Teknoloji

Top 15 Klasik Hesap Makineli Saat

Tarihte kötü bir tasarıma sahip, küçücük bir alana bir sürü sayının sığdırılması zorunluluğu içeren, hesap makineli saatten başka hiçbir şey bu kadar ilginç komikliklere neden olamaz. Bu saatler o kadar gariptir ki, bu gariplikleri onlara değişik bir nostalji kazandırmıştır ve 70'li yıllar ile 80'li yıllardan kalma koleksiyon yapılan birçok saat bulunmaktadır.

Top 10 Sovyet Teknoloji Kopyaları

Yenilikçi kişileri dışlayan bir ekonomik sistem içinde bulunmaktan dolayı çekilen tasarım geliştirme problemleri, Sovyetlerin genellikle teknolojik konseptleri batıdan kopyalamasına yol açtı. Sadece mikro işlemci ya da bilgisayarlar gibi küçük şeyler değil, ayrıca süper bombardıman uçakları, Concorde ve uzay mekiği gibi büyük boyutlu tasarım projeleri bile kopyalandı.

Yeni Nesil Langırt Masası

75.000 dolarlık modellerden, robotik otomatik tek kişiyle oynanan masalara kadar; takım oyunları için ekstra uzun masalardan, GRO tasarım tarafından yapılan fütürist yeni nesil masalara, yarı sanal masalara kadar birçok langırt masası bulunuyor. Bu masalar her yerde görebileceğiniz normal langırt masalarından değil.

Tomas Erel'in SAAZS İçin Tasarladığı Light Prose

Başarılı devrimler yapay ışık kaynaklarını, daha yoğun, daha esnek ve sınırsız derecede yaratıcı kullanımlara uygun kılıyor... Olmazsa olmaz, büyüleyici ve gizemli, yapay ışık 1882'de ilk ampul icat edildiğinden beri kademeli bir şekilde günlük yaşamımızın eşsiz bir parçası olmaya devam ediyor. Başarılı devrimler yapay ışık kaynaklarını, daha yoğun, daha esnek ve sınırsız derecede yaratıcı kullanımlara uygun kılıyor. Sanatçıların ve tasarımcıların şekil vererek duygu yaratabileceği bir materyal halini aldı. Bununla birlikte, güneş ışığı gibi, yapay ışık da gözü kamaştıran ve sağlık açısından çeşitli kötü etkileriyle, günümüze kadar insan üzerinde bir güç formuna sahip oldu.Üçüncü milenyumdaki ışıklar, neredeyse 10 yıllık araştırmadan sonlar Planilum- SAAZS ve Saint-Gobain innovations'in birlikte geliştirdiği teknoloji- eski korkularımızı ortadan kaldırarak, ışıkla olan ilişkimizi yeniden tanımlıyor.Saf, çarpıcı ve duygusal, ışık; okunabileceğiniz ve yaşayan bir materyalmiş gibi bakabileceğiniz sakinleştirici bir element haline geliyor. Light Prose projesi ile, SAAZS samimiyetin yeni biçimi olan ve çığır açan bu nesneleri, yeni gerçekliğin amblemi ile günlük yaşantı deneyiminizi yeniden tanımlayacak.

TokyoFlash Enfeksiyonu

Merak etmeyin bu bir hastalık veya benzeri bir şey değil... Enfeksiyon, çılgın üretici TokyoFlash tarafından piyasaya çıkarılan yeni bir saatin adı. LED teknolojisini, orijinal ve ergonomik bir tasarımla birleştiren Enfeksiyon, yenilikçi ve garip bir saat okuma yöntemi sunuyor. Saatte, saati temsil eden 12 kırmızı LED ışığı, 5 dakikalık gruplar halinde zamanın akışını temsil eden 11 sarı LED ışığı ve tek dakikaları gösteren 4 yeşil LED ışığı bulunuyor. Gerçekten güzel görünmesine ve muhtemelen birçok meraklı bakışın ilgisini çekecek olmasına rağmen bu saat %99 moda %1 saat gibi gözüküyor. Bu saate alışmanın ne kadar uzun sürebileceğini bir düşünün ama yine de moda varken saate kimin ihtiyacı var ki?

