enteresan.com LogoZıplayan Top Yapma

Bu bölümde, kolay edinilebilir kimyasallar kullanılarak gerçekleştirilecek bir kimyasal reaksiyon sayesinde zıplayan bir top yapmayı öğreneceğiz. Çocuklar için harika bir bilimsel eğlence olacağından eminiz.
Zıplayan Top Yapma

Gerekli Malzemeler

Bu zıplayan top, aşağıda belirtilen kimyasallarla yapılacak bir reaksiyondan yararlanarak yapılıyor.
-Alkol (Etanol): Bunu herhangi bir süpermarketten temin edebilirsiniz.
-Cam suyu (Sodyum silikat): Seramik dükkânlarında ve eczanelerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir kimyasal madde.
İhtiyacınız olan diğer malzemeler ise:
-Tek kullanımlık lastik eldivenler
-İki küçük beher kabı
-Dondurma çubuğu
Gördüğünüz gibi çok da malzeme gerektirmiyor.

Zıplayan Top Yapma

Zıplayan Top Yapma

Zıplayan Top Yapma

Zıplayan Top Yapma

Karıştırma

Beherlerden birine 4 çay kaşığı sodyum silikat ekleyin. Diğer behere de 1 çay kaşığı alkol ekleyin. Daha sonra alkol bulunan beheri, cam suyunun olduğu behere boşaltın ve çubukla hemen karıştırmaya başlayın.
Karışımınızda bir veya iki dakika içinde beyaz katı madde ortaya çıkmaya başlamalı ve bu madde sertleşmeli.

Zıplayan Top Yapma

Zıplayan Top Yapma

Zıplayan Top Yapma

Sıkıştırma

Polimeri beherden sıyırarak ve gerekirse kazıyarak çıkarın ve ellerinizle şekillendirin. Eldivenlerinizi giymelisiniz çünkü sodyum silikat derinizi tahriş eebilir.
Maddeyi sıkıştırmaya devam edin ve sabırlı olun. Bu katı maddeyi bir top şekline gelene kadar ve topun yüzeyi kuruyana kadar sıkıştırmaya ve şekil vermeye devam edin. Madde eğer ufalanmıyorsa sıkıştırma işlemi, tamamlanmış demektir.

Zıplayan Top Yapma

Zıplayan Top Yapma

Bitiş

Artık tek yapmanız gereken yaptığınız zıplayan topunuzla oynamak ve ne kadar zıplayabildiğini görmek
Zıplayan toplar, plastik bir poşette saklanmalı ve şekli bozulursa, tek yapmanız gereken bu polimeri tekrar top şekline gelene kadar sıkıştırmak.
Pembe bir zıplayan top için, alkol yerine fenolftalein kullanabilirsiniz. Bunun tek dezavantajı fenolftaleini alkol kadar rahat bir şekilde bulup temin edemeyecek olmanız.

Zıplayan Top Yapma Zıplayan Top Yapma

Zıplayan Top Yapma

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

8 Korkunç Tümör

8 Korkunç Tümör vakası

Kalp Çizginize Göre Karakter Analizi

Elimizde kalp çizgisi bulunur. Kalp çizgisi, serçe parmağı altından başlar ve orta parmağa doğru ilerler. Bu çizgi karakteriniz hakkınızda çok şey anlatır. Avucunuzdaki bu çizgi 4 farklı şekilde konumlanıyor. Peki, sizinki nerede? Galeri resimlerine tıklayarak resimlerin altında analizi okuyabilirsiniz.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.