enteresan.com LogoYoksa Seyahat etmek, maddi servetten çok daha değerli

Şimdi dolabınıza gidin ve en az bir aylık bir kıyafet seçin. O kıyafeti aldığınız ilk anı hatırlayın. Sizin için ne kadar değerliydi değil mi? Yeniydi çünkü.
Yeni olmasının bir heyecanı vardı. Daha nice kombinler yapacaktınız onunla. Peki ne oldu da heyecanı bitti? Neden o ilk günkü heyecanın yerini, belirsiz bir hissizlik aldı o kıyafete karşı? Ne oldu onu almış olduğunuz ilk günkü tatmine, memnuniyete?
Üzerinden ne sular, ne alışverişler, ne kıyafetler geçti öyle değil mi? Mesela hemen yanımda sırt çantam duruyor. Bundan bir 4-5 ay önce almıştım. Geldiği gün ofiste olay oldu diyebilirim. Ön cebi kırık beyaz diye yere koymuyordum.
Şimdi ne oldu? Çamur içinde. Hala seviyorum o çantayı ama aynı heyecan yok.
Peki neden yok? Bir eşya, aldığımızdan sonraki kısa bir süre boyunca “yeni” sıfatını koruyabiliyor. Üzerinden zaman geçtikçe artık “eski”yor. Çünkü mutluluğa giden yolun üzerindeki temel engel, adaptasyon. Aldığımız bir şey eskidikçe, verdiği tatmin de kayboluyor. Yani yeniliğe adapte oluyoruz ve bir kez adapte olduktan sonra heyecanı gidiyor. Bu da bizi, yeni şeyler almamıza ve süreci sürekli olarak tekrarlamak zorunda kalmamıza sebep oluyor.
Neyse ki, bu kısır döngüyü kırmak için yapılacak harika bir şey var: Seyahat etmek.
Cornell Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, alışveriş yapmayla seyahat etmenin aynı mutluluğu verdiğini söylüyor.
Psikoloji bölümü profesörü Thomas Gilovich’in de dediğine göre, bu iki eylem çok önemli bir noktada ayrılıyor. Sahip olduğumuz şeyler bir süre sonra önemini yitirirken, yaptığımız seyahatlerden kalan anılar, hatırladıkça bizi mutlu etmeye devam ediyor.
Sıra dışı etkinliklere katılmak, yolculuğa çıkmak, yeni şeyler öğrenmek, ekstrem sporlar ve daha nicesi, yine bu mutlu eden etkinliklerin içerisinde.
Yani aldığınız ayakkabı, mutluluğunuzu bir yere kadar götürür; seyahat ise her yere.


İzlemeniz gerekli bir video : www.youtube.com/watch?v=uGVbH67f_sUBu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

40 Yaş Üstü Kadınlara İthafen Yazdıkları İnternette Olay Oldu.

Frank Kaiser’in 40 yaş üstü kadınlara ithafen yazdığı küçük yazı internette gündem oldu. Yazdıklarını okuyunca nedenini anlayacaksınız.

Günün Fıkrası :)

Matematik dersinde kadın öğretmen öğrencilere sorar: – Bir ağacın dalında 5 tane kuş var. Taş attım, iki tanesini vurdum.