Tarım gökyüzüne taşınıyor: Gökdelen tarımcılığı

New York Magazine'de yer alan, gökdelen tarımcılığı hakkındaki bu büyüleyici makaleyi gördüğümde, daha genç ve bilgisayar delisi olduğum, bilgisayarımda akşamlara kadar SimCity 2000 oyununu oynadığım zamanlar aklıma geldi. Bu oyunun sonlarına doğru; kendi kendini sürdürebilir, kompleks yapı içinde yaşayan insanlar için yiyecek, su ve enerji sağlayabilen, harika bir bina olan 'Arcology' adlı binayı yapabiliyordunuz. Ve şunu söylemekten o kadar memnunum ki, bugünlerde gerçekliği yenmeniz gerçekten oldukça zor bir hale geldi.

Türbin Jet Motorlu Tekne

Bu türbin jet motorlu tekne, oldukça hızlı bir araç. Bu türbin jet motorlu tekne, oldukça hızlı bir araç. Görünüşe göre, 1370 beygirlik bir güce sahip olan bu motor, hayatınızda unutamayacağınız bir su kayağı sürüşü için yeterli kapasiteye sahip gibi görünüyor.T58-GE-8F türbini, Squirt 2 teknesi içine yerleştirildi. Yaklaşık 175 kilogram ağırlığındaki bu tekne, dakika da 6.000 devirde yaklaşık olarak 1.370 beygirlik bir güç ortaya çıkarıyor. Teknenin gövdesi, 7 metre uzunluğunda alüminyumdan yapılmış, Eagle Power Boats tarafından üretilmiş, beyaz bir yarış botudur.

Tekerlekli Mutfak

2008 yılının Electrolux tasarım yarışmasının en iyi katılımcıları arasında Mutfak Çekmecesi ( Drawer Kitchen ) bulunuyor. Bu konsept, internet nesli için ( bu tipleri bilirsiniz sürekli internete bağlıdırlar, her zaman mobil cihazlara sahiptirler ve genellikle çok kalabalık metropollerde yaşarlar) tasarlanmış.

Tek Baş Parmakla Kontrol Edilebilen Kamera

Mikhail Stawsky, INDEX adında, gerçekten evrensel rahatlıkta bir tasarım yapmayı başarmış. Tüm mekanik öğeler, diğer tüm kameralarla aynı fakat kameranın gövdesinde, sizin çevikliğinize bağlı olarak sağa veya sola dönen dev bir tutma yeri bulunuyor. Diyafram aralığı /örtücü görüntüsü ve düğmesi, baş parmağınızın ulaşabileceği mesafede. Kameranın ana bölümünde, mercek, kadraj, ekran ve mod değiştirme tuşları bulunuyor. Flaş, tutma yerinin içinde gizli. Fakat flaşın boyutu ve merceğe olan yakınlığı belki bir problem yaratabilir. Ee, ne düşünüyorsunuz?

Teknolojik Çöplerden Şehirler

İtalyan sanatçı Franco Recchia eski bilgisiyar parçalarını kullanarak eşsiz teknolojik çöpten şehirleri ortaya çıkardı. Eski bilgisayar parçalarını kullanan sanatçı dünyanın en popüler şehirlerini eserlerine yansıttı. Bilgisayar kasalarının içinde ne olduğu merakıyla eski bilgisayar parçalarını toplayan sanatçı bu parçaları usta elleriyle popüler şehirlerin bir maketi haline getirdi. Bu eserlerde eski radyatör parçaları,fanlar,anakartlar ve çeşitli parçalar kullanılmış.Bu eserleriyle sanatçı insan elinin dokunduğu herşeyin yeterli orjinallikte olduğu sürece sanatsal güzellik taşıyacağını kanıtladığını belirtiyor.Bu eserleri satışa sunan sanatçı eserleri için 2400$ ile 8100$ dolar arasında değişen fiyatlandırma uygulamış. Eserler belki çok pahalı olabilir fakat eşsiz eserler için bu fiyat o kadarda önemli değil.

