): Rolling Stones'un ABD şarkı listesinde uzunca seneler en tepeyi oynamasına vesile olan şarkı Satisfaction, mecralarca pop müziği olarak nitelendirilse de grup bu eseri tam bir Rock'n Roll şahaseri olduğunu iddia ediyor. Ayrıca grubun bir diğer bombası "Paint it Black" yıllarca ABD'yi sallamıştır. Grup Beatles'ın rakibi olarak tanınır. Tarz olarak da birbirlerine benziyorlar zaten.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları

2. Bruce Springsteen - Born to Run (1975): Yine bir pop-rock sanatçısı ve yine bir şahaser_ Born to Run olması gereken albümünden 3 sene sonra çıktı. Sanatçı şarkıyı yaklaşık 3 kere revizyondan geçirdi. Değiştirdi, ölçtü, biçti ve doğru zamanda doğru şarkıyı çıkartarak dünya listelerinde kendisini öyle bir gösterdi ki, konserlerinin vazgeçilmez parçası Born to Run oldu. Parça, günümüz sanatçıları tarafından halen düzenlenmektedir. Muse grubunun konserlerinde çalmaktan zevk aldığı parçadır.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları

1.John Lennon - Imagine (1971): Dünyanın en güzel, en anlamlı ve en "en"i şarkısı, Imagine karşınızda. Beatles grubunun gitaristi John Lennon'un kendi single albümünden dinleyicilerine sunduğu bu muazzam eser, ne kadar da tartışmalara sebep olsa da, ne kadar da hemen her kapitalist/emperyalist ülke tarafından dinlenilmesi yasaklansa da, tüm dünya haykırıcasına bu şarkıyı söylemeye devam etti. Liriklerine şöyle bir göz attığımızda John Lennon, tamamen barışın sağlandığı, mutlu, huzurlu ve aşk dolu bir dünya istiyor. Tabi bu sayılanların hepsi "sistem"in çıkarlarına ters düştüğü için başta ABD olmak üzere hemen her kapitalist ülkede dinlenilmesi yasaklandı. Dinleyenlere ise ağır ceza yaptırımları uygulandı. Hatta bazı araştırmalara göre John Lennon'un cinayete kurban gitmesinin tek sebebi bu şarkıymış. Çünkü üstad öyle bir parça yapmıştı ki, az kaldı dünya üzerinde cennet yeşerecekti bir anda.

İşte dünyada tüm zamanların en popüler parçaları. Son olarak, İngiltere'nin kristal sesli Susan Boyle'u da bu katogoriye girmek üzere. I dreamed a dream parçasıyla İngiltere'nin yetenek yarışması "Britain's Got Talent" 47 yaşında şöhreti yakalayan Susan Boyle, bugünlerde konser hazırlıklarını sürdürmekte.

Tüm Zamanların En Popüler Şarkıları