Zen Mimari'den Melbourne'de Yeşil Ev

Bu evinneden "Zen Evi" adını aldığını anlamak çok kolay. Resmi olarak Kuzey Carlton Yeşil Evi olarak bilinen tasarım, Melbourne'ün şehirsi çölünde bir vaha yaşamı sunuyor.

Bu evinneden "Zen Evi" adını aldığını anlamak çok kolay. Resmi olarak Kuzey Carlton Yeşil Evi olarak bilinen tasarım, Melbourne'ün şehirsi çölünde bir vaha yaşamı sunuyor. Evin sahiplerinin arzusu peyzaj, mimari biçim ve güzel bir konut yaratan sürdürülebilir tasarım sayesinde doğayla bütünleşmek. Doğal ve sonradan yapılmış çevreler, iç dış, sınırları arasında kolayca kayan Zen Evi küçük bir ekolojik ayak iziyle muhteşem şekilde dengelenmiş.
Bu sürdürülebilir evi tasarlayan Zen Mimari, evi alacak kişiler için yeşil bir ortam sunmak amacıyla evi yeşillik ve ışıkla bütünleştirmişler. Birçok sürdürülebilir çevreci bileşen tasarıma katılmış, pasif ısıtma sağlayan kuzeye yöneltilmiş pencereler ve bir avlu buna örnek verilebilir.
Yaprak döken bitkiler, yazın gölge için kullanılırken, pasif soğutma, çapraz havalandırma ve 6.5 metrelik bir boşluk sayesinde sağlanmış oluyor. Solar bir sıcak su sistemi ve hidronik ısıtma sistemi, ileri derecede yalıtım ve çift camlı pencerelerin de yardımıyla iç ısıtmayı sağlıyor.
Yağmur suyu çatılardan toplanarak depo tanklara konuyor. Hem yağmur suyu hem de kirli su 35 metrekarelik bahçede kullanılıyor. Çatıdaki ek bahçe, daha fazla dış alan ve ve ev için yalıtım sağlıyor. Bahçede, buharlaşmayla kaybedilen su miktarını en aza indirmek için yüzeyin altını sulayan ileri teknoloji otomatikleştirilmiş sulama sistemi bile bulunuyor.