Tepeden Kapaklı Çamaşır Makinesi

Flexible Distance (esnek mesafe), "Lavatrice Cinese Made In Milan" yarışmasını kazanan Ye Xiao Dong için geliştirilmiş tepeden doldurulan bir çamaşır makinesi. Flexible Distance (esnek mesafe), "Lavatrice Cinese Made In Milan" yarışmasını kazanan Ye Xiao Dong için geliştirilmiş tepeden doldurulan bir çamaşır makinesi.Pekiyi üzerinde durulan nokta ne? Saf tasarım.Bu makinenin fikri oldukça güzel, ev içerisinde herhangi bir yere yerleştirilebiliyor olması, hatta salonun ortasına bile.Ancak, bir çamaşır makinesi nasıl seyyar olabilir?Küçük tekerlekler sayesinde.Güzellik sadece yüzeysel.Asıl yenilik çamaşır makinesinin arayüzünde.Tüm denetimler yıkama haznesinin dış halkasında yer alıyor.Basitçe istediğiniz ayarı seçip kapağı kapatıyorsunuz.Kapağın tepesinde yer alan gömülü LCD ekran sayesinde, yıkama sürecini izleyebiliyorsunuz.Düşük elektrik harcadığını ve su tüketimini azalttığını söylemeye gerek yok.Ayrıca mobil bir şekilde kullanmak istediğinizde suyu saklayacak bir haznesi de mevcut.

Terminator Robotlar Tokyo

Terminatör cyborg, Salvation T4 fotoğrafları, Tokyo Ulusal Müzesinde sergilenmeye başlandı.Eski Terminetör fotoğraflarından, yeni nesil terminetör fotoğraflarına kadar, sergide hepsini bulmak mümkün. Fotoğraflar, gelecekteki robotların nasıl olacağı hakkında bilgi de veriyor.

Terk Edilmiş Teknolojiler

Kullanılmayan askeri ekipman, ünlü uçak mezarlığı, terk edilmiş deniz fenerleri, lunaparklar... Kullanılmayan askeri ekipman, ünlü uçak mezarlığı, terk edilmiş deniz fenerleri, lunapark metro sistemleri ve demiryolu lokomotifleri gibi birçok terk edilmiş teknoloji ürünlerinden bazıları.

Tuşları Olmayan Hareket Algılama Teknolojili Klavye

Cam yüzey, günümüzde yapılan hemen hemen her aygıtta kullanılarak onlara hareket katıyor... Cam yüzey, günümüzde yapılan hemen hemen her aygıtta kullanılarak onlara hareket katıyor.iPhone'dan Microsoft yüzey teknolojisine kadar, düz olan her yerde mevcut.Normal boyutlardaki en düz Q klavye olan Kong Fanwen'in tasarladığı "No-key Keyboard" (tuşu olmayan klavye) karşınızda.Sadece cam bir yüzey ve ışıklandırma içeren bu alternatif klavye konsepti en son hareket algılama teknolojisini kullanarak, parmaklarınızın hangi tuşa bastığını belirliyor.

Tüp Test Aletleri

Tüp test aletlerini, genelde uygun fiyatlara eBay'de bulabilirsiniz. İşte size en güzel görünümlülerinden oluşan bir galeri. Tüp test aletleri; transistorların pek güvenilir olmayan atalarından olan vakumlu tüpleri test etmek için kullanılan makinelerdir. Eğer tüplü bir amplifikatöre sahip ses sistemi hastalarından biri iseniz bu aletlerden birine ihtiyacınız bile olabilir. Bunları bu kadar özel kılan şey ise; oldukça karmaşık görünen ve erkeklerde serotonin hormonu salgılanmasını sağlayan bir sürü eski tarz düğmelerinin olmasıdır. Tüp test aletlerini, genelde uygun fiyatlara eBay'de bulabilirsiniz. İşte size en güzel görünümlülerinden oluşan bir galeri.

