enteresan.com LogoUcuz, Işıklı Çizim Masası Nasıl Yapılır?

Burada, 30 dolardan da ucuza, çizim masanızın tüm gereksinimlerini karşılayan ışıklı bir çizim masasının nasıl yapılacağını göreceğiz.
Ucuz, Işıklı Çizim Masası Nasıl Yapılır?

"Masa" Kısmı
ilk olarak aklıma, ışıklı bir çizim masası yapmak gibi harika bir fikir geld,i daha sonra da bildiğim en basit bir şekilde işe başladım, bir masa alarak.
Bu masayı, yeniden kullanım merkezinden yaklaşık 10 dolara aldım.

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Plastik Elde Etme

Bir camın üzerinde çizim yapmak istemediğime karar verdim, çünkü cam olan herşeyi kırma eğilimim olduğunu biliyorum bu yüzden çizim alanını plastikten yaptım.
Bu 28 x 35 santimetrelik 0,6 cm kalınlığındaki şeffaf plastiği 3 dolara satın aldım, bu plastiğin yapacağım çizimler için iyi bir boyuta sahip olduğuna karar verdim.

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Bir Kere Ölç İki Kere Biç
Projenin yapımında kaba taslak ilerlerken, masanın merkezini ölçtüm, daha sonra da bu deliğe yerleştirilecek plastiğin boyutlarını çizdim. Sonra, plastiğin ana hatlarını aldım ve tüm dört kenarı da 0.5 cm içeri çektim böylece işim bittiğinde plastik, işim bittiğinde bir ağızda oturacaktı.

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Dairesel Testere
Dairesel bir testere kullanarak, adım 3'te belirttiğim 0.5 santimetrelik payları da bırakarak iç hatları kestim. Dairesel bir testere kullanmak mükemmel köşeler elde etmemi sağlamadı bu yüzden kendi isteğime göre köeşeleri bir tornavidayla kazıyarak ortaya çıkardım.

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Ayırıcı
Matkap ucu gibi bir araç olan fakat sert yüzeylerin içine dikey olarak girmek yerine dönebilen ve sert yüzeylere karşı bastırılarak yatay bir şekilde sokulabilen ve trabzanlarda olduğu gibi ağızlıklar yaratan bir ayırıcı aldım.

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Ayırmak
Ayırıcıyı, 0.5 santimetrelik derinliklere sahip plastik sayfayla birlikte alıp, kestiğim kenarların üstüden geçtim. Bu yöntemle ilk defa bir ayırıcı kullanmış oldum ve aslına bakarsanız ilk defa olması nedeniyle ortaya çıkan sonuçtan memnunum. Fakat plastik sayfayı, daha önce yarattığım ağızlığa yerleştirmeye çalıştığımda biraz daha boşluk olması gerektiğini gördüm ve ayırıcıyı, genelde uygulanan ilkenin aksine, köşeleri elde etmek için parçayı kesmek yerine, ayırıcının uçlarını daha da iterek bu boşluğu elde ettim. Bu birazcık sıkışık gibi görünse de artık plastik sayfayı sığdırabiliyordum.

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Plastik Üzerinde Oynamalar
Artık masanın işi bitmişti ve plastik üzerinde çalışma vakti gelmişti. Işıklı masamın beni kör edeceği düşüncesini sevmediğimden camı, buzlu hale getirmeye karar verdim. Şeffaf plastiği alıp üzerine bir yapışkanı spreyledim üstüne biraz kağıt koydum ve artan kağıdı kestim.

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Masayı Bitirmek
Yeni buzlanmış camı, masaya tekrar yerleştirdim ve bir yapışkanla masaya yapıştırdım. Eğer isterseniz, her kenardan kağıdın üstünde 0.5 cm kesebilirsiniz böylece masaya kağıdı değil, plastiği yapıştırmış olursunuz. Bu yöntemle yapıştırma işlemi muhtemelen daha sağlam olur fakat benim yaptığım metodda herhangi bir sorunla karşılaşmadığımı söyleyebilirim.

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Hadi Bu Lambayı Çalıştıralım
İlk olarak, masayı aldığım yeniden kullanm merkezinden 1 dolarlık bir ampul aldım fakat bu ampul benim zevkime göre fazla parlak değildi bu yüzden başka bir yeniden değerlendirme merkezine giderek 6 dolara yuvarlak bir florasan lambası ve bir lamba eklentisiyle birlikte bir güç kablosu aldım (bu da 6 dolar). Neyse ki, lambanın paketi sayesinde, lambayı soketine takıp güç kablosuyla birlikte fişe takıp, satın almadan önce çalıştığından emin oldum.

Lambayla birlikte verilen küçük kıskacı, lamba kordonuyla birlikte kullanarak, florasan lambasını masama takabildim. Fakat çok daha özenle hazırlanmış bir düzenek yapılabilirdi ve eğer başka sorunuz varsa çekinmeyin bana sorun, yardımcı olmaya çalışırım.

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Masayı Test Etmek
Tek yapmam gereken ışığı yakmak ve masayı test etmekti. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, parlaklık mükemmeldi. Sanırım florasan lamba da plastiğin içinden geçecek doğru ışık miktarının ayarlanmasına yardımcı oldu.

İşte hepsi bu kadar, umarım bu projeyi beğenmişsinizdir.

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Ucuz, Işıklı Çizim Masası

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

Kocasını Gizlice Takip Eden Kadın

Resimde gizlenen kadını bulabilir misiniz? Resimde hizmetçiyle flört eden adam basıldığının fakında değil çünkü karısı onu gizlice izliyor. Adamın karısının resimde nerede gizlendiğini bulabilir misiniz? Bulamadıysan 2. sayfada sorumuzun cevabını görebilirsiniz.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.