enteresan.com LogoYayaları Korumak İçin Hava Yastığı

Yayaları korumak için tasarlanmış ön ızgara ve kaputunda hava yastığı olan arabalar
Yayaları Korumak İçin Hava Yastığı

Toyoda Gosei Japan, yayaları korumak için iki çeşit hava yastığı sergiledi. Kaput hava yastığı, bir yetişkin insanın kafası ön tampona ya da panele çarpınca, kaputun altındaki motor bölümünden dışarı doğru fırlayıp şişerek, darbenin etkisini emiyor. Ön ızgara hava yastığı ise, ızgaradan dışarı doğru fırlayıp şişerek, bir çocuğun kafasını ya da yetişkinin bel gölgesini darbelerden koruyor. Yayaların kafasına gelebilecek darbe etkisini emmekle alakalı olarak bir de, barut kullanarak ön kaputu havaya kaldıran 'Hood Lifting' (Kaput kaldırma) teknolojisi bulunmaktadır. Toyoda Gosei ise, bu ön ızgara ve kaput hava yastıklarını, kazalar esnasında darbe emme konusunda kaput kaldırma sisteminden sonra ki, en iyi yaya koruma sistemi olarak tanımlıyor.
Toyoda Gosei firması, yaya tanıma sistemi ve dolayısıyla bazı sensör ve kamera sistemlerine sahip olan arabalar için, bu ön ızgara ve kaput hava yastığı sistemlerini üretip, uyarlayabiliyor.
Toyoda Gosei firmasının, bu araştırmaları yapabilmek için oldukça fazla miktarda parası bulunuyor. Bu paraların yüzde 90'ını ise, enstrüman panelleri, hortumlar ve hava yastıkları gibi, otomobil parçaları üreterek kazanıyor. Geri kalan yüzde 10'luk gelir ise, LED (Light-Emitting Diode / Işık yayan diyot)'lerin, cep telefonları için plastik kapların ve hava temizleyicilerin üretiminden kazanılıyor. Toyoda Gosei firmasının en büyüm müşterisi ise, Toyota Motor'dur. Toyota Motor; 1949 yılında Nagoya Rubber ismiyle çalışan, şimdiki Toyoda Gosei firmasını buldu ve hala firmanın yüzde 43 hissesine sahip durumdadır.

Yayaları Korumak İçin Hava Yastığı