Uyandırma Topu ( Sleepy )

Bazı tasarımcılar çalar saatleri erken kalkabilmek için bazıları da gerilip gerilip tekrar uyumak için dizayn etmişler ama Pedro Gomes bu çalar saati sabahları sadece eğlenmek için dizayn etmiş. Top şeklindeki bu alarm çaldığı zaman bir ileri bir geri gidiyor. Bu oynak saatin ucunu yakalayabilirsen onu durdurabilirsin!!!

Usb Parmak

Sol elinin yüzük parmağını kaybettikten sonra takma parmak kullanan kişi, takma parmağın içine usb cihazı koyarak yaratıcı bir fikre imza atmış.

Video Kameralı Dikiz Aynası

Polis arabalarının çoğunda ön panelin üstünde kamera var. Dikiz aynası kamerasını bu kadar özel yapan şey ne? Bu kameranın görüntüsü aynanın içinde görüntüleniyor ve kazaları önlemek için tasarlanmış.

VW bik.e ( Elektrikli Bisiklet )

Bu bisikleti kullanmanız için pedal çevirmenize gerek yok! Şarj ettiğinizde sizi 12 mile kadar götürebiliyor. Henüz proje aşamasında olan bu elektrikli bisikleti umarız ki çok yakında garajlarımızda görmek mümkün olur.

Vivid Audio G1 Giya Hoparlörleri

Vivid Audio G1 Giya hoparlörleri daha yeni açığa çıktı ve çok garip görünüyorlar... Boyları yaklaşık 1.7 metre yüksekliğinde ve her biri 70 kg ağırlığında. 23 Hz ve 44 kHz arasındaki frekanslarda ses verebiliyorlar ve 800 Watt gücündeler. Ayrıca bu hoparlörler otomotiv endüstrisinde kullanılan boyalar ile boyanmış. Fiyatları ise 54.000$. Üstlerinde neden araba boyası olduğu açığa çıktı. Çünkü bu hoparlörler araba değerinde!

Vertigo Nystagmus Gözlük Tasarımı

Vertigo Nystagmus gözlüğü, direkt olarak göz hareketlerini takip ederek kontrol ediliyor. Vertigo Nystagmus gözlüğü, direkt olarak göz hareketlerini takip ederek kontrol ediliyor. Bu gözlükler daha iyi hissetmenizi ve algılarınızı daha kuvvetli hale getiriyor. Entegre infrared kamera sistemiyle göz hareketleri izlenebiliyor. İlginç gözlüğün fotoğraflarını kontrol edebilirsiniz. Tasarımcılar: Mike Neumann & Mirko Gabschuss

Videoda Video Düzenleyin, Aklınız Mı Karıştı?

Evet, günümüzde video kaydetmek oldukça kolay bir hale geldi. Üreticiler, birinci sınıf bir kullanılabilirliği ve en ileri teknolojili olan ürünlerde bile video çekim kolaylığı sunuyorlar. Fakat esas problem, çekilen birçok videonun düzenlenmemiş ve ilgi çekici olmayan bir halde bellekte kalıyor olması. Çünkü video düzenlemek bir düğmeye basıp videoya almaktan çok daha zorlu bir iş. Tabi ki, Mac'leri olanlar, iMovie'nin videoyu düzenlerken harika bir iş çıkarttığını bilirler fakat ya Mac'i olmayan bizim gibiler ne yapsın? Belki de Video Konsepti'ne ihtiyacınız vardır. Videoda Video Düzenleyin, Aklınız Mı Karıştı? Bu konsept, video kaydedici ve televizyona bağlı bir yerleştirme istasyonundan oluşuyor. Kaydedici, her şeyi dijital olarak hafızaya alıyor.Video tamamlandıktan sonra, video kaydedicinin üstündeki dokunmatik ekran ara yüzü sayesinde oynamalar ve düzenlemeler yapabiliyor, müzik ve özel efektler ekleyebiliyorsunuz. Yapacağınız tüm işlemler bittiğinde, çalışmanız paylaşım için DVD'ye yazdırılabiliyor.

