enteresan.com LogoYuvarlak Güneş Pilleri

Güneş pilleri...
Yuvarlak Güneş Pilleri

CoolEarth'ün tasarladığı bu canlı güneş panellerini, elektrik tellerine takılmış çocuk balonlarıyla karıştırabilirsiniz. Fakat bu parlak fotovoltaik paneller, en az materyalle bir güneş pilinden mümkün olan en iyi verimi almak isteyen bilim adamlarının son denemesi. Solar Balon'un hafif malzemesi ve kase şekli, güneşışığının doğrudan merkeze yönlendirilmesini sağlıyor. Bu sayede Güneş'in hareketlerinin gün boyunca takip edilmesine gerek kalmıyor.

Yoğun güneşışığı toplayıcıları, Güneş'in gökyüzündeki yerine bakmaksızın hareket eden Güneş'i takip etmek yerine bir güneş paneline aktarıyor. 2.5 metrelik balon iki parçaya ayrılıyor, bir yüzü parlak ayna benzeri bir materyalden yapılıyken diğer yüzü transparan polimerden polimerden yapılmış. Balonun küre şeklindeki yapısı, Güneş parladığı sürece, güneşışığının güneş piline aktarılmasını sağlıyor.

CoolEarth yetkilileri bu teknolojiyi kullanarak, güneş enerjisi maliyetini, doğal gaz maliyetine benzer bir düzeye çekebildiklerini iddia ediyorlar. Balonlar, boyutları nedeniyle birçok şehir alanında kullanımı zorlaştırdığından balonların kişisel kullanım için olmadığını söyleyebiliriz. Şirket yetkilileri bu sistemi, çok sayıda balon kurabilecekleri geniş tarım alanlarında deniyorlar.

Yuvarlak Güneş Pilleri

Yuvarlak Güneş Pilleri