Volkswagen Viseo

Marc Kirsch'in bitirme tezi, Wolfsburg, Almanya'daki tasarım işbirliğiyle oluşturuldu.Üç kişilik kotuğa sahip prototip araba, elektrikle çalışan motor kullanıyor. Marc Kirsch'in bitirme tezi, Wolfsburg, Almanya'daki tasarım işbirliğiyle oluşturuldu.Üç kişilik kotuğa sahip prototip araba, elektrikle çalışan motor kullanıyor.Proje, uluslar arası çapta tanınan mimar Santiago Calatrava'nın çalışmalarının görsel ve konseptsel etkisinde kalmış.Kirsch, sürüş deneyimini geliştiren ve ekolojik değerleri yükselten, yüksek seviyede konfora sahip bir araç yaratmış.Hedef, Calatrava tarzında, yeni teknolojiler kullanan, dinamik denge biçimli ve tabanlı hayali bir konsept araç yaratmakmış. Calatrava'nın kullandığı popüler biçimler, esnek OLED filmlerle kaplanmış büyük cam yüzeyler olarak Viseo konseptinde kullanılmış.Bu, yenilikçi güvenlik ve iletişim konsepti, aracın harici olarak iletişimini sağlıyor.

Yanlız Hoparlörün Sesi Kovan İçinde Daha Fazla Çıkıyor

Kovan Ses Sistemi adlı bu basit, sağlam hoparlör, hoparlörü elementlerden koruyan ve yankılandıkça sesin gücün arttıran bir ses tüpüne sahip bir açık hava eğlence kaynağı. Bu zil, sağlam tabanıyla dayanıklılık gösteren, tam anlamıyla yarı saydam bir yapıya sahip. Bu hoparlör, bir ana istasyon biriminden kablosuz olarak çalışıyor ve bir kovanı oluşturacak şekilde çoklu ses çıkışı için diğer benzeri birimlere bağlanabiliyor.

Yamaha Patentli Deus Ex Machina Konsepti

Eğer birisi bize, geleceğin çevre dostu motosikletinin nasıl olacağını sorsaydı, Pasadena Sanat Merkezi öğrencisi Jale Loniak'ın tasarımı güzel bir cevap olabilirdi. Deus Ex Machina ismindeki araç, motosiklet ve dış kabuk tasarımından oluşuyor. 7 yapma omurga, 36 havalı kas ve kafadan meydana gelen Yamaha patentli konsept, bir çocuğun en kötü kabusundan fırlamış gibi gözüküyor.Hız artarken iki ön teker, dışa doğru hareket ediyor, sürücü öne doğru eğilerek normal motosiklet duruşuna benzer bir konuma geliyor.

Yankısız oda mimarisi

Bu tarz bir mekanda kimse sizin çığlık attığınızı duyamaz. Yankısız odalar, yankıları engellemek için çıkıntılı duvarlar kullanır. Bu tarz bir mekanda kimse sizin çığlık attığınızı duyamaz. Yankısız odalar, yankıları engellemek için çıkıntılı duvarlar kullanır. Sonuçlar biraz garip olabilir fakat görsel efektler çok çarpıcı olabilir. Mesela devasa yankısız hangar olağanüstü bir mimari yapı oluşturuyor.

Windows İşletim Sisteminin Hata Verdiği En Kötü 25 An

Ben, Windows işletim sistemini kullanırken, karşıma çıkan hata mesajlarından ya da çökme problemlerinden dolayı, iki klavye ve bir mouse parçaladım. Sanırım bu sinir hali, doğal olarak gerçekleşiyor. Çünkü Windows işletim sistemi kullanan insanların birçoğu, tam da bu aşamaya erişebiliyor. Bu hata mesajlarıyla ya da çökme problemleriyle; hava alanlarındaki, reklam panolarındaki ya da ATM para çekme makinelerindeki, daha büyük boyutlu yerlerde karşılaşıldığında, iş gerçekten çok daha ciddi bir hal alıyor. İşte size, Windows işletim sisteminin sizi yüzüstü bıraktığı en kötü anlardan oluşan, ilginç bir galeri.

Yapışkan Cep Telefonu ( Kambala Mobile Phone )

Hani derler ya çok konuşuyosun şu cep telefonuyla, artık kulağına yapışacak,cidden yapıştı! IIshat Garipov'un tasarımı bu cep telefonu fazlasıyla ince! Ortasındaki katlanmış kısımlar sayesinde kulağımıza iliştirebilir ve onunla ellerimizi kullanmadan konuşabiliriz.

Yemekten Arta Kalanları Yiyecek Oval Pod, Diğer Adıyla Rosie O'Donell

Jonathan Fenton tarafından tasarlanan bu "Biopod" tasarımını ilk gördüğümde neden Geleceğe Dönüş filmindeki, çöp yiyen enerji kaynağı "MR. Fusion"ı hatırladığımı bilmiyorum. Biopod'un amacını anlamak çok da zor olmasa gerek diye düşünüyorum. Biopod'un yaratıcısı: "Araştırma, kullanıcılara evlerinde geri dönüşümü nasıl kullanmaları gerektiği konusunda, kullanıcılarla bilinçlendirici röportajlar yapılarak idare edildi. Bu görüşmelere gönüllü katılan kullanıcılar arasındaki en büyük eksiklik, organik atıkların elden çıkarılması konusundaydı. Bu sorundan yola çıkarak, çürümeden önce bozunma hızını yavaşlatmak için vakum iyonizasyonundan yararlanan, hava geçirmez, mutfak üstü organik atık haznesi, Biopod geliştirildi. Kullanıcıyı, atıkları günlük boşaltma zahmeti olmadığından organik atıkları geri dönüştürme konusunda teşvik eden hijyenik, bakterisiz ve kokusuz bir ortam yaratıyor."dedi. O zaman bu cihaz, çürümekte olan yiyeceklerin üstünü hava geçirmez bir kapakla kapatarak kokuşmuş atıkları hergün çöpe boşaltmak zahmetinden kurtarıyor.

Yeni Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi Çözümleri

Güneş Enerjisi ve Rüzgar Enerjisi Teresita Cochran'ın tasarım grubu SMIT (Sürdürülebilir İnteraktif Teknoloji) GROW adında, yenilikçi ve estetik açıdan ilgi çekici bir projeye imza attı. Yeşil teknolojinin ve ekolojinin en iyi unsurlarını biraraya getiren GROW, bir binanın duvarında büyüyen sarmaşıkları örnek alarak esnek, sarmaşık benzeri kıpırdayan solar yapraklarla hem güneş hem de rüzgardan yararlanan bir hibrid enerji üretme cihazına bürünüyor. Yaprak şeklindeki bir dizi esnek güneş pili kullanan GROW, sarmaşık yaprağı şeklindeki yaprakları rügar estiğinde kımıldayarak, her yaprağın altında bulunan bir dizi pizoelektrik jeneratör sayesinde uygulanabilir enerji üretiliyor. GROW ayrıca WATTg adında bir enerji izleme sistemi sayesinde kullanıcılarına enerji tüketimini ve üretimini görme imkanı veriyor. Bu yapraklar %100 geri dönüştürülebilir polietilenden yapılıyor ve birbirinden farklı renk ve matlık seçeneği sunuyor. Fikrin sadeliğini ve basitliğini, doğal esin kaynağını ve evin üstünde rüzgarda yapraklar misali sallanan güneş panelleri fikrini çok beğendik.